Завантажити ще

Кияни два роки позивалися за ім'я доньки. Верховний суд ухвалив: буде подвійне

Кияни два роки позивалися за ім'я доньки. Верховний суд ухвалив: буде подвійне
Фото: ukrdubai.com (ілюстративне)

Судова практика знає мільйони прикладів, коли батьки, які не знайшли шлюбу спільної мови, починають ділити улюблене чадо. Але щоб на терези Феміди поклали ім'я дитини – це, мабуть, прецедент.

Два роки тривала позов між подружжям за те, як назвати новонароджену доньку. Сперечальники пройшли всі судові інстанції – і ось нарешті Верховний суд виніс «Соломонове рішення».

Спочатку залишила дівоче прізвище

Все почалося з того, що наречена, назвемо її, умовно, Наталкою, не захотіла брати прізвище нареченого. Не тому, що вона негарна чи якась кумедна. У Дарницькому РАГСі, де реєстрували шлюб, запевняють, що прізвища в обох були прості, милозвучні, типово українські. Як Коваленко та Приходько.

Молода сім'я почала жити разом, у пари народилася гарненька дівчинка. Ще в пологовому будинку батько сказав дружині, що хоче назвати доньку (у РАГСі нам сказали, що й ім'я для дівчинки обирали традиційне та поширене) теж, умовно, Наталкою. Тому що так звати дружину, його маму, його бабусю і навіть... тещу. Можливо, він вважав це ім'я щасливим, але це лише наша версія.

Мабуть, Наталя, і це теж тільки версія, порахувала, що п'ятьох тезок в одній родині буде багато. Їй подобалося співзвучне ім'я, умовно Надія, і так вона захотіла назвати дочку. При тому, що в українській мові є ще безліч інших жіночих імен, подружжя наполягало своєю. До розбіжностей додалося питання, яке прізвище дати дитині: татову чи мамину.

Батько приніс заяву на реєстрацію доньки під своїм прізвищем та зі своїм варіантом імені. Але свідоцтво про народження дівчинці не виписали.

- Дитина отримала державну реєстрацію, але з пропуском терміну і без імені та прізвища, бо від матері не було згоди, а закон у цьому питанні не надає пріоритету комусь одному з батьків, - кажуть у РАГСі. – Такі суперечки вирішуються чи через опікунську раду, чи через суд.

Батько дитини виявився юристом і вибрав терези Феміди.

Живуть окремо, але не розлучилися

У лютому 2021 року Дарницький районний суд став на бік батька, ухваливши рішення про реєстрацію дівчинки на його прізвище та обране ім'я. Це мотивували тим, що дитина понад рік живе без належного оформлення, а мати не подала зустрічного позову.

Натомість Наталія скористалася своїм правом на апеляцію. А коли друга інстанція підтвердила рішення першої, подала касаційну скаргу. Вона вперто не хотіла розлучатися зі своєю Надією.

І ось рішення Верховного Суду від 29 червня : дівчинка носитиме два імені та два прізвища. Це дозволяє Сімейний кодекс, це відповідає засадам розумності та справедливості, йдеться у постанові.

Чому двоє людей, які домовилися про те, що люблять один одного, хочуть мати дитину та спільну родину, не змогли домовитися про такі дрібниці, сухі формулювання мовчать. Але у рішенні першого суду є згадка, що «після народження дитини сторони проживають окремо…»

Натомість «КП в Україні» вдалося дізнатися, що на розлучення пара не подавала.

Коментар психолога

Поле для конфлікту залишається

Чи може бути у подружжя спільне майбутнє і як почуватиметься дитина, яку батько та мати називають різними іменами, ми запитали у психолога Інституту сімейної та молодіжної політики Ілони Рашковської:

- Я знаю чимало випадків, коли батьки не могли дійти згоди, обираючи ім'я дитині. Але зазвичай є компроміс – звертаються до думки членів сім'ї, тягнуть жереб, дивляться на свята. Якщо ж таке питання дійшло до суду, то воно, напевно, не було єдиною проблемою в сім'ї. Хтось із подружжя або відразу обоє хотіли самовиразитися за рахунок іншого, наполягти на своїх принципах.

Зрештою, суд ні тому, ні іншому не дав того, за що боролися – можливості наполягти на своєму. Психологічні проблеми не вирішено. А це означає, що поле для конфліктів лишається.

Що стосується дитини, то багато залежить від того, що їй скажуть дорослі. Рано чи пізно дівчинка запитає, чому у всіх так, а в мене інакше. Можна розповісти, що це тому, що ти у нас така чудова і два імені будуть предметом гордості. Можна сказати, що татові з мамою так сподобалося, а ти вибирай ім'я з двох, яке тобі більше подобається. Але якщо мама наставатиме на своєму зі злістю на тата, а тато – зі злістю на маму, нічого доброго, звичайно, не вийде. Батьки, звісно, створили дитині проблему, з'ясовуючи свої стосунки. Тепер головне – розумно з цієї проблеми виходити.

Новини по темі: Суд батьки ім'я для дитини