6 лютого
Завантажити ще

Заповідник на Хортиці: Нас хвилюють покинуті собаки, які полюють на острові

Заповідник на Хортиці: Нас хвилюють покинуті собаки, які полюють на острові
Фото: Світлани Охріменко

У середині травня російські війська завдали ракетного удару по Запоріжжю - ракета впала в заповідній частині острова Хортиця. На щастя, обійшлося без жертв. Раніше, 21 квітня, дві крилаті ракети «прилетіли» в район Преображенського мосту та в один із санаторіїв.

Хортиця – історико-культурний національний заповідник, на території якого розташований об'єкт природно-заповідного фонду заказник «Дніпровські пороги». Острів став будинком для понад 250 видів тварин, серед яких і рідкісні види. Про те, як сьогодні почуваються звірі, «КП в Україні» розповіла заступник генерального директора Національного заповідника «Хортиця» Світлана Григорівна Охріменко.

Звірі не встигають залишати місце пожежі та гинуть

- Світлано Григорівно, з якими проблемами зіткнувся заповідник у воєнний час і як почуваються тварини?

- У нас буває чимало проблем у зв'язку із порушеннями вимог режиму заповідника, у весняний період це в першу чергу незаконний вилов риби. Це стосується і порушників режиму на каяках, які турбували птахів у період розмноження. Наразі подібні порушення трапляються значно рідше: у зв'язку із війною Запорізька обласна державна адміністрація та Комісія з техногенно-екологічної безпеки заборонили відвідувати заповідні частини острова.

Відвідувачів та порушників, які лякають птахів на гніздах, пересуваючись на байдарках або іншими способами, стало менше, тож звірі та птахи почуваються краще.

Водночас існує небезпека пожеж від ракет. Наприклад, 12 травня через «прильот» спалахнула пожежа. У вогні гинуть пташенята і маленькі звірі - вони не встигають залишити місце пожежі.

- Пожежу вдалося загасити швидко?

- Так – працівники ДСНС оперативно спрацювали і цього разу, за що їм величезна подяка. В нас налагоджена багаторічна співпраця з координації дій для швидкого реагування, в якій нам допомагають і звичайні мешканці міста.

Після влучення рашистської ракети на острові сталася пожежа.  Фото: ДСНС

Після влучення рашистської ракети на острові сталася пожежа. Фото: ДСНС

- Чи вистачає тваринам їжі?

- У плані харчування у звірів все гаразд: на території заповідника достатньо кормової бази. Зазвичай ми заздалегідь заготовлюємо корма тільки на зимовий період: у холодну пору року шукати їх складніше, але не через нестачу їжі, а через сніг тваринам важче дістатися до неї. Тому взимку ми підгодовуємо тварин - облаштовуємо стаціонарні годівниці. Минулої осені встановили ще одну годівницю для підгодівлі оленів та козуль в південній частині острову в межах студентського проекту Незимно.

- Отже, загалом тварини почуваються непогано?

- Завдяки тому що відвідувачів та порушників, які лякають птахів на гніздах, пересуваючись на байдарках або іншими способами, стало менше, звірі та птахи почуваються краще. З іншого боку, шумові ефекти, які чути у всій Запорізькій області, позначаються на тваринах негативно.

– Дикі птахи не гинуть від шуму?

- Я не помічала, щоб птахи гинули через звуки "прильотів", але ми бачили, що вони залишають свої гнізда. Якщо пернаті чекали потомство і залишили гніздо, це може призвести до переохолодження яєць і загибелі пташенят, що ще не вилупилися. Тому про конкретні наслідки шуму говорити поки ще зарано.

Багато залежить від виду птахів. Деякі дуже чутливі до звукових змін - і шукають собі притулок у більш затишних місцевостях. Також у нас є пернаті, які звикли до сусідства з людиною: вони живуть поруч із автомагістраллю, яка з'єднує наші мостові переходи, – такі птахи менше страждають від звуків артилерії.

- А як почуваються змії, амфібії, рептилії, що живуть на острові?

- У нас їх чимало. З ними теж все нормально: людей стало менше і вони почуваються вільніше: їх менше турбують. Також у нас мешкають змії, занесені і до Червоної книги України, і до Європейського червоного списку - з ними теж все добре. Хоча, звісно, ​​жодного позитиву від підвищених звукових навантажень, пов'язаних із війною, бути не може.

Хортиця сьогодні безлюдна, відвідувачів стало набагато менше. Фото: Світлани Охріменко

Хортиця сьогодні безлюдна, відвідувачів стало набагато менше. Фото: Світлани Охріменко

Тварини стали менш полохливими

– А з чим виникають складнощі?

