Завантажити ще

Професор Ольга Голубовська: Пандемія – це 20 відсотків медицини та 80 відсотків політики

Професор Ольга Голубовська: Пандемія – це 20 відсотків медицини та 80 відсотків політики
Фото: https://www.facebook.com/ogolubovska

Маски скинуті, до сертифікатів про вакцинацію втрачено інтерес, антисептики не у тренді, соціальна дистанція забута давним-давно. Якби не війна, наше життя могло б повернутись у звичне русло… Але, швидше за все, ми почали ігнорувати коронавірус через війну.

Однак і в благополучній Європі з початком весни почали відмовлятися від низки санітарних вимог, хоча COVID-19 продовжує атакувати людство.

Чи можуть люди жити з цією заразою у світі і яких помилок було допущено, розповідає завкафедрою інфекційних хвороб у Національному медичному університеті ім. Богомольця, заслужений лікар України Ольга Голубовська.

Хворіти зобов'язує природа

- Більшість людей вже не мають такого страху перед коронавірусом, який був ще цієї зими. Ольго Анатоліївно, можливо, скоро оголосять про припинення пандемії?

– На планеті відбувається природний розвиток глобального інфекційного процесу. Це сплески та підйоми. Вони пов'язані з появою нових варіантів вірусу, які вислизають від імунітету, виробленого попередніми штамами. А коли йдеться про стресову ситуацію, в якій перебувають українці, то тут, можливо, накладаються й інші фактори.

Ми не знаємо, що на нас чекає у найближчому майбутньому, та хоча б ось цієї осені. Поки що бачимо зростання захворюваності у багатьох країнах. І у США, і у Великій Британії, а у Франції взагалі найбільша кількість госпіталізацій у Європі. Сплески епідемії традиційно приходили до України звідти, тому поки що спостерігаємо, моніторимо ситуацію.

З моменту появи штаму "Омікрон" дійсно з'явилася надія, що пандемія йде до завершення.

- У грецькому алфавіті залишилося ще багато літер. Чи є надія, що зупинимося на «Омікроні»?

– Я не люблю робити прогнози, але з моменту появи штаму «Омікрон» справді з'явилася надія, що пандемія йде до завершення. І що цей варіант залишиться ще одним черговим восьмим респіраторним коронавірусом. Викликатиме у когось легкі симптоми, у когось - хворобу з високою температурою. За повідомленнями з Європи, там наразі уже хворіють із температурою до 40 градусів.

Але як інфекціоніст я завжди казала: нам не потрібно, щоб зовсім не хворіти. Це неправильно, тому що ми тоді виключимося із загальної взаємодії людини та природи. Для нас найголовніше – хворіти без важких наслідків і не вмирати від інфекційних хвороб.

Наразі методи лікування зовсім не такі, як були два роки тому. Слава богу, з'являються нові і нові противірусні препарати. Є гарні ліки українського виробництва для лікування коронавірусної інфекції.

По всьому світові спеціалістам затикали роти

- У Фейсбуці ви писали, що ВООЗ оновила рекомендації щодо ремдесивіру, навколо якого було так багато суперечок.

- Так, нарешті в інструкції внесені зміни. Це дуже важливо. Тому що лікувати хворого на коронавірус треба, умовно кажучи, коли він майже здоровий. Найвище вірусне навантаження – це перші 5 днів хвороби. Потім вона починає знижуватися, і формується інша важка фаза, яка дуже слабо контролюється.

Нам не потрібно, щоб зовсім не хворіти. Для нас найголовніше - хворіти без важких наслідків.

Ви знаєте мою позицію з усього, що діялося з цим COVID-19. Медичної складової тут 20 відсотків, а 80 відсотків – це чиста політика. Всесвітня. У всьому світі спеціалістам затикали роти.

З ремдесивіром усі клініцисти бачили ефект. Єдине, що його слід застосовувати як противірусний препарат із перших днів хвороби. Такого висновку нарешті дійшла і ВООЗ.

Проблема в тому, що ремдесивір – це внутрішньовенний препарат. У своїй робочій групі ми домоглися розуміння, що групам ризику його потрібно вводити з перших днів хвороби. А для цього госпіталізувати їх лише на три дні. Це запобігає розвитку важких форм хвороби на 89%. Такі дані міжнародних досліджень.

