21 грудня
Завантажити ще

Українські переселенці у Польщі: який бізнес відкривають і що приносить дохід

Українські переселенці у Польщі: який бізнес відкривають і що приносить дохід
Фото: Карстен Коал/Getty Images

Доки одні біженці у Польщі підшукують роботу на складах, СТО та збирають урожай, інші оформлюють свій власний бізнес.

Які можливості наразі надає Польща для українців у сфері ведення бізнесу? Чи може людина без досвіду стати підприємцем? Яка діяльність матиме попит у маленьких містах, а яка - у великих? Про це ми поговорили з підприємцем і блогером Станіславом Цісом, який понад 8 років веде бізнес у Польщі і допомагає його відкривати новоприбулим українцям.

Перевезення, салони краси, кав'ярні та хостели...

- Стасе, що змінилося у Польщі після початку повномасштабної війни? Наскільки українцям довго, дорого та складно відкрити бізнес у Польщі?

Станіслав Ціс. Фото: instagram.com/stastsis/

Станіслав Ціс. Фото: instagram.com/stastsis/

– Раніше було складніше: не було жодного ютуб-каналу українською чи російською мовою – наразі з'явилося багато контенту, який допомагає вести бізнес у Польщі.

Перше, що змінилося після 24 лютого, – причина, через яку українці хочуть відкрити свій бізнес. Якщо раніше Польщу розглядали як вікно до Європи, планували переїжджати всією сім'єю і вже мали бізнес-модель в Україні, то нині мотивація інша – зберегти свої гроші і вийти на новий ринок.

На жаль, наразі приблизно 50% українських бізнесменів втратили можливість вести підприємницьку діяльність на батьківщині, тому багато хто намагається розпочати її за кордоном.

- Чи має Польща переваги перед іншими країнами Європи у плані ведення бізнесу?

- Польща виграє багато в чому: вона знаходиться поряд з Україною, має більш-менш зрозумілу систему оподаткування. І з погляду польської держави є позитивне нововведення – українцям дозволили відкривати польське приватне підприємство. Це неймовірно! Тільки дві країни – Польща та Великобританія – пішли на те, щоб іноземець без нашого аналога посвідки на проживання чи ID мав можливість відкрити ПП.

Але якщо до Англії ще потрібно долетіти, підтримка та відкриття бізнесу там коштують дуже дорого, а бізнесмени стикаються з високою конкуренцією і потрібна людина, яка за тебе поручиться, - у Польщі все набагато простіше та дешевше. Я не пам'ятаю, щоб це було колись, і це розв'язує руки.

- Які види бізнесу наразі відкривають українці?

До топ-5 бізнесів входять:

  1. Бьюті-індустрія – салони краси, косметологія та ін.
  2. Ресторани, бари, кав'ярні.
  3. Готелі та хостели.
  4. Будівництво. Внутрішні роботи та все, що можна робити руками. У цьому випадку люди працюють самі на себе. Ми відкривали кілька таких ФОПів, люди з Ірпіня приїхали класти плитку. Цим вони займалися і на батьківщині.
  5. Транспортні компанії; вантажні перевезення.

- Із чим із перерахованого виникає більше складнощів?

- Найскладніше з готелями, хостелами та кав'ярнями: їх дуже багато.

- А який із видів бізнесу найбільш прибутковий? Чи можна орієнтуватись на цей топ-5?

- Кожен має займатися тим, у чому він компетентний. Заробляти можна у будь-якій з ніш - важливо спиратися на досвід або придивлятися до суміжної ніші.

Наприклад, до Польщі приїхала дівчина, котра заробляла в Україні манікюром. Зрозуміла, що тут таких, як вона, багато, і перейшла на брови та вії. Дівчина вже знала, як працює б'юті-сфера, просто злегка підкоригувала діяльність у бік високооплачуваних послуг.

Не поспішайте інвестувати гроші та розберіться з податками

- Які помилки роблять українці, які хочуть відкрити бізнес у Польщі?

- Одна з головних помилок – поспішність. Багато хто з ходу хоче «запаркувати» всі свої гроші – від 10 000 до 50 000 доларів. Однак робити це не слід. Спочатку краще попрацювати за наймом, вивчити мову, розібратися з податковою системою і не поспішати інвестувати всі наявні кошти. Вже потім, на холодну голову, можна ухвалювати якісь бізнес-рішення.

Ще одна помилка – не прораховувати бізнес-модель. Безглуздо відкривати бізнес, не розібравшись із податками. Наші люди знають, що в Україні ФОП – це 5%, і далі не намагаються вникати. Тим часом у Польщі треба розуміти, коли та які податки платити. Українці звикли: якщо ти маєш бухгалтера, він робить усе – і бухгалтерію, і розмитнення. У Польщі не так: бухгалтерія, яку ти наймаєш, не несе відповідальності за твою діяльність.

Також наївно вважати, що польська аудиторія зовсім не відрізняється від української. Наприклад, порівняно з Україною у Польщі гірший сервіс: місцеві працюють на розслабоні, і може скластися враження, що нікому нічого не потрібно. Подивившись на це, хтось подумає: коли мене так погано обслуговують у цьому ресторані, я відкрию свій. Людина не врахувала важливий нюанс - полякам не потрібен суперсервіс, полякам потрібна нормальна ціна (чим дешевше, тим краще) та адекватне обслуговування.

Деколи наші люди вважають: якщо чогось немає у Польщі, вони займуть порожню нішу і стануть успішними. Дорогі друзі, зрозумійте, ви не такі розумні. Наприклад, ви хочете відкрити ресторан української кухні – повірте, не ви перший, не ви останній, хто про це думає. Спочатку проаналізуйте ринок і запитайте себе: чому цього досі немає? Можливо, не тому, що це нікому не спадало на думку, а тому, що багато хто вже спробував, але чомусь воно не зайшло.

