Як нам повернутися назад? Це питання сьогодні ставлять собі тисячі маріупольців, яких російські окупанти змусили виїхати до Росії. Залишатися в державі-агресорі мало хто хоче: люди прагнуть бігти до Європи, щоби мати шанс повернутися додому.
Розраховувати біженці можуть на прогресивно налаштованих російських правозахисників. Одна з них – засновниця проекту для допомоги емігрантам «Ковчег» Анастасія Буракова. Дівчина розповіла "КП в Україні", як українцям виїхати з Росії.
- Анастасія, з якими питаннями та проблемами до вас звертаються біженці з України?
- Найчастіше люди, яких евакуювали до Росії з Маріуполя та інших міст України без їхнього бажання, запитують: «Що робити, якщо немає закордонних паспортів?», «Який кордон краще перетинати?»
Багато біженців не мають закордонного паспорта, є лише внутрішній український. Тому ми домовлялися з Литвою, щоби людей пропускали за внутрішнім паспортом України. Відправляли біженців із північного заходу та центральної частини Росії через Білорусь, а звідти – до Литви.
- Чому ви радите їхати через Білорусь?
– Це зручніше. Між Росією та Білоруссю фактично немає кордону. До того ж, білоруси не питали в українців, чому ті вирішили перетнути кордон, не перевіряли їхні телефони.
- А якщо спробувати виїхати безпосередньо через Росію?
– Як правило, ми рекомендуємо скористатися найближчим пунктом виїзду з північного заходу Росії – прикордонним переходом Івангород – Нарва (російсько-естонський кордон).
Вже в Естонії волонтери «Друзі Маріуполя» організували центр допомоги у Будинку Інгрії в Нарві (Vaksali, 19). Там біженці з України можуть відпочити, переночувати та отримати правові консультації.
У Будинку Інгрії в Нарві біженці з України можуть переночувати та отримати правові консультації. Фото: facebook.com/anastasiya.burakova.73
- Які проблеми виникають під час виїзду з Росії?
– Російські прикордонники часто просять показати мобільні телефони, комп'ютери. Копаються в пристроях, питають про родичів в Україні – воює хтось чи ні. Задають різні дивні питання, на які насправді можна не відповідати. Проте не кожна людина може зорієнтуватися в такій стресовій ситуації, тому краще підготуватися заздалегідь – вибрати оптимальний шлях, підготуватися морально, у разі потреби почистити телефон. Хоча згідно із законом, техніку свою можна не показувати: нічого за це не буде.
- Скільки біженців уже встигло звернутися до вас?
- До «Ковчега» надійшло близько 25 звернень від українців, які вимушено опинились у Росії. Серед них, наприклад, член паралімпійської збірної України. Разом з ним було 4 особи. Вони потрапили в типову ситуацію - єдиний виїзд із Маріуполя був до Росії. Вони вирушили до родичів у Санкт-Петербург, а потім змогли виїхати до Литви через Білорусь.
- Українці, які виїжджають за кордон із Росії, мають у Європі такі самі права, як і ті, хто виїхав з території України?
- Так! Усі статуси. Має значення лише громадянство. Не має значення, з якої країни ти в'їхав до Європи.
Правозахисниця Олександра Криленкова із Санкт-Петербурга активно допомагає біженцям із Маріуполя та інших міст України. Вона склала список порад, які допоможуть українцям виїхати.
[h5_tt class="orange_h5_title" text="ДОСТАЧ""
Зараз навколо Маріуполя діють 4 фільтраційні табори, в яких людей утримують перед депортацією до Росії. За словами уповноваженої Верховної Ради України з прав людини Людмили Денисової, фільтрація може тривати кілька днів.
У самих таборах наші громадяни піддаються тривалим допитам, перевіряють документи, вміст телефонів, особисті речі. Людей фотографують, знімають відбитки пальців. Намагаються знайти держслужбовців, військових, представників СБУ, поліцейських.
За результатами фільтрації біженцям видають відповідні папери. Що відбувається з людьми, які не проходять фільтрацію, - невідомо. У разі евакуації до Росії слід заздалегідь подбати про свою безпеку.