Завантажити ще

Хто міг стати прообразом «Привида Києва»

Хто міг стати прообразом «Привида Києва»
Фото: Ян Хічкок/Getty Images

Командування Повітряних сил ЗСУ розвінчало легенду про «Привида Києва», повідомивши, що він уособлює багатьох українських льотчиків. Таку заяву зробили після загибелі майора Степана Тарабалки, якого британські журналісти вважали «Привидом».

Вони – легенда

Легенда про військового льотчика-аса на МіГ-29 народилася другого дня війни. 25 лютого українські телеграм-канали навперейми поширювали новину про якогось пілота – «Привида Києва», який майстерно збивав літаки окупантів.

«Привид Києва» – це супергерой-легенда, чию фігуру створили українці! Це швидше збірний образ пілотів 40-ї бригади тактичної авіації Повітряних сил, що захищають небо столиці, які раптово з'являються там, де на них не чекають! - повідомила служба зв'язків із громадськістю командування Повітряних сил ЗСУ. - У перші дні війни спостерігалася велика інтенсивність збиття ворожих літаків. Ми не стали спростовувати чи підтверджувати історію про героя-льотчика – «Привида Києва», якого придумали люди. Навіть трохи підіграли, мовляв, подивіться, що творить цей хлопець. Чати гриміли від повідомлень, навіть дівчата з України та з-за кордону просили контакти нашого «Привида». Він уже став легендою, українським суперменом, месником, який знищує росіян. Для нас кожен пілот – Герой".

Про двох таких Героїв, справжніх "привидів Києва", «КП в Україні» сьогодні розповість.

Степан Тарабалка мріяв бути льотчиком із 13 років. Фото: facebook.com/kpszsu

Степан Тарабалка мріяв бути льотчиком із 13 років. Фото: facebook.com/kpszsu

З дитинства мріяв про небо

Наприкінці квітня журналісти The Times повідомляли, що їм вдалося встановити особу «Привида Києва». Нібито ним виявився 29-річний майор Степан Тарабалка – пілот літака МіГ-29.

Степан народився 9 січня 1993 року у селі Королівка Івано-Франківської області. З дитинства мріяв про кар'єру військового льотчика: за словами мами, він любив спостерігати за винищувачами МіГ, коли вони пролітали над будинком, та за вченнями десантників.

Подорослішавши, Степан вступив до Харківського національного університету Повітряних сил імені Івана Кожедуба, а після його закінчення у 2014 році став льотчиком.

Степан Тарабалка загинув 13 березня у бою. Після його загибелі у Генштабі ЗСУ написали, що він «боровся з нелюдами, яких Кремль відправив бомбардувати мирні міста».

Володимир Зеленський посмертно присвоїв Степану Тарабалку звання «Герой України» та удостоїв ордена «Золота Зірка».

У Степана залишилися дружина Олена, син Ярослав, а також батько Іван та мати Наталя.

Олександр Оксанченко прославився на міжнародних авіашоу. Фото: t.me/operativnoZSU

Олександр Оксанченко прославився на міжнародних авіашоу. Фото: t.me/operativnoZSU

Підкорювач міжнародних авіашоу

Ще один український пілот, який міг стати прообразом «Привида Києва», - один із найкращих пілотів-винищувачів світу Олександр Оксанченко. Народився 26 квітня 1968 року в селі Маломихайлівка Покровського району Дніпропетровської області. З 1985-го по 1989 рік навчався у Харківському вищому військовому авіаційному училищі льотчиків.

На рахунку Олександра Оксанченка – понад 2000 льотних годин та найскладніші елементи вищого пілотажу. Про професіоналізм Оксанченка говорили не лише українські, але й закордонні колеги:

- Безперечно, небо – його стихія. Його почерк та стиль виконання фігур найвищого пілотажу знає увесь світ. Полковника Оксанченка по праву вважають одним із найкращих серед льотчиків-пілотажників бойових літаків.

Оксанченко став відомий світові після участі у престижних авіашоу в Чехії, Румунії, Мальті, Угорщині, Польщі, Словаччині, Бельгії, Великій Британії та Данії. Найбільш відомі з них - SIAF, Royal International Air Tattoo, International Airshow-2017, Czech International Air Fest.

25 лютого пілот-ас загинув, відбиваючи наступ окупантів. Через три дні президент України посмертно нагородив Оксанченка званням «Герой України» та удостоїв ордена «Золота Зірка».

«Полковник Олександр Оксанченко, відтепер Герой України, загинув у повітряному бою, відволікаючи ворожу авіацію. У 2018 році я дуже поспішала закінчити у музеї бригади стенд, присвячений цьому великому та талановитому льотчику. Шкода, що Героя України він не отримав за життя, адже вартував цього... Він для мене назавжди Герой. Назавжди живий», – написала про Олександра у своєму Facebook Лана Борисова, яка служила разом із ним із 2016-го до 2019 року.

Олександр Якович був одруженим, у нього лишилися дві доньки.

Поки що скульптура тільки у вигляді пластилінової форми. Її ще будуть відливати та встановлювати. Фото: facebook.com/shukay.kyiv

Поки що скульптура тільки у вигляді пластилінової форми. Її ще будуть відливати та встановлювати. Фото: facebook.com/shukay.kyiv

[h5_tt class="orange_h5_title" text="ДО РЕЧІ""

У Пирятині з'явиться вулиця імені Героя України Олександра Оксанченка.

Під час сесійного засідання депутат Олег Куча запропонував, щоб при перейменуванні вулиць у населених пунктах громади одну з них назвали на честь Оксанченка.


У столиці з'явиться бронзова міні-скульптура, присвячена «Привиду Києва». Проект Look вже зробив для неї пластилінову форму.


А ось японцям неважливо, реальний «Привид Києва» чи ні: Мацуда Хеві Індастріз вже старанно працює над мангою про легендарного пілота.

У Японії вже малюють манга, щоб розповісти про подвиги

У Японії вже малюють манга, щоб розповісти про подвиги "Привида Киева". Фото: melonbooks.co.jp

Довідка КП

Легенда про «Примару Києва» народилася в перший же день війни. У соціальних мережах з'явилися відеоролики, повітряних боїв над столицею України та інформацією про невідомого пілота, який лише за перші 30 години вторгнення збив шість ворожих літаків (За офіційними даними Міноборони 24 лютого росіяни втратили 7 літаків та 6 вертольотів). На своєму Міг-29 «Примара Києва» знищив два Су-35, два Су-25, Су-27 та МіГ-29.