Завантажити ще

Поради нашим у Канаді: великі зарплати, але без кредитної історії не довіряють

Поради нашим у Канаді: великі зарплати, але без кредитної історії не довіряють
Фото: t.me/refugeesinCanada

Сьогодні багато українців, які вирішили поїхати подалі від війни, подають документи за програмою CUAET: Canada-Ukraine Authorization for Emergency Travel і легко отримують візи до Канади. Канада – країна-мрія для багатьох українців, але що чекає на наших після приїзду до цієї країни?

Скільки коштує житло та освіта

За умовами CUAET, усі члени сім'ї можуть подати на візу, якщо хоча б один дорослий – громадянин України. У Канаді є доступ до ринку праці, його дають на 3 роки – і це вселяє надію. Однак не всі, хто приїхав до Канади, зустріли там те, що очікували спочатку.

Якщо у Канаді у вас є друзі або родичі, які зможуть допомогти з житлом та роботою, якщо ви маєте фінансову подушку значних розмірів та добре знаєте англійську мову, переїзд до Канади не ускладнить ваше життя.

Водночас майте на увазі: у Канаді немає соціального житла – його доведеться знімати. Можна об'єднатися та орендувати разом із кимось іншим. Однак важливо пам'ятати: у різностатевих дітей-підлітків мають бути окремі кімнати. У маленьких містах однокімнатна квартира коштуватиме від 1000 до 1500 канадських доларів на місяць. Це приблизно 28 – 41 тисяча гривень. Причому житло потрібно обладнати з нуля: його тут здають без меблів. У Канаді є волонтери, які готові приймати у себе біженців, проте ніхто цього не робитиме довго.

Якщо дуже заощаджувати, харчування коштуватиме від 300 cad (8,5 тис. грн) на місяць. На безкоштовне медичне покриття можуть розраховувати лише люди, які отримали дозвіл працювати. А його дадуть не одразу, лише через 3 – 6 місяців. До цього часу потрібно сплачувати туристичну страховку.

Безкоштовних дитячих садків у Канаді немає. Зовсім. У середньому, канадський дитячий садок коштує від 800 до 1500 cad на місяць (22,5 – 41 тис. грн). І це – за одну дитину. А якщо дітей декілька? Можна знайти садок дешевше – у провінції Квебек він коштуватиме 150 – 200 cad (4,2 – 5,6 тис. грн), проте там потрібно знати французьку мову.

Натомість школярі можуть навчатися безкоштовно! Складніше випускникам: якщо іноземець захоче вступити до місцевого університету чи коледжу, його навчання коштуватиме від 13 000 до 20 000 cad на рік (365 – 562 тис. грн). Однак у деяких вузах є опції для біженців, які дозволять суттєво заощадити.

Якщо ви летите до Канади з дорослими батьками-пенсіонерами, майте на увазі, що їхнє утримання ляже на ваші плечі. Пенсію там платять тим, хто працював у країні багато років.

За словами досвідчених, знадобиться щонайменше на 1500 – 2000 cad (42 – 56 тис. грн) щомісяця, щоб абияк виживати.

Крім того, тут без машини ніяк: щодня доведеться долати досить великі відстані.  Можна купити недорогий автомобіль за 2000 – 3000 cad (56 – 84 тис. грн), проте до цієї суми додайте страховку та ремонт.

Шукайте містечко у провінції

Канада поділена на провінції, кожна з яких має свої особливості, переваги та недоліки.

- Багато хто рветься до Торонто чи Ванкувера, а це – міста-мільйонники. Там дуже дороге житло та щодня зростають ціни на продукти. Не варто шукати великих міст, де не буде ні друзів, ні знайомих, ні можливості себе забезпечити. Не розрахувавши свої сили, багато хто повертається після 1,5-2 місяців, проведених у Канаді, - розповідає українка Анастасія Соловей із Кам'янця-Подільського. - Так, суспільство допомагає, у провінціях дають додаткові кошти, проте розраховувати доведеться на себе. Спочатку знайдіть роботу, а тільки потім – квартиру. Контракт на роботу стане фундаментом, який дасть кошти для існування та дозволить орендодавцю побачити, що людина має заробіток.

Щодо роботи, важливо пам'ятати: ти можеш бути професіоналом в Україні, однак у Канаді твої навички не завжди відповідають місцевим вимогам, тож треба переучуватися. У країні багато емігрантів, і доводиться довго чекати, коли тебе запросять на першу співбесіду. В Україні не шукають роботу 3-6 місяців, а в Канаді це нормально: співбесіди проходять дуже довго. Роботодавець уважно вивчає твій бекграунд, перевіряє, чи не було у тебе якихось порушень в інших країнах Європи. Тут ретельно підбирають працівників: за кожного сплачують великий податок. Тому для початку добре було б мати хоч якусь роботу.

