23 травня
Завантажити ще

Що краще: підводне каміння екстернату, сімейного навчання та дистанційки

Що краще: підводне каміння екстернату, сімейного навчання та дистанційки
Фото: УНІАН

У навчальному році, що наближається, українські школи намагаються поєднувати офлайн, дистанційку та екстернат. Як отримуватимуть знання діти, залежить від вибору батьків.

Оскільки багато українських родин вимушено виїхали за кордон, батьки не розуміють, як навчатимуться їхні діти у новому навчальному році. Дистанційка є не у всіх: багато країн вимагають відвідувати місцеву школу. Залишаються питання: яку форму навчання вибрати? Чим відрізняється екстернат від сімейного навчання та як це виглядає на практиці?

1. Хто навчатиметься очно?

За словами заступника міністра освіти Андрія Вітренка, з 1 вересня українські школи зможуть повернутися до очного навчання. Однак для цього у навчальному закладі має бути обладнано укриття, яке відповідає всім необхідним вимогам. До того ж, воно має вмістити всіх дітей. При цьому школа не може наполягати на тому, щоб дитина ходила до школи, якщо батьки проти.

Через обмежений простір бомбосховищ багатьом належить вчитися в 2 зміни. Старшокласникам можуть зменшити кількість уроків: навчальний день не повинен закінчуватись пізно. Планується, що вчителі викладатимуть лише найскладніші предмети, решту залишать для самостійного вивчення.

Крім того, школи готові навчати дітей у змішаному режимі – у певні дні діти приходять до школи, в інші – навчаються вдома.

На жаль, сьогодні не всі школи мають можливість працювати очно – ті заклади, які через обстановку не можуть приймати учнів у класах, братимуть дітей (у тому числі з інших шкіл) на дистанційку.

2. У якому випадку вибрати дистанційну систему?

Дистанційка підійде батькам, котрі тимчасово перебувають за кордоном (якщо в країні перебування немає зобов'язання відвідувати місцеву школу). Також її обирають батьки, які бояться відпускати дітей із дому. Деякі навчальні заклади зможуть зібрати дітей однієї паралелі до загального «дистанційного» класу.

Однак дистанційка є далеко не у кожній школі. Якщо навчальний заклад не може собі дозволити такий формат навчання, директор пропонує інші школи, де дитина може отримувати знання дистанційно.

3. Коли вибирати екстернат чи сімейне навчання?

Поєднувати дистанційку та школу за кордоном багатьом не вдасться: уроки проходять одночасно. І тут батьки можуть вибрати екстернат чи сімейну форму навчання. Однак важливо зрозуміти: чи потягне дитина (та й батьки) одразу дві школи?

Якщо батьки вирішили зупинитися на закордонному навчальному закладі, то після повернення українська школа може перевірити знання дитини з предметів, яких не було за кордоном.

4. Як надолужити українську програму?

Можна звернутись до приватних закладів, які пропонують навчатися у школах вихідного дня: так можна підтягнути такі предмети, як українська мова, історія України, література та інші. Цей варіант дозволить зберегти зв'язок із рідною програмою, уникаючи зайвого навантаження.

5. Що таке індивідуальне навчання?

І екстернат, і сімейна форма навчання, і педагогічний патронаж належать до індивідуального навчання.

При виборі цієї форми навчання школа забезпечує дитину підручниками та онлайн-платформами, організовує невеликі консультації з учителями (не більше 3 годин з одного предмета на рік).

6. Чим відрізняється екстернат від сімейного навчання та педагогічного патронажу?
  • Екстернат – учень самостійно освоює матеріал, після чого щорічно школа оцінює його знання.
  • Сімейна (домашня) форма навчання - навчальний процес для школяра організовують батьки, вони відповідають за те, в якій кількості та якості дитина отримує знання. Школа оцінює знання частіше: раз на чверть чи раз на семестр.
  • Педагогічний патронаж – за навчання і засвоєння знань відповідає вчитель.

7. Що таке індивідуальний навчальний план і навіщо він потрібен?

Для дітей на індивідуальній формі навчання школа затверджує навчальний план – батьки мають його підписати. Індивідуальний навчальний план - це інформація про те, в якому порядку дитина стане отримувати знання, як швидко вона має засвоювати матеріал. Також у ньому вказано час та умови, за яких школа проводить контроль знань.

Знання дитини можуть оцінювати як очно, так і дистанційно. Ці варіанти обговорюються зі школою.

Щодо частоти оцінювання, екстерни проходять його раз на рік, а діти на сімейному навчанні – наприкінці семестру/чверті.

До речі, щоб обрати екстернат, не обов'язково перебувати за кордоном. Цю форму навчання має право обрати будь-який бажаючий.

8. Як розпочати навчання за індивідуальною програмою?

Якщо ви хочете зарахувати або перевести дитину на індивідуальну форму навчання, необхідно написати заяву. До нього додають документ, що засвідчує особу дитини, та медичну довідку N 086-1/о.

Навчальний заклад може попросити підтвердити підстави навчання на екстернаті чи обставини, у яких необхідний педагогічний патронаж (стан здоров'я дитини, статус біженця).

9. Коли можна перейти на індивідуальну форму навчання?

Перейти на екстернат/сімейну форму навчання можна протягом року, якщо дитина перебуває за кордоном, на окупованих територіях або там, де тривають бойові дії. Інші учні також можуть вибрати індивідуальну форму навчання, але не пізніше ніж за 3 місяці до річної оцінки/державної підсумкової атестації.

10. Чи можна поєднувати різні форми навчання?

Так. Для цього потрібний індивідуальний навчальний план, який готує школа. Якщо батьки хочуть поєднувати різні форми навчання, про це потрібно написати у заяві.

11. Що лежить в основі навчального плану?

Програма, за якою навчається школа. Батьки можуть вибрати іншу програму, але при цьому необхідно буде виконати стандарт освіти.

Поради досвідченого

Яку форму навчання вибрати?

Це питання батьки вирішують самі. Директор київської школи №210 Дмитро Ламза пояснив «КП в Україні», у чому різниця між екстернатом та сімейним навчанням та на якій формі навчання краще зупинити свій вибір.

- За дистанційної форми освіти вчителі викладають уроки за допомогою інтернету. Учні беруть активну участь в освітньому процесі і, таким чином, отримують знання.

Якщо вчитися дистанційно немає можливості, в ідеалі вибрати екстернат. Це – найлегша форма навчання для дітей та батьків. Якщо немає екстернату, можна вибрати сімейну форму навчання.

І сімейна форма навчання, і екстернат дуже схожі. Але при сімейному навчанні потрібно складати контрольні роботи в кожному семестрі/чверті. Якщо діти перебувають за кордоном, можна домовитися з директором школи та робити це дистанційно.

Протягом року дитина освоює навчальну програму самостійно, а наприкінці складає іспит. Наприклад, третьокласник прийшов наприкінці року до школи – і «закрив» третій клас.

При сімейній формі навчання дитина проходить підсумкову атестацію, здає контрольні та відправляє їх до школи. Таким чином у нього з'являється семестрова оцінка, а потім уже річна. При цьому дитина значиться у своєму класі і може туди повернутись.

При екстернаті та сімейному навчанні є патронажна система освіти, коли дитину супроводжує вчитель. Вона можлива за наслідками досліджень лікарів. У разі такої форми навчання вчителі або приходять до дитини додому, або вона приходить до них до школи.

Новини по темі: освіта Школа Навчання