Завантажити ще

У Софійському соборі знайшли таємну гробницю із мощами київського митрополита

У Софійському соборі знайшли таємну гробницю із мощами київського митрополита
Фото: facebook.com/MKIPUkraine

У Софійському соборі знайшли мощі київського митрополита Рафаїла Заборовського, які вважалися знищеними радянською владою. Про це повідомляє прес-служба Міністерства культури та інформаційної політики.

- Донедавна вважалося, що кістки київського митрополита були знищені за радянських часів, але мощі дивом уціліли. Щоб зберегти пам'ять про людину, яка подарувала українцям «архітектурну особу» Києва, створено комісію з канонізації Рафаїла Заборовського, - розповіли в міністерстві.

У Мінкульті нагадали, що саме за "часів Рафаїла Заборовського" у Києві було закладено, збудовано або відновлено шедеври архітектури. Це Андріївська церква, дзвіниця Києво-Печерського монастиря, Староакадемічний корпус Києво-Могилянської академії, грецький Катерининський монастир на Подолі, дзвіниця та стіни Святої Софії, Брама Заборовського та Митрополичий палац у дворі Софійського собору.

Після смерті тіло митрополита Рафаїла залишалося нетлінним і було відкритим для огляду в підземній крипті Софійського собору. У середині 19 в. вхід у митрополичий склеп був закритий чавунними плитами.

Донедавна вважалося, що кістки Заборовського, що зберігалися у фондах заповідника, були знищені в радянські часи з формулюванням – «не мають наукової цінності». Але дослідження останніх місяців це повністю спростували.

На сьогоднішній день відомо, що 1937 року археологи відкрили гробницю митрополита Рафаїла. Предмети його поховання нині зберігаються у фондах Національного заповідника «Софія Київська». Вивчення архівних документів залишало мало надії, що мощі Рафаїла і зараз у Софії. Адже факт вилучення черепа та кісток покійного архіпастиря з гробниці документально засвідчений.

- Але розкопки 1937 року очолював Феодосій Мовчановський. Вчений, який закінчив духовну семінарію і, за деякими свідченнями, планував стати священиком, чітко розумів, що митрополит Рафаїл був за крок від канонізації. Чи могла така людина знищити мощі святого? Сучасні українські вчені розгадали таємницю. Феодосій повернув мощі у крипту та замурував гробницю", - розповіли у відомстві.

Мовчановський надійно сховав мощі, щоб радянська влада не змогла їх знищити, мабуть, розуміючи, що рано чи пізно їх знайдуть ті, хто справді шануватиме святиню. Нинішні вчені вважають цей вчинок подвигом археолога.

Фото
Фото
30 Травня 202222:09
Новини по темі: Культура релігія мощі