– До речі, чим поляки як споживачі відрізняються від українців?

- Українці швидко приймають рішення та ласі до всього новенького. У місті відкрилося нове кафе – біжимо туди. Ще одне – побачимо, що там є. Поляки поводяться інакше - вони дуже довго звикають до нового бренду або кафе, що нещодавно відкрилося. Але якщо вони адаптувалися і почали ходити до вас, це ваш вірний клієнт назавжди.

У великих містах зайде грумінг, у маленьких – клінінг

– А які бізнеси ви допомагали відкривати українцям останнім часом?

- Нещодавно відкрили клінінгову компанію українській родині – упевнений, у них все вийде: у місті, де вони живуть, із конкуренції – лише одна фірма. Багато хто йде в б'юті-індустрію – пропонують уколи краси, ботокси та ін. Зі свіжого – допоміг відкрити українцям, які втекли від війни, косметичний салон у Варшаві, салон-тату та СТО.

– І це все успішні приклади?

- Так, досить позитивні.

- А що завжди матиме попит?

- Автомобільна сфера, будівництво та все, що пов'язано з красою.

Якщо взяти менш популярні сфери бізнесу, вони можуть стати успішними, але не завжди. Нещодавно одна дівчинка зайнялася грумінгом – почала стригти собак у маленькому містечку. При цьому не врахувала, що у населеному пункті з 50 000 мешканців стригти собак захоче дуже невелика кількість людей. Однак те саме заняття у Варшаві мало б великий попит.

- Чи можна у зв'язку з цим пораду, де який бізнес запустити?

- Якщо бізнес унікальний – краще його робити там, де мешкає багато людей. А діяльність, яка іноді потрібна всім, - внутрішнє оздоблення приміщення, укладання плитки або клінінгова компанія - краще зайде в невеликому містечку: у великих містах конкуренція більша.

- Що потрібно, щоб відкрити у Польщі ПП?

- PESEL (аналог нашого ІПН) та електронний підпис (аналог «Дії»). Після цього можна відкривати компанію або ПП.

- А в чому різниця між польським ФОП та українським?

- На відміну від України у польському ФОПі ти можеш сплачувати податок чи то від чистого доходу, чи то від обороту. В Україні – лише від обороту.

Зараз кожен другий клієнт відкриває ФОП, і це круто: у цьому випадку у бізнесмена менше податки і ФОП значно простіше з боку бухгалтерії. Окрім того, наші люди звикли так працювати. Мені відомі мільйонери, які працюють із ФОПами: вони звикли до цього ще в Україні і продовжують у тому ж дусі.

- Чи завжди варто вибирати ФОП та скільки коштує?

- ФОП реєструється безкоштовно, держмита немає.

Перед початком своєї діяльності потрібно розрахувати бізнес-модель та розібратися, що краще – відкрити компанію чи ПП. Якщо ПП, то вирішити – сплачувати податок від обороту чи доходу. У Польщі ти платиш не 5% від доходу, як в Україні, а від 2 до 17% – залежно від того, чим займаєшся. Ти можеш платити 8,5%, якщо надаєш освітні послуги, а можеш 15% від обороту, якщо даєш консультації.

– В Україні система оподаткування простіше?

- Так, але якщо правильно організувати увесь процес, у Польщі можна платити не набагато більше податків, ніж удома.

Починати бізнес, якщо ти ним ніколи не займався, - погана ідея

- Якщо я правильно розумію, людина, яка ніколи не займалася бізнесом на батьківщині, не стане цим заробляти після переїзду до Польщі?

- Все вірно. 95% людей, які відкрили свою справу в Польщі, раніше займалися нею в Україні. Починати бізнес за кордоном, якщо цього ніколи не робив на батьківщині, – погана ідея.

Однак, окрім великих бізнесменів, є фрілансери. Будь-яка діяльність, пов'язана з наданням послуг, – суперідея. Якщо в Україні ти вже займався послугами, можеш продовжити свою діяльність у Польщі. Більшість людей, з якими мені доводиться спілкуватися, мали своє ремесло. Хтось заробляв копірайтингом, хтось - внутрішніми ремонтними роботами. Фрілансери звикли нести відповідальність самі за себе і хочуть так само заробляти за кордоном.

- Читала, що деякі наші співвітчизники працюють «втемну»?

– Якщо така діяльність поставлена на потік і це зрозуміло польському інспектору, податковій службі, – ти маєш реєструватися.

Приватні особи, які працюють на себе, поділяються на дві категорії. Перші швидко напрацювали базу клієнтів та вже реєструють у Польщі ПП. Також є ті, хто винаймає якесь приміщення, наприклад, салон краси, де працюють без оформлення. Але це нелегально. Якась дівчинка робить манікюр вдома «втемну».

Проте, згідно із законом, важливо свою діяльність оформити. Так, щоб займатися шиномонтажем, потрібно зареєструвати як мінімум ФОП. І якщо в Україні це можна зробити пізніше, то у Польщі – чим раніше, тим краще.

- Я читала, якщо приватний підприємець заробляє вдвічі менше за офіційну мінімальну зарплату в Польщі, то реєструвати свою діяльність необов'язково. Це так?

- Так, це називається działalność nierejestrowana – «незареєстрована діяльність». У Польщі мінімальна зарплата – 3100 злотих на місяць. Відповідно, якщо ти заробляєш не більше, ніж 1500 злотих щомісяця, можеш не реєструватися. Точніше, реєструватись потрібно, але так майже ніхто не робить. А от якщо дохід більше половини мінімальної зарплати, треба йти до «Ужонду» або реєструвати польський ФОП через інтернет.