9 червня
Завантажити ще

Криголам "Ноосфера" повернувся з Антарктиди до Чилі: українських полярників зустрічала веселка

Криголам

Український науково-дослідний криголам "Ноосфера" 20 квітня повернувся з Антарктиди до Чилі разом з українською та польською експедиціями на борту. Про це повідомляє прес-служба Національного антарктичного наукового центру.

Це був перший рейс "Ноосфери" до крижаного континенту під синьо-жовтим прапором. Судно вели разом український капітан Павло Панасюк та колишній британський капітан криголама Саймон Уоллес.

- У Чилі наш криголам обидва рази (коли він прийшов і з України, і з Антарктики) зустрічала веселка. А оскільки моряки зазвичай дуже вірять у прикмети, то вважаємо, що це дуже добрий знак, – розповіли полярники.

Під час першої подорожі до Антарктики "Ноосфера" забезпечила перезмінку українських антарктичних експедицій: доставила на українську станцію "Академік Вернадський" зимівників 27-ї УАЕ та забрала команду 26-ї, а також сезонний загін вчених і технічних працівників. Крім того, на станцію привезли 140 тонн пального та понад 80 тонн різних вантажів – від річного запасу їжі до будматеріалів для продовження модернізації "Вернадського".

- У цьому рейсі було заплановано потужну програму з досліджень Південного океану, більшість якої, на жаль, довелося скасувати через війну. Проте, незважаючи на це, наші вчені все ж таки виконали з борту криголама частину запланованих досліджень. Зокрема, вперше за 20 років українською експедицією було відібрано проби донних відкладень в океані, – повідомляють у НАНЦ.

Крім того, "Ноосфера" доставила вантажі на польську антарктичну станцію "Арцтовський", а по дорозі назад забрала учасників польської антарктичної експедиції. Український криголам забезпечив перезмінку на "Арцтовському" замість російського судна.

Наразі учасники антарктичних експедицій повертаються додому: їхній шлях продовжуватиметься літаками до Варшави, а звідти наземним транспортом до України. "Ноосфера" поки що залишається в Чилі – про її подальший шлях у НАНЦ обіцяють розповісти трохи пізніше.

Раніше поляки запропонували українцям зробити ротацію польської експедиції. У них було зафрахтовано російський корабель, але після вторгнення РФ до України поляки принципово розірвали домовленості з росіянами.