Завантажити ще

Воскресіння Христове: коли відкриті храми і чи можна молитися онлайн

Воскресіння Христове: коли відкриті храми і чи можна молитися онлайн
Фото: Оскар Янсонс

Великдень – головне свято для всіх християн, яке символізує перемогу життя над смертю, добра над злом. У мирний час віруючі йшли на нічні богослужіння, а у воєнний стали перед вибором – чи працюватимуть храми і чи можна освятити пасхальний кошик?

Священики УПЦ, ГКЦ та ПЦУ розповіли, як святкувати Христове Воскресіння під час бойових дій та чому Свято свят відбудеться, незважаючи на війну.

Протоієрей Георгій Гуляєв (УПЦ): «Яйця та паски можна самому окропити вдома»

Батько Георгій Гуляєв із окупованого Херсона вірить у відродження України та закликає святкувати Великдень незважаючи ні на що.

- Отче Георгію, як віруючим сьогодні зустрічати Христове Воскресіння?

- Унікальність церковного життя полягає в тому, що Великдень ми відзначаємо 52 рази на рік. Кожну неділю все присвячено головній християнській події, і навіть цей день тижня ми назвали на честь Великодня.

Два роки тому ми мали «репетицію» перед сьогоднішніми подіями – карантинні обмеження. Господь показав, що попри будь-які перешкоди свято відбудеться. Великдень – не про їжу, не про земне, а про вічне – про спасіння. І ми можемо долучитися до цієї благодаті за будь-яких обставин.

Сьогодні люди опинилися у дуже різному становищі. Не всі мають можливість піти в храм: хтось знаходиться за кордоном, хтось – у зоні активних бойових дій. Багато вірян в Україні будуть позбавлені традиційних зовнішніх символів, які нас надихали і робили цей день незвичним. Більшість із нас залишаться без нічного богослужіння, а хтось – без можливості зібратися разом у храмі, запалити свічки, освятити паски.

Ті, кому пощастило опинитися на мирній території, зможуть сходити до місцевого храму.

Але ми будемо виконувати розпорядження, пов'язані з безпекою. Не страшно, якщо богослужіння проходитиме вдень, а не вночі: від цього Великдень не перестане бути Великоднем.

- Як дізнатися, коли відбуватимуться богослужіння у тому чи іншому храмі? Що робити, якщо поблизу храму немає чи туди небезпечно йти?

- Розклад богослужінь можна дізнатись у місцевого священика. Природно, що Великдень на окупованій території та місцевості, де йдуть бойові дії, – це найсумніший варіант.

Якщо немає можливості піти до храму – яйця та паски можна окропити вдома: певен, у кожного віруючого знайдеться свята водичка та якісь традиційні символи. Головне - розуміти, що цей день - особливий, і Господь не залишає нас, хоч би як нам страшно: світле Христове Воскресіння починається зсередини.

Георгій Гуляєв: Істинні люди Христові – страждальні, ті, які нехай навіть без чогось зовнішнього відзначать Великдень.

- Що потрібно, щоб свято відбулося?

- Буває, зовні людина дотримується всіх обрядів, а всередині - мертвеччина: благословляє війну, підтримує страждання мільйонів людей і при цьому говорить гарні слова. Це – не Христов, а антихристів дух.

А справжні люди Христові – мученики, ті, які нехай навіть без чогось зовнішнього відзначать Великдень. Скажуть два заповітні слова: «Христос Воскрес!» і у відповідь почують «Воістину Воскрес!».

Я вірю в перемогу та відродження. Часи сьогодні дуже непрості, дай Бог нам цей Великдень пережити. Важливо розуміти: те, що відбувається зараз – це не кінець, а один із важких періодів як в історії нашої країни, так і в історії всього людства.

- А як бути тим, хто виїхав за кордон? У маленьких містах там складно знайти православний храм. Чи можна прийти на католицьку службу?

- Найкраще місце для молитви – храм Божий. Там – чудотворні ікони, святині, Христос, який благословляє людей. Католики – дуже близькі нам люди. Краще помолитися в католицькому храмі, аніж не молитися зовсім. Єдина участь у богослужінні для православних християн у такому разі буде споглядальною, без участі в обрядах: все-таки поки що у нас різні конфесії.

А ще за відсутності храмів можна сходити на цвинтар (якщо тільки ви не знаходитесь на окупованій або раніше окупованій території, де можуть бути міни, розтяжки. – Прим. ред.). Цвинтар - дуже гарне місце, серйозно (сміється). Мене воно завжди спонукає до роздумів і молитви.

