Завантажити ще

Олег Жданов: американський літак можна освоїти за півроку, німецьку гаубицю – за два тижні

Олег Жданов: американський літак можна освоїти за півроку, німецьку гаубицю – за два тижні
Фото: uk.wikipedia.org/wiki/

Член Республіканської партії Адам Кінзінгер вніс до Конгресу США законопроєкт про навчання українських льотчиків керувати літаками НАТО. Скільки часу знадобиться на реалізацію ідеї, якщо її схвалять, ми запитали у військового експерта Олега Жданова.

- Олегу, мова, зокрема, йде про літаки F-15 та F-16. Наскільки вони ефективні та скільки часу потрібно на навчання наших пілотів?

Олег Жданов. Фото: ФБ Олега Жданова

Олег Жданов. Фото: ФБ Олега Жданова

– Це сучасні військові літаки класу багатофункціональних легких винищувачів, які постійно модернізуються.

Зокрема, F-16 має ім'я Fighting Falcon – «бойовий сокіл». Названий на честь талісмана Військово-повітряної академії США у Колорадо «Спрінгс». Це найпоширеніший літак у всьому світі, і його ефективність набагато більша, ніж у літаків, що знаходяться на озброєнні російської армії.

Для навчання польотам на таких літаках буде потрібно не менше півроку, але я думаю, що навіть більше.

- А скільки часу потрібно на ухвалення законопроєкту?

- Якщо за швидким варіантом, то тиждень потрібен на розгляд у Конгресі США, тиждень - на Сенат та тиждень на підпис у Білому домі. Можуть цей період скоротити. Згадаймо, що ленд-ліз для України прийняли за два тижні.

Однак, можуть обговорювати пропозицію і роками. Швидкість прийняття рішення залежатиме від лобістів, які проштовхуватимуть цей законопроєкт.

- В Україну повернулися військові, які вчилися працювати на німецьких гаубицях Panzerhaubitzen 2000. Їх важко було освоїти?

- На навчання працювати з гаубицями потрібно не більше двох-трьох тижнів. Це досить проста зброя.

Panzerhaubitzen 2000 Фото: Spc. Nathanael Mercado//commons.wikimedia.org/

Panzerhaubitzen 2000 Фото: Spc. Nathanael Mercado//commons.wikimedia.org/

Літак - найскладніший вид військової техніки, тому що льотчика потрібно натренувати не тільки на те, щоб робити зліт і посадку, а й навчити пілотування залежно від призначення апарату. Винищувач – це вміння вести повітряний бій, штурмовик працює на передньому краї противника.

Кожен військовий льотчик має свої складні завдання. Універсалів тут не може бути.

- Багато йшлося про перспективні постачання із Німеччини зенітних систем «Гепард».

- На жаль, наразі це питання зависло в повітрі, хоча для нас воно дуже актуальне. «Гепарди» - це самохідні зенітні артилерійські системи, які можуть вражати повітряні цілі на висоті до 3 кілометрів і наземні на дальності до 4,5 км. Як наші «Шилки», тільки «Гепарди» мають сучаснішу електронну систему наведення.

– Нещодавно наш посол у Тель-Авіві Євген Корнійчук заявив, що Україна хоче купити у Ізраїлю систему ППО «Залізний купол». Як швидко можна було б її освоїти?

– У прискореному темпі операторів можна навчити за місяць. Працювати із системою ППО не так складно, як із радіолокаційними системами. Але сьогодні готуватись працювати на «Залізному куполі» для нас нереально. Ізраїль не хоче навіть говорити про передачу Україні летального озброєння. Він забороняє навіть передавати зброю, де є її компоненти.

Винищувач F-16:

Винищувач F-16. Фото uk.wikipedia.org/wiki/

Винищувач F-16. Фото uk.wikipedia.org/wiki/

Екіпаж: 1 пілот.

Максимальна швидкість: 2120 км/год на висоті 12 200 м.

Бойовий радіус: від 1361 до 1759 км (залежно від наявності або відсутності додаткових баків).

Перегінна дальність: від 3981 км до 4472 км.

Швидкопідйомність: 275 м/с.

Озброєння: шестиствольна гармата із боєкомплектом 511 снарядів, керовані ракети «повітря - повітря», «повітря - поверхня», кореговані касетні, вільнопадаючі бомби.

Винищувач F-15

Винищувач F-15. Фото: uk.wikipedia.org

Винищувач F-15. Фото: uk.wikipedia.org

Екіпаж: 1 пілот.

Максимальна швидкість: на великій висоті - 2655 км/год, на малій - 1450 км/год.

Бойовий радіус: 1967 км.

Перегінна дальність: 5750 км.

Швидкопідйомність: 254 м/с.

Озброєння: шестиствольна гармата із боєкомплектом 940 снарядів, керовані ракети «повітря – повітря» та «повітря – поверхня».