Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
23 квiтня
Завантажити ще

Педагоги із РФ в Україні: більшість охочих із Дагестану та Бурятії

Педагоги із РФ в Україні: більшість охочих із Дагестану та Бурятії
Фото: Джон Мур/Getty Images

То чи були чи не були вчителі з Росії на окупованих територіях України ? Нині цим питанням цікавляться як прості громадяни, так і владні структури, причому останні суперечать одне одному. За останньою інформацією з Офісу генпрокурора України, російських освітян на нашій землі не виявлено. Якщо хтось і має проблеми із законом, то це місцеві викладачі, які погодилися добровільно співпрацювати з окупаційною владою та викладати в українських школах за російською програмою.

Проте відправлення російських вчителів в Україну було заплановано. Про це є свідчення і у самій РФ.

Одні – волонтери, інші – за великі гроші

Перші повідомлення про «відрядження» викладачів на територію України (у деяких повідомленнях йшлося «для надання допомоги педагогам та супроводження розвитку системи освіти південно-західних територій») з'явилися у червні 2022-го. Умови пропонувалися просто королівські: за день роботи - 7000-8000 рублів (4300-4900 грн), у Чувашії обіцяли 8600 (5300 грн) на добу, оплата переїзду та проживання.

Оголошення розсилалися в учительських та студентських чатах соцмережами. Однак, як розповіли анонімно співрозмовники «КП в Україні», які знали про ситуацію, натовпу охочих їхати в Україну не було.

Студенти педагогічних вузів відмовилися одразу: не було бажання їхати в епіцентр війни, на окуповані території та незаконно перетинати кордони держави. До того ж студентам пропонувалося їхати працювати безкоштовно, на волонтерських засадах та на два-три тижні.

– Спочатку йшлося про те, що треба «курувати» перехід на російські стандарти освіти: простежити за підготовкою шкіл до відкриття у новому навчальному році, розмістити всю «інформативку» на стенди, прапори, портрети, за видачею підручників доглянути, якісь книги довезти. Потім уже йшлося про викладання історії, географії, російської мови та літератури, говорили, що головне – протриматися до референдуму про приєднання до Росії, а потім уже дивитися, що виходить, - повідомив один із свідків подібного процесу, який нині перебуває за кордоном. – Реально було мало людей, які зацікавилися, переважно у віці, багато педагогів-пенсіонерів. Я чув мотивацію, мовляв, хочу поїхати не так через гроші, як з ідейних міркувань… А далі почали говорити про розгул неонацизму в Україні та про возз'єднання російських земель. Але, звичайно, гроші були причиною: великі, не бачені раніше вчителями гроші! При зарплаті в 30 тисяч отримати більше 100 тисяч - дуже привабливо.

Відрядження для

Відрядження для

Вчитель російської мови – з Дагестану

Відомо, що значна частина тих, хто відгукнувся на заклик їхати на «південно-західні території», була з Дагестану та Бурятії. Там набралося майже 250 людей. Але трапився казус: як написали місцеві ЗМІ, через те, що переважна більшість вчителів у тих школах – жінки, вони не могли їхати у «відрядження» без згоди чоловіка чи батька – такі традиції. Звісно, відправляти дружину, матір чи сестру невідомо куди під обстріл погодилися одиниці. Вчителі чоловічої статі, що залишилися, також прийняли рішення не спокушати долю.

- Здебільшого такі оголошення з'являлися не в центральних округах. Наприклад, у Москві та Санкт-Петербурзі про таке не чули. Ті, хто побачив в інтернеті повідомлення та вирішив брати участь у цій витівці, дзвонили до комітетів освіти та району, але їм казали, що жодних вчителів вони нікуди не відправляють, - продовжує співрозмовник.

Російський інтернет-ресурс «Альянс вчителів», який виступає проти чинної пропагандистської політики РФ, розповів, що на сайті міністерства освіти Дагестану на початку липня з'явилася новина - «Дагестанські педагоги запрошуються до роботи в ДНР та ЛНР».

У ній йшлося про те, що «педагоги з російських регіонів відряджаються на території Донецької та Луганської народних республік, а також окремих територій України для організації там із 1 вересня 2022 року освітнього процесу. Дагестанські педагоги та адміністративно-управлінський персонал шкіл, які бажають взяти участь у програмі, можуть подати заявку».

Чи то за наміром, чи випадково, але посилання для подання заявки вело на вже складений список вчителів з різних регіонів, які вирішили поїхати на окуповані території Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей України. Так, громадськість дізналася імена 214 педагогів із 33 регіонів Росії, яких не збентежила ні незаконність цього «відрядження», ні її етична складова.