Місцеве трудове законодавство захищає працівників, їх складно, а подекуди неможливо звільнити, а найм – дорогий. Існують деякі юридичні вимоги до онбордингу («процес адаптації») в окремих провінціях (наприклад, обов'язково провести певні тренінги). Тому до найму роботодавці ставляться дуже ретельно і оцінюють на перспективу. Більше роблять ставку на софт-скіли (якості, важливі для кар'єри, але не відносяться до професійних знань і не залежать від специфіки роботи), нетоксичність, тому що легше людину навчити технологіям, ніж перевиховувати скандаліста.

– Також тут важливо розпланувати все крок за кроком у довготривалій перспективі. Не можна жити сьогоднішнім днем, – продовжує Анастасія. - Буває так, що орендодавці вимагають сплатити квартиру за півроку, оскільки людина не має кредитної історії. Кредитна історія в Канаді змушує тебе користуватися банківськими картками, постійно стежити за фінансами, і бажано почати це робити з першого дня. Якщо її немає, під час оренди житла є ще можливість отримати рекомендації від попереднього власника.

До речі, окрім підтвердження кваліфікації, необхідно скласти тест з англійської мови. Якщо хочеш працювати на хорошому місці, англійська має бути на високому рівні. Тому необхідно відразу йти на курси і якнайбільше спілкуватися з місцевими: це дозволить прокачати рівень розмовної мови.

Зарплати…

У Канаді - найбільша українська діаспора, понад 1,3 млн українців. Чому всі їдуть до цієї країни, незважаючи на складнощі? Один із головних аргументів – висока оплата праці. За інформацією Статистичної служби Канади, середня заробітна плата в країні у 2022 році становила 4802 канадських долари (112 317 грн) на місяць.

Мінімальна заробітна плата в залежності від провінції та професії становить від 2033 до 2773 канадських долара (від 57 до 78 тис. грн) на місяць.

 • Графічний дизайнер - 5325 cad (149 920 грн)
 • Вихователь - 4259 cad (123 251 грн)
 • Вчитель - 4576 cad (128 858 грн)
 • Механік – 6573 cad (184 975 грн)
 • Електрик - 7316 cad (205 885 грн)
 • Сантехнік - 7102 cad (199 991 грн)
 • Прибиральник – 3299 cad (92 899 грн)
 • Кухар - 4042 cad (113 858 грн)
 • Бармен - 3080 cad (86 735 грн)
 • Мийник посуду - 3193 cad (89 918 грн)
 • Медсестра - 8574 cad (241 452 грн)
 • Спеціаліст з приймання/відправлення вантажу - 3830 cad (107 869 грн)
 • Пакувальник - 3209 cad (90 379 грн)

…і ціни

 • Курка (кг) – 3 – 12 cad (84,50 – 337,98 грн)
 • Свинина – 6 – 30 cad (169 – 845,35 грн)
 • Заморожена риба (кг) – від 20 cad (від 563,57 грн.)
 • Молоко (л) 1,5 - 3 cad (42,29 - 84,60 грн)
 • Яйця (12 шт.) - від 2,5 cad (70,50 грн)
 • Олія (л) - 1,5 cad (42,29 грн)
 • Вершкове масло (450 г) - від 3 до 5 cad (42,29 - 84,50 грн)
 • Тверді сири (кг) – 25 – 30 cad (704,81 – 845,93 грн)
 • Макаронні вироби (кг) – 2 cad (56,36 грн)
 • Яблука (кг) – 2 – 3 cad (56,38 – 84,54 грн)
 • Банани (кг) – 1,50 cad (42,28 грн)
 • Огірки (кг) - 2 cad (56,38 грн)
 • Помідори (кг) – 2 – 5 cad (56,38 – 140,95 грн)
 • Картопля (кг) – 2 cad (56,38 грн)
 • Батон (450 г) – 1,8 cad (50,74 грн)

Плюси Канади

 • Канадці піклуються про інфраструктуру, соціальне забезпечення, освіту, екологію та дотримання прав людини.
 • Країна дає можливість емігрантам з усього світу приїжджати, асимілюватися із суспільством та розвиватися.
 • У майбутньому є можливість подавати на ПМП, а потім – на громадянство.
 • Місцеві дуже ввічливі та доброзичливі, намагаються допомогти українцям, ніхто нікого не оцінює та не засуджує.
 • Приємна обстановка – місцеві часто влаштовують барбекю, люблять їздити у гори та на озера.

«Перший час мене дивувало те, що коли ти заходиш у магазин, тебе щоразу запитують: як ти? І яким би не був твій настрій, ти у відповідь поставиш те саме запитання.

Моєму знайомому канадець щодня косив траву біля будинку, розуміючи, що той не може цього робити сам. Причому він нічого не говорив, а просто приходив і мовчки працював», – розповідає Анастасія.

Мінуси Канади

Про недоліки Канади та важливі лайфхаки для емігрантів розповіла Марина Мнацаканян з Ізюма.

