24 листопада
Завантажити ще

Ведемо дитину в садок під час війни: що потрібно знати

Ведемо дитину в садок під час війни: що потрібно знати
Фото: REUTERS/Гліб Гаранич

- Це складне рішення для столиці, яка живе в умовах військового стану, але необхідне, - так мер Києва Віталій Кличко анонсував поновлення роботи столичних дитсадків.

Укриття – не зовсім укриття

Згідно з офіційною інформацією, відкрилися лише 48 дитячих садків (з них 14 – приватні). Столична влада дала добро лише там, де є укриття. І йдеться не про повноцінний бомбосховище, бо їх у жодному столичному садочку немає.

- Ще до війни ми обладнали підвальне приміщення нашого садка під укриття: відремонтували електропроводку, перевірили та прочистили вентиляцію, пофарбували стіни, прикрасили їх дитячими плакатами, завезли 4 біотуалети, розставили лавочки та стільці, купили генератор, кулер. У укритті є два входи/виходи – основний та запасний. Водночас там зможе перебувати до 50 дітей, - розповідає на правах анонімності завідувачка одного із столичних дитячих садків. – Ліжка в укриття спускати не будемо. Ми плануємо організувати процес перебування в нашому садочку так, щоб діти, коли перебувають у приміщенні, грали/спали там, де дотримується правило «двох стін» і лише на першому поверсі.

За її словами, при попередньому опитуванні батьків, які водитимуть дітей у її садок, приблизно половина не мають досвіду швидкої евакуації, оскільки у перші години виїхали з Києва до спокійніших населених пунктів.

- Ми отримали заяву до чергового садка від батьків 23 дітей, 15 із них зізналися, що їм з дітьми жодного разу не доводилося спускатися у бомбосховищі за ці три місяці війни. Тому щодня двічі ми в ігровій формі тренуватимемося спускатись у «укриття», – розповідає Тетяна Павлівна.

Питання про те, протягом якого часу батьки повинні забрати дитину, якщо не дай бог станеться «приліт» , залишається відкритим. Так само немає і чіткого алгоритму, як проходитиме евакуація дітей із зруйнованого садка.

- Діятимемо виходячи із ситуації. У всякому разі, першу медичну допомогу медсестра завжди надасть. Найближчими днями батьки отримають інформацію, де та як забрати дітей у разі обстрілу, – каже Тетяна Павлівна. – Також у дітей будуть браслети з інформацією першої необхідності: ПІБ, контакти батьків (найближчих родичів), група крові, резус-фактор, алергічні реакції та хронічні захворювання (якщо такі є). І тривожні рюкзачки з їжею, водою та одягом на 2 дні.

Кого вважати працівником критичної інфраструктури?

У відкриті комунальні садки всіх бажаючих не візьмуть: треба, щоб обоє батьків офіційно працювали та принесли відповідну довідку.

На приватні садки це правило не поширюється. Головне – платити. Цінник коливається у середньому від 10 тисяч гривень на місяць. І не завжди до цієї ціни входить харчування.

- Наш садочок працює в режимі денного догляду. Групи змішані. Графік роботи з 9:00 до 17:00. Вартість 300 гривень на день. Харчування треба брати своє, - сказано на офіційному сайті одного із приватних садків Солом'янського району. Інший приватний садок у цьому ж районі, який відкрився 1 червня та надає 3-разове харчування, коштуватиме батькам 15 тисяч гривень на місяць.

Але повернемося до комунальних садків. Щоб потрапити туди, у багатьох батьків, з якими поспілкувалася "КП в Україні", виникли труднощі в оформленні довідки про працевлаштування.

- Нашого сина не беруть у черговий садок. Чоловік у теробороні, я працюю консультантом у будівельному магазині. Завідувачка заявила, що наш випадок не підходить - обидва батьки мають працювати у сфері критичної інфраструктури чи оборони. Але при цьому показала документ від столичної влади, в якому написано «батьки, які працюють на підприємствах, в установах та організаціях Києва за наявності довідки від двох батьків щодо необхідності присутності працівників на робочому місці». Тобто жодного слова про сфери критичної інфраструктури, - обурюється киянка Тетяна Волинець. – Я зателефонувала до району. І знову почула про «критичну інфраструктуру». Але там попросили не скандалити та почекати до липня. Натякнули, що до середини літа правила прийому дітей до садків спростять.

Не зміг влаштувати в дитячий садок свою дочку та мій сусід Сергій. Він із дружиною працюють у приватній стоматологічній клініці.

- З одного боку – лікарі належать до представників критичної інфраструктури, з іншого – наша клініка оформлена як ФОП. А фопівці не підходять під озвучену вимогу, – розповідає Сергій.

Знаходяться далеко і працюють півдня

Те, що садочки відкрилися, – це добре. Але працюють вони поки що лише короткий день – і це недобре.

– За критерієм «працевлаштування» ми підходимо. Я працюю у школі, чоловік – у поліції. Але графік роботи садка з 8 до 12 ранку нам не підходить. Найближчий черговий садок знаходиться від нашого будинку у 6 зупинках їзди на тролейбусі та 13 зупинках – від моєї роботи. Дуже багато часу йтиме на завезти-привезти доньку. Я не зможу її забирати о 12.00, – розповідає Алла Мацієвська. – Знайшли недорогу няню, за 6 тисяч гривень – із 9 до 17.00. Поки що так будемо. Дуже сподіваємося, що в найближчому майбутньому переглянуть графік роботи чергових садків або відкриється ще один черговий садок, який ближче до моєї роботи.

Через такі стислі тимчасові рамки розташування чергового дитячого садка відіграє важливу роль.

- Я віддала б сина і на «короткий» день. Дитячий садок, до якого я водила дитину до війни, знаходиться близько. І при перших сигналах тривоги я могла примчатися хвилин за 7-10 і забрати дитину додому. Але наш поки що не відкривається. А найближчий черговий садок знаходиться за 15 хвилин ходьби від будинку - далеко. Не встигну забрати, а на садикові «укриття» у мене надій мало, - ділиться своїми міркуваннями моя подруга Юлія Дашутіна.

Ще один аспект. На чергові садки можуть розраховувати лише діти, які раніше відвідували садки. Початківців та «ясельок» не беруть.

- Я обдзвонила всі три чергові садки району, і в усіх сказали таке: приймають лише тих дітей, хто вже раніше ходив до будь-яких держсадків. Тільки з перекладу. Приватні садки не рахуються. І це мають бути діти, які не ясельної групи, які ходять не на горщик, а до туалету, – розповідає Вікторія.

ВАЖЛИВО!

Хто відповідає за дітей

У мирний час керівництво та вихователі дитячих садків несли кримінальну відповідальність за здоров'я та життя дитини під час її перебування у дошкільному навчальному закладі. Але зараз війна, чи така відповідальність зберігається? Юридично – так. На період воєнного стану законодавець поки що не звільняв вихователів від такої відповідальності. Фактично ж, як стало відомо «КП в Україні», у деяких чергових садках вихователі просять батьків написати розписку, що вони віддають дитину на свій страх та ризик.