Завантажити ще

Як правозахисники допомагають біженцям із Маріуполя виїхати з Росії

Як правозахисники допомагають біженцям із Маріуполя виїхати з Росії
Фото: REUTERS/Макс Бруггер

Як нам повернутися назад? Це питання сьогодні ставлять собі тисячі маріупольців, яких російські окупанти змусили виїхати до Росії. Залишатися в державі-агресорі мало хто хоче: люди прагнуть бігти до Європи, щоби мати шанс повернутися додому.

Розраховувати біженці можуть на прогресивно налаштованих російських правозахисників. Одна з них – засновниця проекту для допомоги емігрантам «Ковчег» Анастасія Буракова. Дівчина розповіла "КП в Україні", як українцям виїхати з Росії.

- Анастасія, з якими питаннями та проблемами до вас звертаються біженці з України?

- Найчастіше люди, яких евакуювали до Росії з Маріуполя та інших міст України без їхнього бажання, запитують: «Що робити, якщо немає закордонних паспортів?», «Який кордон краще перетинати?»

Багато біженців не мають закордонного паспорта, є лише внутрішній український. Тому ми домовлялися з Литвою, щоби людей пропускали за внутрішнім паспортом України. Відправляли біженців із північного заходу та центральної частини Росії через Білорусь, а звідти – до Литви.

- Чому ви радите їхати через Білорусь?

– Це зручніше. Між Росією та Білоруссю фактично немає кордону. До того ж, білоруси не питали в українців, чому ті вирішили перетнути кордон, не перевіряли їхні телефони.

- А якщо спробувати виїхати безпосередньо через Росію?

– Як правило, ми рекомендуємо скористатися найближчим пунктом виїзду з північного заходу Росії – прикордонним переходом Івангород – Нарва (російсько-естонський кордон).

Вже в Естонії волонтери «Друзі Маріуполя» організували центр допомоги у Будинку Інгрії в Нарві (Vaksali, 19). Там біженці з України можуть відпочити, переночувати та отримати правові консультації.

У Будинку Інгрії в Нарві біженці з України можуть переночувати та отримати правові консультації. Фото: facebook.com/anastasiya.burakova.73

У Будинку Інгрії в Нарві біженці з України можуть переночувати та отримати правові консультації. Фото: facebook.com/anastasiya.burakova.73

- Які проблеми виникають під час виїзду з Росії?

– Російські прикордонники часто просять показати мобільні телефони, комп'ютери. Копаються в пристроях, питають про родичів в Україні – воює хтось чи ні. Задають різні дивні питання, на які насправді можна не відповідати. Проте не кожна людина може зорієнтуватися в такій стресовій ситуації, тому краще підготуватися заздалегідь – вибрати оптимальний шлях, підготуватися морально, у разі потреби почистити телефон. Хоча згідно із законом, техніку свою можна не показувати: нічого за це не буде.

- Скільки біженців уже встигло звернутися до вас?

- До «Ковчега» надійшло близько 25 звернень від українців, які вимушено опинились у Росії. Серед них, наприклад, член паралімпійської збірної України. Разом з ним було 4 особи. Вони потрапили в типову ситуацію - єдиний виїзд із Маріуполя був до Росії. Вони вирушили до родичів у Санкт-Петербург, а потім змогли виїхати до Литви через Білорусь.

- Українці, які виїжджають за кордон із Росії, мають у Європі такі самі права, як і ті, хто виїхав з території України?

- Так! Усі статуси. Має значення лише громадянство. Не має значення, з якої країни ти в'їхав до Європи.

Анастасія Буракова. Фото: facebook.com/anastasiya.burakova.73

Анастасія Буракова. Фото: facebook.com/anastasiya.burakova.73

ВАЖЛИВО

Як благополучно вибратися з Росії

Правозахисниця Олександра Криленкова із Санкт-Петербурга активно допомагає біженцям із Маріуполя та інших міст України. Вона склала список порад, які допоможуть українцям виїхати.

 1. Ви можете виїжджати з Росії за будь-яким паспортом України – біометричним та старого зразка: законних обмежень на виїзд з РФ до Європи у вас немає. Естонія, Латвія та Литва приймуть усіх громадян із паспортами України. Якщо ви хочете потрапити не до ЄС (Вірменія, Грузія тощо) — виїжджайте, там теж допомагають українцям.
 2. Якщо у вас є біометричний паспорт, великих проблем виїхати із Росії немає. Якщо у вас немає біометричного паспорта, а є лише внутрішні документи України (внутрішній паспорт, свідоцтво про народження), але ви в'їхали до Росії до 24 лютого 2022 року — велика ймовірність, що вас не випустять із Росії до Європи: не діятимуть послаблення щодо прикордонного контролю для військових біженців В цьому випадку ви можете спробувати виїхати через Білорусь.
 3. Якщо ви потрапили до розподільного табору в «ЛДНР» — напишіть в організацію « Допомагаємо виїхати » у бот: @helpingtoleave_bot. Якщо ви в Росії - напишіть волонтерам, які допоможуть вам з проїздом, ночівлею та виїздом до Європи: @urk_ross_europe_transit_bot.
 4. Якщо вам потрібні засоби, ночівля або інша допомога – пишіть у чат. Якщо ви залишилися без документів, зверніться до волонтерів. Існують механізми допомоги у цій ситуації.
 5. Якщо депортували ваших рідних, повідомте про це гарячу лінію Національного інформаційного бюро: +38 044 287 81 65.

[h5_tt class="orange_h5_title" text="ДОСТАЧ""

Фільтраційні табори та пошук близьких

Зараз навколо Маріуполя діють 4 фільтраційні табори, в яких людей утримують перед депортацією до Росії. За словами уповноваженої Верховної Ради України з прав людини Людмили Денисової, фільтрація може тривати кілька днів.

У самих таборах наші громадяни піддаються тривалим допитам, перевіряють документи, вміст телефонів, особисті речі. Людей фотографують, знімають відбитки пальців. Намагаються знайти держслужбовців, військових, представників СБУ, поліцейських.

За результатами фільтрації біженцям видають відповідні папери. Що відбувається з людьми, які не проходять фільтрацію, - невідомо. У разі евакуації до Росії слід заздалегідь подбати про свою безпеку.

 • Заберіть з телефону всю інформацію, яка може спричинити агресію: обговорення війни, підписку на патріотичні канали, фотографії зруйнованих будівель, техніки, контакти військовослужбовців, чиновників.
 • Телефони родичів краще записати на аркуш паперу та завжди носити його із собою: так ви зможете зв'язатися з близькими, якщо ваш телефон заберуть.
 • Не віддавайте свій паспорт. Якщо його все ж таки забрали, постарайтеся зберегти смартфон: у цьому випадку можна відновити документ у «Дії». Заздалегідь підготуйте паперові копії документів.
 • Повідомте про свою депортацію за телефонами: Національне інформаційне бюро 16-48 ; гаряча лінія Міністерства закордонних справ України +38-044-238-15-88 ; єдина гаряча лінія Тероборони 0-800-507-028.
 • Щоб отримати допомогу, зверніться до місцевих правозахисних організацій. Наприклад, у «Громадянське сприяння», яке займається допомогою біженцям та мігрантам +7-968-918-98-65, або напишіть у Telegram-бот.
 • Якщо ви шукаєте близьких, яких вивезли в Росію, розмістіть інформацію в Telegram-каналі « Пошук зниклих ».