Російська журналістка Марина Овсяннікова, яка здобула популярність після антивоєнного перформансу у прямому ефірі програми "Время", не зможе поспілкуватися з українськими колегами та розповісти їм, як влаштована російська пропаганда. Агентство "Інтерфакс-Україна" запросило представників ЗМІ на прес-конференцію за участю росіянки, заплановану на 1 червня. Але анонс провисів недовго: за кілька годин "ІФ" оновив інформацію, вказавши, що захід скасовується.
Про причини скасування нічого не повідомляється, але за ці кілька годин багато українських журналістів встигли обуритися самим фактом такої прес-конференції. Можливо, саме скандал, який викликала новина про приїзд росіянки, змінив плани організаторів.
Ще одна поширена реакція - здивування, що Овсяннікову не просто пустять до України, але нададуть їй трибуну для просування сумнівних наративів. Українська медіаспільнота з підозрою ставиться до російської тележурналістки, і тема "Викриття від Марини Овсяннікової: як працює російська пропаганда" нічого щодо цього не змінила.
Зокрема, журналістка видання "НВ" Христина Бердинських на своїй сторінці у соцмережі написала, що не розуміє, для чого Овсянніковій проводити прес-конференцію в українській столиці.
"Завтра Овсяннікова у Києві. Щоб що? Вона буде публічно каятися та плакати? Розповідати, як звичайні росіяни страждають від санкцій? Вона це успішно робить на Заході. А тут вона навіщо?" – дивується Бердинських.
Автор порталу "Телеграф" Юлія Забєліна вважає, що пускати російську пропагандистку до України не потрібно – нехай на Заході свої гроші відпрацьовує. Головний редактор видання "Бабель" Євген Спірін закликав представників ЗМІ проігнорувати прес-конференцію екс-журналістки "Першого".
PR-директор "Української кіноакадемії", яка виключила зі своїх лав Сергія Лозницю, Тетяна Власова припускає, які ще одіозні російські діячі могли б провести у Києві свої прес-конференції.
- Теми майбутніх прес-конференцій: «Викриття від Сергія Лаврова: як працює російська дипломатія», «Викриття від Миколи Баскова: як працює російський шоу-бізнес», «Викриття від Микити Михалкова: як працює російський кінематограф», «Викриття від усіх росіян: нас обдурили, ми не винні, це все злий Путін», - фантазує вона.
Щоправда, із погляду інформаційної війни українські журналісти спрацювали на двієчку. Що заважало на добу стримати свій праведний гнів і звернути його на саму Овсяннікову, поставивши росіянці всі незручні питання про її нинішню роль "хорошої росіянки" та внесок у російську пропаганду раніше? Ось вам "фальшива пропагандистка" власною персоною, препаруйте її, переграйте та знищіть!
Результатом могла бути нізка матеріалів в українських ЗМІ про "перевзуття" екс-редактора програми "Время". У потрібній тональності та з наочним розбором цього кейсу за участю головної героїні, яка б уже не мала змоги відкараскатися. А що маємо на виході зараз? Чергову хвилю обурення у соцмережах - і не більше. Якщо подивитися на ситуацію під цим кутом зору – може, й не завадило б столичній пресі прослухати майстер-клас із основ пропаганди, аби не втрачати таку нагоду.
Генеральний директор «Інтерфакс-Україна» Олександр Мартиненко повідомив, що агенція скасувала прес-конференцію росіянки Марини Овсяннікової через «негативний суспільний резонанс». Про це Мартиненко розповів у коментарі "Детектор-медіа".
- Захід скасували, тому що, як виявилося, є досить негативний суспільний резонанс щодо цієї події, наше суспільство та медіаспільнота не хочуть бачити цю людину в Україні, і тим більше з нею спілкуватися, – пояснив він.
Мартиненко наголосив, що "Інтерфакс-Україна" не був організатором візиту Овсяннікової - наскільки йому відомо, тележурналістка мала приїхати до Києва в приватному порядку.
ІСТОРІЯ ПИТАННЯ
Марина Овсяннікова прославилася після того, як 14 березня під час прямого ефіру програми "Время" на пропагандистському "Першому каналі" увірвалася до кадру з антивоєнним плакатом. Вона опинилася за спиною ведучої Катерини Андрєєвої і кілька секунд показувала аркуш ватману, на якому було написано "NO WAR. Зупиніть війну. Не вірте пропаганді. Тут вам брешуть".
В Україні спочатку захопилися вчинком Овсяннікової, але згодом засумнівалися у щирості її мотивів. Ставлення змінилося після того, як екс-редактор "Першого" почала давати інтерв'ю світовим ЗМІ, де серед іншого просувала меседж, що від санкцій проти РФ страждають звичайні росіяни і було б непогано їх скасувати.
Враховуючи, що після свого резонансного виходу в ефір Овсяннікова відбулася лише штрафом, в українській розвідці припустили, що вся ця історія могла бути розіграна спеціально, щоб на Заході сприймали журналістку як "хорошу росіянку", яка постраждала за правду, і довіряли її закликам.