Завантажити ще

Таємниця НЛО над Києвом: що побачили українські астрономи

Таємниця НЛО над Києвом: що побачили українські астрономи
Фото: Christian Plass із сайту Pixabay (ілюстративне)

Вченим Головної астрономічної обсерваторії НАНУ вдалося зацікавити землян. «Українські астрономи кажуть, що над Києвом літають тонни НЛО» – стаття під такою назвою у канадсько-американському журналі Vice розлетілася світом у сотнях перекладів. Видання у популярній формі сповістило про наукову публікацію, в якій співробітники обсерваторії розповідають про свої спостереження,- до речі, з двох станцій - за загадковими «космиками» та «фантомами» в українському небі.

«Ми бачимо їх усюди. Ми спостерігаємо велику кількість об'єктів, природа яких не зрозуміла», - ці цитати з наукової статті змусили зрадіти любителів фантастики і здригнутися боязких обивателів.

Але головна інтрига – походження загадкових «прибульців» – залишилася не розкрита. «КП в Україні» зв'язалася з Головною астрономічною лабораторією, щоб більше дізнатися про сенсацію.

Надруковано без рецензування

Оригінальна стаття українських вчених має назву «Непізнані повітряні явища I. Спостереження за подіями» (див. "Конкретно"). Завлабораторії методологічного та інформаційного забезпечення астрономічної освіти та науки Іван Крячко звертає увагу, що вона була опублікована на ресурсі ArXiv.org, який спонсорує та обслуговує Корнельський університет (США).

- Це сайт з відкритим доступом, на якому спеціалісти в різних галузях науки розміщують свої ніде більше не опубліковані статті, щоби поділитися своїми останніми спостереженнями або відкриттями. Головна відмінність ресурсу в тому, що матеріали на ньому друкуються без рецензування. Тоді як для публікації у науковому журналі потрібно пройти суворе оцінювання, яке можна отримати не одразу, а можна взагалі не отримати, – зазначає Іван Крячко.

Публікація про «космики» містить спостереження 2021 року та є реакцією на ажіотаж, який виник навколо НЛО в Америці. Цієї осені НАСА планує зібрати найкращих учених, щоб серйозно вивчати «прибульців».

Як відгук – і з'явилася робота співробітників обсерваторії Бориса Жиляєва, Володимира Пєтухова та Володимира Решетника: подивіться, що досліджували в Україні.

Зображення фантомного об'єкта та його колірні діаграми. Скрін: arxiv.org

Зображення фантомного об'єкта та його колірні діаграми. Скрін: arxiv.org

Невже просто… тополиний пух?

Астрономи пояснили, що побачити невидиме звичайним оком або об'єктивом їм вдалося завдяки спеціально налаштованій фото- та відеоапаратурі. На їхню думку, виявлені над Києвом об'єкти мають розмір від 3 до 12 метрів та літають зі швидкістю до 15 кілометрів на секунду. З позицій фантаста цілком укладаються в концепцію дронів з Альдебарана або навіть пілотованих міні-кораблів.

Але вчені – вони прагматики. Тому колеги авторів публікації не вважають її сенсацією, а тим більше приводом для шуму, що виник.

- Учора на семінарі авторам зауважили, що стаття не пройшла наукову експертизу. Але це не важливо. Багато претензій було до інтерпретації та пояснень до спостережень, – продовжує Іван Крячко. – Більшість наших учених вважають, що автори застосували неправильну формулу визначення відстані. Ще одна величезна претензія до того, що вони побачили. Відстань – це величина великого значення. Якщо допущена помилка, «невідомим об'єктом», що потрапив у об'єктив, може виявитися тополиний пух або якесь інше сміття, яке в атмосфері несе вітер.

Чому UAP замість UFO

У заголовку статті у Vice використовується термін UFO – по-нашому НЛО. Тоді як у публікації українських вчених найчастіше наводиться абревіатура UAP, що перекладається як «неідентифіковані явища у повітрі».