- На жаль, багато людей, які змушені залишати свої будинки, залишають і своїх вихованців. І кількість безпритульних тварин збільшується. Нас турбують собаки, які полюють на острові. Маленький пес розміром з таксу може легко загризти оленятко або козуленя. Залишені господарями собаки народжують цуценят – і проблема ускладнюється.

Багато людей, які змушені залишати свої будинки, залишають і своїх вихованців. І кількість безпритульних тварин збільшується. А маленький пес розміром з таксу може легко загризти оленятко або козуленя.

З одного боку, ми любимо собак і готові їм допомагати, а з іншого - в умовах заповідника виникає конкуренція між дикими та безпритульними тваринами. Навіть якщо собака стерилізована і чіпована, вона все одно хоче їсти, а значить - полюватиме. Під час полювання можуть загинути рідкісні види звірів. 

Проблема загострюється у весняний період, коли народжуються дитинчата: всі малюки особливо вразливі і беззахисні.

Ми знаходимося у межах Запоріжжя, на території міста проживає чимало людей. У багатьох є собаки, а в них - цуценята, які залишаються безпритульними. Собаки, що живуть поблизу Хортиці, легко потрапляють на острів мостовими переходами. У результаті чисельність безпритульних тварин у заповіднику поступово збільшується.

Люди перестали турбувати оленів, але виникла нова небезпека – собаки. Фото: Світлани Охріменко

Люди перестали турбувати оленів, але виникла нова небезпека – собаки. Фото: Світлани Охріменко

- Як вирішити цю проблему?

– Ми звертаємося до зоозахисників, щоб знайти домівку для цуценят та дорослих собак, проте не завжди нам це вдається. Часто домашні тварини дичавіють, не підпускають до себе людину, починають полювати зграями. Було б добре, щоб цуценят забирали додому, якщо люди мають таку можливість. Зараз до нашої адміністративної будівлі часто приходять гарні чіповані ласкаві собаки - дві дівчинки та хлопчик. Вони ласкаві, але і їм, і заповіднику було б краще, якби їм знайшлась затишна домівка поза межами острову. Знаємо, де на острові є цуценята, яким дуже потрібна родина. Бажаючі допомогти нам можуть зателефонувати за номером (+38 (061) 280-60-60; (095) 305-03-24) до адміністрації - і ми допоможемо забрати тваринок

Бродячі цуценята заполонили острів. Фото: Світлани Охріменко

Бродячі цуценята заполонили острів. Фото: Світлани Охріменко

- Але ж собаки – не єдина проблема заповідника?

- Звісно. На острів Хортиця прилітали ракети – і в цьому, звичайно, нічого хорошого немає. Втім не можна сказати, що ситуація на острові критична та тварин потрібно терміново рятувати.

Крім ракет, зараз починається пожежонебезпечний період, і потрібно бути уважними під час відвідування природних комплексів: покинутий недопалок або залишене сміття можуть призвести до пожежі, від якої постраждає фауна. Тому нагадаю про заборону відвідувати наш заказник за межами асфальтованих доріг. Завдяки забороні бувати у лісових масивах та на узбережжях у нас зараз менше людей – відповідно, зменшився антропогенний вплив на природні комплекси. 

Зараз звірі стали менш полохливими і ближче підпускають до себе людину. Козулі навіть виходять нам назустріч. Певно, звірі рідше зустрічають людей, тому не так бояться.

Для тварин це краще – менше сміття, пожеж та факторів занепокоєння.

Зараз, коли ми йдемо на роботу, зауважуємо, що звірі стали менш полохливими і ближче підпускають до себе людину. Козулі навіть виходять нам назустріч. Думаю, це пов'язано з тим, що звірі рідше зустрічають людей, тому не так бояться. А можливо, це наслідок сьогоднішніх реалій: рівень шуму, пов'язаного з війною, значно вищий від шуму, який може створювати людина.

Дитинчата плямистої козули перестали боятися людей. Фото: Світлани Охріменко

Дитинчата плямистої козули перестали боятися людей. Фото: Світлани Охріменко

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ

На час воєнного стану на території о. Хортиці (крім житлових забудов, о. Байди, о. Розстебин, скель Три Стоги та Два брати) заборонено:

  • розміщувати торгові точки та пункти з оренди велотранспорту;
  • перебувати у лісових насадженнях;
  • розводити багаття;
  • встановлювати намети;
  • пересуватися на будь-якому транспорті поза дорогами з асфальтованим покриттям.

Ці обмеження не стосуються спеціальних служб, ЗСУ та персоналу заповідника «Хортиця».