19 травня
Завантажити ще

Російський політемігрант Павло Єлізаров: В Португалії українців приймають привітно, з житлом не дуже, але пропонують роботу

Російський політемігрант Павло Єлізаров: В Португалії українців приймають привітно, з житлом не дуже, але пропонують роботу
Фото: Олексій Тодосько

Російський опозиціонер та автор сайту «Болотна справа» Павло Єлізаров, який переїхав до Португалії 10 років тому, з початком війни почав активно допомагати біженцям з України. «Знову Києву доводиться нас усіх боронити. І, звісно, він переможе», - написав Павло у своєму Facebook.

Наразі Павло разом з іншими активістами влаштовує мітинги на підтримку України, збирає гроші для українських організацій, допомагає з IT та дизайном. "КП" в Україні" поспілкувалася з Павлом, щоб дізнатися, як Португалія приймає біженців.

Допомога лише тим, хто просить притулок

- Павле, чи багато біженців приїхали до Португалії?

- Кілька днів тому у новинному зведенні повідомляли, що вже понад 10 тисяч українських громадян отримали тимчасовий захист, тобто ТВП на рік. Насправді людей набагато більше: думаю, багато хто ще не встиг подати на ТВП.

- Як у вас приймають українців? Чим допомагають? Чи пропонують тимчасове житло?

- У Португалії приймають українців дуже привітно. Члени спільноти Кашкайша (містечко в окрузі Лісабон на березі Атлантики. – Прим. авт.) приносять те, що зараз найпотрібніше, – продукти (масло, овочі, рибу, м'ясо), жіночу та дитячу білизну. Багато хто ділиться своїм житлом, всі скидаються грошима на розміщення. Над містом Кашкайша підняли великий український прапор.

Активно допомагає українцям муніципальна влада. Так, муніципалітет Кашкайша, в якому я мешкаю, організував відправлення літака державної авіакомпанії TAP до Румунії. Він привіз 229 українських біженців із кількох міст Румунії до аеропорту Лісабона.

Щодо житла, то тут ситуація складна. Вільне житло є, але воно переважно тимчасове - багато народу тулиться в одному залі. У таких приміщеннях можна жити тиждень-два максимум, а потім треба якось викручуватися.

Натомість щодо роботи пропозицій для біженців чимало. Хоча як беруть на роботу на практиці, я поки що не знаю.

- Але ж треба знати португальську мову?

- Є безкоштовні курси для мігрантів. Вони існують уже багато років, я сам проходив такі 2014-го. Наразі до навчання підключилося багато волонтерів. Але щоб хоч якось вивчити мову, потрібні місяці.

- Чи платять біженцям допомогу?

- Що стосується фінансової допомоги, сьогодні вона невелика (150 євро), і надається тільки тим, хто запитує або має повноцінний політичний притулок. Тоді як українські біженці отримують тимчасовий захист. Сподіваюся, скоро для всіх щось вигадають у плані фінансової допомоги. А поки що кожен допомагає як може - через асоціації, спеціальні кухні та збирання продуктів.

Мітинг у Лісабоні на підтримку України. Фото: Олексій Тодосько

Мітинг у Лісабоні на підтримку України. Фото: Олексій Тодосько

Португальці записуються до іноземного батальйону

- Яка у португальців реакція на цю війну?

- Ну, шок, зрозуміло, як і у всіх нормальних людей. Люди не уявляють, як може відбуватися такий жах у Європі у ХХІ столітті. Дуже багато хто хоче допомагати і вже допомагає українцям. У тому числі російські емігранти, які живуть тут не перший рік. Вони активно включилися у збирання та логістику з гуманітарної допомоги біженцям.

- Чи є добровольці з Португалії, які вирушили до України воювати?

- Так. Проте, незважаючи на велику кількість бажаючих приєднатися до української армії, беруть лише людей із військовою підготовкою.

Наразі добровольцями до Міжнародного батальйону поїхали 7 португальців. Четверо з них перебували на тренувальній базі Яворів, поряд із польським кордоном, який бомбили російські війська певний час тому. На щастя, нещодавно стало відомо, що усі португальські добровольці вціліли. Тоді CNN повідомляло, що в караванах із гуманітарною допомогою, в автобусах та мікроавтобусах з Португалії їдуть місцеві жителі, щоб увійти до міжнародного легіону.

Але взагалі уряд не надто схвалює те, що добровольці їдуть до України. Влада вважає, що натомість краще постачати українським військовим більше спорядження.

Португальці закликають приносити для українців їжу та одяг. Фото: facebook.com/pavel.elizarov

Португальці закликають приносити для українців їжу та одяг. Фото: facebook.com/pavel.elizarov

Довідка Коротко про

Павло Єлізаров народився 22 жовтня 1985 року у Москві. У 2008 році закінчив Московський енергетичний інститут за спеціальністю прикладна математика.

У минулому Павло – програміст, активіст, творець сайту «Болотна справа». У 2012 році після участі в акції протесту «Марш мільйонів» і «Болотної справи», що відбувся після «Болотної справи», виїхав з Росії до Португалії, де отримав політичний притулок.

Нині Павло живе у Лісабоні. Організовує акції на підтримку опозиційного російського політика Олексія Навального, противників режиму Олександра Лукашенка. З лютого 2022 року допомагає українським біженцям.

Одружений з Жанною Нємцовою, дочкою вбитого у 2015 році лідера російської опозиції Бориса Нємцова.