Після відходу окупантів увесь світ жахнувся побаченому у Бучі, Бородянці, Ірпені, Гостомелі та масі інших міст та сіл. І жахнеться ще не раз, адже завали розібрані далеко не скрізь. Одні з тих, хто працює над відновленням Київської, Чернігівської та Сумської областей – це група волонтерів батальйону «Добробат».
Про те, що це за проект, «КП в Україні» розповів один із його засновників – радник міністра МВС Ростислав Смирнов.
- Наш проект за великим рахунком для всіх добровольців, які хочуть допомогти відбудувати нашу країну, - каже Ростислав Смирнов. - Є міста, починаючи з Київщини, які вже звільнені, в них досить великий обсяг робіт. Чи може впоратися місцева адміністрація та ДСНС? Да може. Але ці роботи, наприклад, як у тій же Бородянці, могли б займати тижнів зо два-три. Ми ж допомогли розібрати завали будинків за кілька днів.
Якщо брати ту же Бородянку, то щодня тут працювали 70 добровольців. Але кількість охочих допомогти зростає з кожною хвилиною.
– Вже зараз на нашому сайті є 20 тисяч добровольців, які заповнили анкети. Вони вказують, до якого батальйона вони хочуть потрапити. Є вже Київський та Чернігівський батальйони. Мине час, і з'являться Сумські батальйони, – продовжує радник міністра МВС.
Брати участь у проекті можуть як люди з будівельними спеціальностями та досвідом роботи, так і новачки. Останні допомагають розбирати завали. А потім, коли розпочнеться будівництво нових будинків, а це наступна мета «Добробата», займуться підсобними роботами.
– Також на нашому сайті з'явилася кнопка «Надати матеріали». Можливо, за її допомогою хтось зможе передати потрібні для будівництва матеріали. Загалом уже є пул будівельних компаній, які готові надавати інструменти, техніку. За великим рахунком це проект для всіх добровольців, хто хоче хоч чимось допомогти відновленню нашої України, - каже Смирнов.
Чому вирішили започаткувати цей проект зараз? Адже бої ще тривають, а обстріл міст триває щодня.
– Ми хочемо дати позитивний меседж нашому народу, що думаємо про будівництво міст. Ми їх обов'язково відбудуємо, обов'язково всім допоможемо, ви не залишитеся самі. Та кількість добровольців, яка до нас приєдналася, показує готовність стати пліч-о-пліч і почати відновлювати нашу батьківщину, - зазначив наш співрозмовник.
Поки що добровольці без досвіду роботи здебільшого допомагають розбирати завали. Фото: t.me/dobrobat_in_ua/
Приєднатися до «Доробатів» можна через сайт, там можна дізнатися інформацію та запросити допомогу. А також є телеграм-канал, там є всі новини, вже понад 10 тисяч передплатників. І там є посилання на бот, через який можна подати заявку на участь у відновленні України.
– Через бот ми робимо розсилки. Наприклад, людина готова працювати лише у Київському батальйоні. І ми робимо адресне розсилання, щоб не засипати інших людей спамом. Або, наприклад, якщо людина за професією електрик – надсилаємо інформацію, актуальну саме для неї, – розповідає Ростислав Смирнов.
Сьогодні «Добробат» вже запустив сервіс на зразок безкоштовного та добре відомого багатьом «Кабанчика». З його допомогою люди зможуть допомагати один одному без участі у цьому організаторів сайту.
- Люди повертаються, наприклад, в Ірпінь, і комусь може знадобитися допомога із встановленням скла або заміною дверей. А комусь треба винести стару розбиту шафу. Комусь замок змінити у дверях. І люди бачитимуть ці заявки та реагуватимуть без сторонньої допомоги, – пояснив Ростислав.
Сказати, яких саме фахівців не вистачає «Добробатам», наш співрозмовник поки що не може, адже зараз ще не ведуться будівельні роботи. Основне завдання зараз – це допомога ДСНС України у розборі завалів. Якоїсь прикладної будівельної роботи поки що немає. Але це поки що.
- Дуже скоро буде порушуватися питання щодо Чернігова, Сум, бо там дуже велика кількість руйнувань. І там потрібні люди допомагати відновлювати електрику та газ. Поступово ми перейдемо до дедалі більших робіт, а поки що концентруємо зусилля на завалах, - зазначає Смирнов.
Чи сплачують гроші за роботу в рамках цього проекту? Ні. «Добробати» – це добровольчий рух. А тому поки що жодних виплат за роботу людям не передбачено.
Але Ростислав Смирнов зазначає, що у майбутньому буде організовано систему донатів. Тому що люди приїжджають із усієї України. Їм треба харчуватися, десь жити – для цього й будуть потрібні донати, щоб забезпечити людей їжею та наметами.
Відновлення територій уповільнює ще й розмінування. Навантаження на саперів зараз дуже велике. Це не дозволяє рухатися з тією швидкістю, з якою хотілося б.