У колишньому протоколі ВООЗ взагалі були помилкові рекомендації, через це у світі було втрачено багато людей. А завдяки нашим рекомендаціям летальність в Україні була нижчою, ніж у багатьох розвинених країнах.

- Навколо "Омікрона" теж з'являються страшилки: "Стелс-омікрон", "Омікрон ХЕ"...

- Це підваріанти «Омікрону», які заразніші і легше вислизають від дії антитіл. «Стелс-омікрон» також уникає діагностичних можливостей. Людина хворіє, а тести - негативні.

Але це притаманно багатьом інфекційним хворобам. Коронавірус – єдина інфекція, через яку намагалися фанатично тестувати всіх. А це неможливо. Негативний результат не означає, що в організмі немає коронавірусу. Є інші критерії – клінічні симптоми, епідемічний анамнез.

Коли хвороба вже поширилася по всьому світові, жорсткі карантини не є ефективними.

Звичайно, ідеально одразу підтвердити COVID-19, але це не завжди вдається.

Я хворіла восени 2020 року. Незважаючи на те що мала інтенсивну форму з високою температурою, всі ПЛР були негативними. І тільки потім - за наростанням титрів антитіл - підтвердилися мої припущення, що я перехворіла на коронавірус.

Це тільки на перший погляд здається, що інфекційна патологія проста і всі на ній розуміються.

Нові локдауни неефективні

- Країни Європи відмовилися або відмовляються від коронавірусних обмежень, а Китай та Північна Корея знову оголошують локдауни. Як правильніше?

– Локалізація збудника має сенс лише на самому початку епідемії. Коли хвороба поширилася у всьому світі, жорсткі карантини не є ефективними.

Підступність інфекції в тому, що перші випадки захворювання можуть бути не тяжкими. Хворі не звертаються до лікаря, але розповсюджують вірус, у суспільстві йде накопичення хворих. І ось тут з'являються важчі форми захворювання.

Я вітала перший локдаун тільки тому, що ми не були готові до епідемії. Без локдауну всі лікарі просто полягли б разом із пацієнтами. Перший жорсткий карантин не вплинув на зростання захворюваності, але дозволив виграти час.

Пацієнти поступали так масово, що з ними доводилося працювати лікарям усіх спеціальностей. А для таких потрібно було не лише розробити протокол, але й роз'яснити нюанси, філософію нового захворювання.

Чекаємо на вакцини нового покоління

- Вакцинація в Україні триває, багато хто робить бустерну дозу. А надалі нам знадобляться ще щеплення?

Вакцинація буде потрібна, але вона має бути розумною. А найголовніше - не повинно бути медичного насильства.

- Я чекаю на вакцини нового покоління, які будуть містити компоненти вірусу, а не тільки РНК (рибонуклеїнова кислота, що кодує білок, характерний для патогена. - Ред.). Тому що сучасні штами від цих вакцин вислизають.

Вакцинація буде потрібна, але вона має бути розумною. Якщо йдеться про групи ризику, коли немає протипоказань. Рекомендації має давати лише лікар, а не чиновники.

А найголовніше – не повинно бути медичного насильства. Я була у повному шоці, коли почали звільняти людей, які не пройшли вакцинацію. Я навіть не знаю… Ні, я знаю, як це назвати, але не хочу вимовляти.

- Ви згодні з тим, що люди без дозволу МОЗ дружно скинули маски?

- Згодна, нічого страшного через це не відбувається. Тут краще запитувати епідеміолога, але моя думка така, що маски будуть потрібні у закритих місцях великого скупчення людей, коли, не дай боже, почнеться зріст. Концентрація вірусу у закритих приміщеннях велика. Маска повністю не рятує, але зменшує отриману дозу збудника.

Я знаю, що у деяких сусідніх країнах лояльно ставилися до носіння масок – і епідемічна ситуація була м'якша, ніж в Україні. У той же час в Ізраїлі були дуже жорсткі вимоги до масок та дуже висока захворюваність.