І як повідомили в «Альянсі», у списку були не лише шкільні вчителі, а й викладачі коледжів, закладів додаткової освіти та шкіл-інтернатів. «Діапазон предметів – від фізкультури до історії та іноземних мов», – наголосили в «Альянсі вчителів». І підрахували: найбільше бажаючих було з Дагестану, Ярославської області та Краснодарського краю, причому не з великих міст, а з селищ, сіл та маленьких містечок. Їм пропонувалися відрядження строком до кінця 2022 року, або - до травня 2023-го.

То доїхали чи ні? Схоже, що доїхали і одразу повернули назад. Або залишаються в поки що захоплених росіянами містах і селах, нервово читаючи новини та потихеньку пакуючи речі. У Росії зараз намагаються вдати, що жодних «відряджень» в Україну не було, зачищають чати і дивуються, коли хтось телефонує, мовляв, про що взагалі йдеться?

Молитися на прапор

Місцевих вчителів на окупованих територіях теж у спокої не залишили. У червні запрацювала «програма перепідготовки та підвищення кваліфікації вчителів із ДНР, ЛНР та звільнених територій». Заявлена мета програми – «навчити» 15 тисяч учителів із цих регіонів. Зупинилися на 5,5 тисячах, коли українська армія дала свій урок загарбникам. Мабуть, ці педагоги й покинули справді звільнені українські території, сховавшись у Росії. І саме щодо них є питання у Генпрокуратури України.

Також у школах на захоплених землях мали відкритися нові посади – радники директорів з виховної роботи. Вони і в Росії з'явилися тільки торік і то не скрізь, але, кажуть, знатно зарекомендували себе.

Радник з виховної роботи – щось середнє між завучем, політруком та парторгом. Вже він знає, як правильно батьківщину любити, і розкаже, і покаже, а якщо треба – і налякає. У тих школах, де з'явилися такі радники, зародилася нова традиція: щопонеділка піднімати російський прапор під російський гімн. Кожен школяр чи викладач повинен залишитися на тому місці, де його застали перші ноти гімну, прикласти руку до серця, повернутись у бік прапора та доспівати. Дозволяється сплакнути від надлишку патріотичних почуттів.

– Навіть у російських школах подібне називають не інакше як «фарс». Разом із новим предметом «Розмови про важливе» – по суті, уроком пропаганди – все це призводить до політизації шкіл та до того, що вчителі стануть пропагандистами. Чимало педагогів вже здригнулися – до чого ми йдемо? - зізнається співрозмовник.

Все це чекало українських дітей на окупованих територіях після навчання старих та приїзду нових викладачів. Окрім російських освітніх стандартів, нова ідеологія з упором на історію Росії та «цивільно-патріотичне виховання», «денацифікація» школярів, які сміють думати, що Росія – агресор. Втім, частина випускників на захоплених територіях вже отримала атестати російського зразка і тепер ламають голови, як одержувати нормальні, українські.

Але чому ж питання лише щодо вчителів? На окупованих територіях були (і перебувають) російські лікарі, будівельники, інженери. В ОРДЛО частина жителів уже з російськими паспортами та з частково промитими майже за дев'ять років мізками. Що з ними робити?

Листування в чаті однієї з російських шкіл. Фото: severreal.org

Листування в чаті однієї з російських шкіл. Фото: severreal.org

Історія питання

Про яких вчителів мова

Днями віце-прем'єр-міністр України Ірина Верещук повідомила про затримання на звільнених територіях країни вчителів із РФ, які приїхали працювати за російськими програмами в українських школах.

За словами віце-прем'єра, росіяни скоїли злочин проти України, їхні дії підпадають під санкцію статті 438 КК України ("Порушення законів та звичаїв війни") – до 12 років позбавлення волі. До того ж, цих вчителів не розглядатимуть як полонених для обміну. Кількість затриманих Верещук не уточнила.

Також про затримання російських вчителів у звільненому Куп'янську повідомив народний депутат України Олексій Гончаренко. "Ну що, су*и, у вас навчальний рік не закінчиться ще років 15", - написав він у себе в Telegram-каналі.

Втім, окупаційна адміністрація Харківської області спростувала слова Верещук, мовляв, російських вчителів у регіоні не було. У Міністерстві освіти РФ також відхрестилися від «відрядження» - за їхніми словами, в окупації залишалися лише місцеві вчителі. Місцеві з російськими паспортами чи українськими – також невідомо. Потім у Росії уточнили: російські вчителі в Україні "перебувають під захистом", тобто встигли сховатися на територіях, підконтрольних військовим РФ і "ЛНР" та "ДНР".

Голова Слідчого комітету РФ Олександр Бастрикін доручив порушити кримінальну справу за фактом затримання вчителів, які викладали за російськими програмами в Харківській області. Яких конкретно вчителів – росіян чи українців – в СК не повідомили.