Завантажити ще

Киянка стала першою українкою і другою жінкою, яка отримала “Нобелівську премію з математики”

Киянка стала першою українкою і другою жінкою, яка отримала “Нобелівську премію з математики”
Фото: Vesa Moilanen/Lehtikuva via REUTERS

Марина В’язовська стала першою українкою і другою жінкою, яка отримала медаль Філдса - "Нобелівську премію з математики". Про нагородження її та ще трьох математиків до 40 років повідомив Міжнародний математичний союз.

37-річну вчену з Києва відзначили за розв'язання задачі про пакування куль у восьмивимірному просторі, над якою роздумували з XVI століття, у тому числі Кеплер і Ньютон. 

У рамках нагородження Міжнародний математичний союз зробив про В’язовську відео, у якому вона розповіла про війну в України. Дві сестри жінки разом з дітьми переїхали до неї у Європу з Києва.

Церемонія нагородження пройшла у Гельсінкі. Міжнародний конгрес математиків, на якому вручається Філдсівська премія, мав пройти у Санкт-Петербурзі. Після початку вторгнення РФ до України місто позбавили права його проведення.

Іншими лауреатами премії цього року стали корейсько-американський математик Джун Ху, а також вчені з Франції та Великобританії Уго Дюмініль-Копен і Джеймс Мейнард.

Премія Філдса вручається раз на чотири роки. Сума нагороди становить 15 тисяч канадських доларів. Громадяни України раніше ніколи не отримували Філдсівську премію. Першою жінкою в історії, яка отримала премію Філдса, у 2014 році стала Маріам Мірзахані з Ірану. 

Марина В’язовська народилася у Києві в 1984 році, навчалась на механіко-математичному факультеті Київського національного університету імені Шевченка. Наразі очолює кафедру теорії чисел у Федеральній політехнічній школі Лозанни.

Марина В’язовська стала відомою на широкий загал у 2016 році. Вона пояснила своє відкриття наступним чином: "Уявіть, що у нас є багато куль, і ми хочемо ними заповнити простір, але, звичайно, не можемо це зробити повністю, адже кулі не мають кутів і завжди якась частина простору залишиться порожньою. Задача полягає в тому, щоб заповнити кулями якомога більший об'єм. А тепер подумайте, що їх ми можемо розглядати не лише у трьохвимірному, але і в багатовимірному просторі. Приміром, у просторі з восьми вимірів це буде набір з восьми якихось дійсних чисел. Саме стільки координат нам буде потрібно, щоб зрозуміти, де наша точка знаходиться. І от тепер ми хочемо увесь восьмивимірний простір теж заповнити кулями. І тут існує лише одна надзвичайно гарна конфігурація, надзвичайно щільна, і називається це решіткою Е8. Це і є моє рішення".