Георгій Гуляєв. Фото: facebook.com/georgiy.gulyaev<http://www.facebook.com/georgiy.gulyaev>

Георгій Гуляєв. Фото: facebook.com/georgiy.gulyaev

Ігор Яців (УГКЦ): «Під час війни є можливість помолитися онлайн»

Спікер української греко-католицької церкви та керівник департаменту інформації УГКЦ отець Ігор Яців вважає, що перемога – не за горами, бо Бог за нас.

- Отче Ігоре, як віруючим зустрічати Воскресіння Христове в умовах війни?

– Незважаючи на обставини, Великдень треба святкувати: це найбільше свято для всіх християн. Оскільки у нас активна стадія війни, а ми прагнемо перемоги життя над смертю і добра над злом, - ми тим більше повинні святкувати Христове Воскресіння! Великдень дарує нам надію та впевненість у перемозі, бо Христос переміг смерть.

Господа дорікали в тому, що він робить із Себе Бога – хибні звинувачення були подолані Його воскресінням. Тому Великдень стає святом надії для всіх нас, навіть для невіруючих людей.

- Як святкувати Великдень у сьогоднішніх реаліях?

- Перше, що робить церква, – враховує обставини війни та призначає богослужіння на той час, коли люди можуть пересуватися. У різних містах церква по-різному адаптує свої богослужіння до комендантської години. Наприклад, у Києві Великодня служба розпочнеться не вночі, як це бувало раніше, а о 7.30 ранку. Служба триватиме 4 години. Люди, які не зможуть дістатися до храму, мають можливість «бути присутніми» на богослужінні онлайн.

Ігор Яців: Під час війни всі мають можливість помолитися онлайн, але й двері храмів залишаються відчиненими.

Ще під час ковіду в нас з'явився дозвіл для християн, які не можуть бути у храмі через пандемію, молитися вдома онлайн. Сьогодні це також актуально: при коронавірусних обмеженнях або в умовах війни в цьому не буде гріха.

З 2013 року ми проводимо онлайн-трансляцію богослужінь. Зараз на Страсному тижні відбуваються унікальні служби, які бувають лише раз на рік. Усі вони транслюються наживо. Тому віруючі, які не можуть прийти до храму або бояться виходити надвір, мають таку альтернативу. Ми не закликаємо сьогодні не йти на богослужіння, але пропонуємо альтернативу. Під час війни всі мають можливість помолитися онлайн, але й двері храмів залишаються відчиненими.

Ігор Яців. Фото: facebook.com/igoryatsiv73

Ігор Яців. Фото: facebook.com/igoryatsiv73

ПЦУ: Розклад богослужінь залежить від комендантської години

Роз'яснення щодо проведення богослужінь Страсного тижня та Великодня також дали у прес-службі Київської Митрополії Православної Церкви України (ПЦУ).

- Щоб убезпечити духовенство та парафіян, богослужіння Страсної седмиці та на Великдень розпочинатимуться і закінчуватимуться до і після комендантської години з урахуванням додаткового часу на дорогу до храму та від нього.

Цього року Великодні богослужіння у храмах ПЦУ відбуватимуться не опівночі, а в неділю вранці, після закінчення комендантської години. Щодо монастирів, що знаходяться на закритих територіях, час богослужінь призначатиме їхнє керівництво.

При цьому в містах і селах, де немає бойових дій та ризику обстрілів, режим комендантської години на Великодню ніч може бути змінений. Точний розклад богослужінь Страсного тижня і на Великдень можна дізнатися у настоятеля храму, який ви хотіли відвідати.

ДОСТАЧ""

Віруючі можуть приєднатися до Пасхального богослужіння дистанційно: Пасхальна служба транслюватиметься на ТБ та онлайн.

Скріншот: facebook.com/MKIPUkraine

Скріншот: facebook.com/MKIPUkraine

[h5_tt class="orange_h5_title" text="ВАЖЛИВО

Правоохоронці посилять охорону храмів на Великдень – перед початком служби церкви перевірять вибухотехніки. «Передусім ми говоримо про спроби зриву богослужінь в окремих храмах. Вибухотехніки перевірятимуть храми з мінування», - наголосив заступник міністра внутрішніх справ Євген Єнін.

Також влада рекомендує поки що не відвідувати кладовища, які знаходилися в зоні боїв, на окупованій території, доки місцевість не перевірять сапери.


У мирний час Великдень в Україні та наступний за ним понеділок – офіційний вихідний день. Однак це правило не актуальне цього року: у зв'язку з військовим станом додаткового вихідного дня не буде: 25 квітня – робочий день.