21 листопада
Завантажити ще

Евакуація до Німеччини: Не будуйте великих ілюзій на комфортне життя

Евакуація до Німеччини: Не будуйте великих ілюзій на комфортне життя
Фото: REUTERS/Michele Tantussi

За 16 днів війни, яку Росія розв'язала проти України, вже понад 2,5 мільйона українців були змушені покинути країну. Більшість (понад 1,5 млн осіб) українських біженців перетнули польський кордон і заякорилися там. Але приблизно десята частина наших біженців вирішила їхати далі… Багато хто (станом на 10 березня – понад 100 тисяч українців) кінцевим пунктом обрали Німеччину. Чи легко українським біженцям адаптуватись у Німеччині? Що потрібно знати, перш ніж ухвалити рішення про евакуацію до Німеччини? Скільки потрібно мати із собою грошей?

На ці та багато інших питань «КП в Україні» отримала відповіді, поспілкувавшись із українкою Іриною Артюшенко, яка вже близько 10 років проживає у Мюнхені.

Повторити сирійський досвід або широко відкрити гаманець

Наша співрозмовниця каже, що українцям не варто будувати ілюзії, що, евакуювавшись до Німеччини, вони зможуть від року до трьох років жити в режимі олл-інклюзів, подорожувати країною. Ані трохи.

Почнемо з того, що в'їхати до Німеччини за українським паспортом-книжкою, як це можна зробити при перетині кордону з Польщею та Молдовою, не можна. Обов'язково потрібний біометричний паспорт. Якщо такого немає, то потрібно оформити в'їзну візу в посольстві або консульстві Німеччини у будь-якій із сусідніх з Україною країн.

Українським громадянам, які тікають від війни до Німеччини та не мають особистих коштів для проживання, запропонують оселитися у таборі для біженців. Саме в таборі – швидше за все, це будуть переобладнані під житло спортивні зали, ангарні приміщення, в яких у кілька рядів будуть розставлені двоярусні ліжка, до того ж приміщення поділять на чоловічі та жіночі зони. Такі ж «жилумови» Німеччина надавала сирійським біженцям у 2014-2017 роках. Німці не надто практикують надання біженцям своїх власних квартир.

Не варто розраховувати на те, що вас поселять у великих містах. Той самий Берлін, Мюнхен, Гамбург, Дюссельдорф, Франкфурт-на-Майні будуть закриті для українських біженців. Позиція німецької влади – біженців треба розселяти рівномірно у всій країні та саме у невеликих селищах.

Звичайно, ніхто не заборонить українським біженцям оселитися у столиці чи іншому великому місті. Але тоді за такий «комфорт», по-перше, доведеться платити із власної кишені, по-друге, час проживання обмежений (до 180 днів).

Орендувати житло в Німеччині може дозволити далеко не кожен українець. Потрібно мати порядну кубушку. Ось проста математика: у Мюнхені житло для сім'ї із чотирьох осіб ніхто не погодиться здати менше ніж за 1000-1500 євро (це скромна невелика квартира) + оплата «комуналки» (ще 350-400 євро). Не забуваймо і про витрати на харчування. Так, у таборі для біженців постояльцям забезпечать безкоштовне харчування. Якщо ж потрібно буде самим купувати їжу, то готуйтеся, що доведеться щомісяця витрачати на продукти від 800 євро (щоб сім'ї із 4 осіб купити елементарний набір круп, олію, хліб та заморожені овочі, фрукти).

Вчіть мову

Щоб влаштуватися в Німеччині довше, ніж на 180 днів, і мати законне право на роботу та навчання, необхідно зареєструватися у місцевій міграційній службі та потрапити під Директиву про тимчасовий захист. Якщо таку «довідку» отримуєте, то ви зможете перебувати в Німеччині до одного року із правом продовжувати «захист» ще на два роки (якщо війна в Україні до цього моменту не закінчиться або Німеччина побачить у вас суперцінного фахівця).

Захист гарантує та соціальні виплати. Розмір ще не встановлено. Але в німецькому суспільстві обговорюється, що ця сума не буде вищою за 300-350 євро на одного повнолітнього біженця. За мірками Німеччини це зовсім невеликі гроші.

Статус "захищеного" надає можливість влаштуватися на роботу. І тут є кілька аспектів. Перший – місцева влада вам сама підшукує роботу, а коли запропонує – то ви фактично не маєте права відмовитися, інакше ваш статус перебування в країні можуть переглянути, аж до того, що попросять залишити Німеччину. "Чорновоъ" низькооплачуваної роботи в Німеччині чимало. Але чи залучатиме вона українців, які, припустымо, були білими комірцями на Батьківщині? Для висококваліфікованих спеціалістів також робота знайдеться. Але не забуваємо про мовний фактор. Якщо не знаєш німецьку – доведеться пройти інтеграційні мовні курси (а це як мінімум 4-6 місяців).

По-друге, ви можете знайти собі роботу і попросити, щоб роботодавець оформив на вас запит через міграційну службу. Для українських біженців волонтери створили сайт із пошуку роботи у країнах ЄС. І перше враження - в першу чергу, в тому числі і в Німеччині, готові брати на роботу IT-фахівців, графічних дизайнерів. Середня зарплатня – 3000-3500 євро.

Щодо навчання українських дітей у Німеччині, варто враховувати, що їм запропонують навчання у німецьких школах, звичайних класах. Ніхто не створюватиме окремих українських класів. Звичайно, перш ніж сісти за парту, доведеться пройти інтеграційні мовні курси. І будьте готові до того, що вашого умовно «п'ятикласника» зарахують у кращому разі до четвертого, а то й третього класу. Потім, щоправда, для тямущих дітей є можливість наздогнати шкільну програму екстерном.

У німецькі виші українських студентів і раніше були готові брати і зараз братимуть на безкоштовне навчання. Головна вимога – знання. Німці помічають і цінують розумних абітурієнтів та студентів.