 • Безхатченки. Їх багато, вони їздять автобусами, метро і блукають центром міста. Усі про це знають, але ніхто із цим нічого не робить. Більшість безпритульних – люди з ментальними проблемами.
 • Сміття. Центр міста може бути одночасно бізнес-хабом та головним сміттєзвалищем.
 • Дорога. У провінціях із дуже суворими зимами сніг лежить по півроку, а коли теплішає, асфальт сходить разом зі снігом: ремонтувати дороги не встигають.
 • Погода. В одних провінціях Канади – холодно, в інших часто йдуть дощі. Також для Канади характерні різкі перепади погоди – вчора було сонячно і 28 градусів тепла, а сьогодні на градуснику 17 та вітер ніжно тріпає арматуру.
 • Податки. Податки в Канаді – одні з найвищих.
 • Нудьга. У маленьких містах немає того, до чого ми так звикли – малого бізнесу, кафе, розваг, ігрових кімнат. Народ не гуляє на вулиці, а о 10-й вечора все затихає.

Що таке хост і як його знайти

Зупинитись у готелі чи знімати тимчасове житло на Airbnb у будь-якому з міст Канади – серйозний удар по бюджету. Тому багато українців шукають хост. Хост – це людина чи ціла сім'я, які приймуть вас у себе вдома на встановлений термін.

Коли шукаєте хост, будьте чесними. Розкажіть, хто ви, скільки вас – дорослих, дітей, чи є тварини, шкідливі звички, вакцинація. Опишіть свою ситуацію та стратегію дій – скільки вам потрібно часу, щоб знайти роботу та постійне житло.

Одночасно будьте обережні. Особливо, якщо ви дівчина і летить одна або з дитиною. Добре, якщо в контактній інформації є телефон майбутнього хоста, щоб можна було поспілкуватися з людиною, яка запропонувала тимчасовий притулок. Дізнайтеся ім'я, прізвище, знайдіть особистий профіль у Facebook, щоб переконатися, що перед вами реальна людина.

Найпопулярніші платформи, де українці та сторона, що приймає, можуть знайти один одного: Icanhelp.host ; justopenarms.eu ; ukrainetakeshelter.com ; prykhystok.in.ua ; Ukraina.space.

Тонкощі оренди житла

 • У Канаді все працює не так, як ми звикли – хто перший прийшов на перегляд, того й квартира. На класні об'єкти – по 5-6 претендентів, і власник нерухомості вибирає з них, кого поселити.
 • Канадці вимагають кредитну історію або гаранта-канадця, який зможе сплатити за вас оренду, якщо ви перестанете платити.
 • Потрібні контакти щонайменше 3 людей, які знають вас як надійного орендаря.
 • Оплата за 1-3 місяці наперед + застава 1/2 вартості оренди.
 • Робочий контракт, щоб довести джерело доходів.
 • Витяг з банківського рахунку про наявність коштів на картці.
 • Менеджери перевіряють ваш бекграунд, можуть дзвонити вашим контактним особам, попереднім орендодавцям та роботодавцям.
 • Якщо все добре, ви сплачуєте місяць оренди та підписуєте договір.

Майте на увазі: більшість будинків – не No Smoking, No pets. Тобто не палити і жодних тварин.

Важливо! Дуже часто на фото будинок виглядає більшим. Ти приїжджаєш, дивишся, а в кімнаті, окрім ліжка, нічого більше не поміститься. Або пишуть, що у будинку 4 спальні. Приїжджаєш – і виявляється, що дві з них у підвалі. Так, і в них теж мешкають люди, але підвал коштує зовсім інших грошей.

Поради щодо економії

 • Завчасно вивчіть місто, де хочете зупинитися: є частини Канади, де потрібно знати дві мови – французьку та англійську. Щодо податків, кожна провінція має свій податок.
 • Використовуйте безкоштовні рейси.
 • Не нехтуйте секонд-хендами: там продається навіть техніка та посуд.
 • Слідкуйте за групами гуманітарної допомоги у Facebook: меблі часто віддають задарма або дуже дешево у хорошому стані.
 • Майте на увазі: цінники в Канаді вищі за звичні в 2-3 рази. Щось дуже дорожче - мобільний зв'язок, інтернет. Щось близько зі звичними цінами – одяг та техніка.

Зверніть увагу при виборі провінції на:

 • вартість життя: від провінції до провінції оренда житла, машини, податки, ціни на дитячий садок та в супермаркетах можуть суттєво відрізнятися;
 • наявність роботи: в Канаді є будь-яка робота, але в різних провінціях та містах потрібні різні професії;
 • швидкість отримання Permanent Resident (вид на проживання): у країні понад 100 програм міграції, федеральні та регіональні. Потрібно дізнаватись, що підходить саме вам;
 • додаткова допомога та підтримка емігрантів з України;
 • клімат, населення, податки, програма міграції.