– Нині цей термін використовується, щоб дати точне визначення явищам, які люди можуть спостерігати, – каже наш консультант. - UFO та НЛО закріпилися у свідомості як об'єкти, створені інопланетним розумом. А правильно говорити про феномени, які бачимо і не можемо знайти їм пояснення, але не пов'язуємо з діяльністю позаземних цивілізацій.

Наукова громадськість, на відміну від мрійників, є досить консервативною.

- У науці результат визнається лише тоді, коли він пройшов перевірку та був підтверджений іншими вченими. Наприклад, групою астрономів помічено непізнаний об'єкт, що має за всіма ознаками штучне походження, що літає на великій швидкості і змінює траєкторію так, як не здатний жоден об'єкт природного походження. Інша, не пов'язана з першою, група астрономів після вивчення підтверджує те саме. У нашому випадку нічого такого нема.

Двосайтові спостереження. Скрін: arxiv.org

Двосайтові спостереження. Скрін: arxiv.org

Інтрига залишається

Скажете, цікавий сеанс чорної магії та нудне викриття? А викриття немає, інтрига зберігається!

Дослідники, які виявили яскраві «космики» та темні «фантоми» у небі над Києвом, не якісь аматори, а визнані, шановні вчені з великим досвідом. Перший автор статті Борис Жиляєв - доктор наук, «власник» астероїда 14346 Жиляєв, відкритого 1985 року.

- Це міцна, професійна команда, яка спостерігає за метеорами та явищами, що швидко змінюються в зірках. Результати, представлені на ArXiv.org, не є цільовими, вони були супутніми. Ніхто не може заборонити вченим робити свої відкриття та показувати результати, – каже Іван Крячко. – Природа феномена залишається незрозумілою. Керівник нашої обсерваторії Ярослав Яцків запропонував створити ширшу групу для вивчення, підключивши теоретиків. Щоб отримати відповідь на запитання, потрібні глибокі дослідження.

Тільки бажаючим скоріше зустрітися з братами з космосу або хоча б переконатися в їхньому існуванні потрібно запастись терпінням. За час роботи Головної астрономічної обсерваторії, а можна поручитися щонайменше за останні 30 років, астрономам не вдалося побачити нічого, що натякало б на позаземний розум.

Але це не означає, що його немає, правда?

Фантомам вчені назвали птахів. Це летять

Фантомам вчені назвали птахів. Це летять "стрижі". Скрін: arxiv.org

Конкретно

Про що стаття "Непізнані повітряні явища I. Спостереження за подіями"

У статті описуються конкретні типи НЛО, наприклад, «фантом» - «об'єкт є абсолютно чорним тілом, яке не випромінює, а поглинає все, що падає на нього випромінювання». Ці об'єкти настільки швидкі, що їх важко сфотографувати:

«Око не фіксує явища, що тривають менше однієї десятої секунди. Щоб розпізнати подію, потрібно чотири десятих секунди. Звичайні фото- та відеозаписи також не зафіксуються. Щоб знайти НЛО, потрібно точно налаштувати обладнання: витримку, частоту кадрів та динамічний діапазон… Ми розробили спеціальну техніку спостереження. Насправді час витримки становив менше 1 мс, а частота кадрів щонайменше 50 Гц».

Спостерігачі побачили два типи об'єктів: «Космики – це яскраві об'єкти, ми називаємо ці кораблі іменами птахів (стриж, сокіл, орел). Фантоми – це темні об'єкти з контрастністю від кількох до приблизно 50 відсотків».

«Були виявлені польоти одиночних, групових та ескадр кораблів, які рухалися зі швидкістю від 3 до 15 градусів за секунду, - йдеться у статті. - Фантоми спостерігаються у тропосфері на висоті до 10-12 км. Ми оцінюємо їх розмір від 3 до 12 метрів та швидкість до 15 км/с».

Новини по темі: астрономія вчені НЛО Київ