21 листопада
Завантажити ще

У селі Москалі від російських солдат ховали колекцію унікальних вишиванок

У селі Москалі від російських солдат ховали колекцію унікальних вишиванок
Фото: tsn.ua

Село Москалі, яке знаходиться за 30 кілометрів від Чернігова, більше місяця було в окупації. До війни тут був приватний музей української старовини — кілька будинків і понад три тисячі рукотворів хрестиком та гладдю. Краєзнавець Юрій збирав їх упродовж 30 років, а коли до села прийшли російські солдати разом із сім'єю, ризикуючи життям, рятував унікальні експонати. Про це повідомляє ТСН.

До села Москалі російські окупанти увійшли у перші ж дні повномасштабного вторгнення. Юрій дуже боявся, що все знищать, то коли побачив за вікном російську техніку — одразу почав ховати свої скарби. А далі був місяць окупації.

- Напоготові був, готувався рятувати від пограбування, пожежі. Переховуватися мені було не можна, я залишався вдома, а може щось погасити треба буде, — каже чоловік.

Рятувати унікальні колекції допомагали троє дітей, дружина, родичі та усі сусіди. Для схованок обладнали кілька льохів. Туди вузол за вузлом зносили вишиванки та рушники.

Крім того, Юрій вивіз та сховав унікальну колекцію старовинних вишиванок із візерунком білим по білому. Їх у колекції понад три десятки. Саме завдяки цьому унікальні загони вдалося врятувати.

Зазначимо, що Юрій не лише колекціонує, він і сам автор сотень вишитих рушників та вишиванок. Всі сорочки будинку для дітей та подушки – це його рук справа. Вишивка, каже Юрій, це дар і він його успадкував від прадіда.

Під час війни він не перестає працювати і разом із дочкою створює нові рушники. Їх називає військовими.

- Раніше дивувало мене, коли траплялися рушники Другої світової. Думав, хіба до цього людям було, а от довелося й мені на власній шкурі це відчути, — каже чоловік.

Тепер у селі, де зберігається колекція, вирішили міняти назву, якій понад 370 років. Після того, як російські окупанти прийшли з війною, пройшлися через село колонами танків, побили місцевих активістів, знеструмили село і залишили без доступу до хліба, мешканці вирішили, що настав час.

Москалі отримали офіційну назву через російських солдатів, які під час війни Московії з литовцями залишилися тут жити у 1508 році. Військовослужбовців тоді називали москалями.