28 травня
Завантажити ще

Скасування ЗНО: чому депутати та експерти виступили проти та шукають альтернативу

Скасування ЗНО: чому депутати та експерти виступили проти та шукають альтернативу
Фото: Марієнко Андрій/УНІАН

Поряд із новиною про скасування зовнішнього незалежного оцінювання у шкільних чатах Києва відбулося обнадійливе пожвавлення: вчителі почали цікавитись, де зараз перебувають діти та чи є у них вихід в інтернет. Про те, чи варто чекати поновлення уроків найближчим часом, а також чи скасують точно ЗНО, «КП в Україні» розповів юрист та співзасновник громадського об'єднання «Батьки SOS» Роман Бондаренко.

«Плануємо відновити навчання»

- Романе, відомо, як наші діти доучуватимуться цього військового року?

- З наступного понеділка, 14 березня, там, де це можливо, планується поновити уроки. Але рішення ухвалює департамент освіти на місцях, залежно від ситуації у кожному регіоні. За нинішніх обставин очно навчатися навряд чи хто буде: це питання безпеки.

У низці регіонів ситуація катастрофічна. Деякі школи повністю зруйновані. Багато дітей виїхали разом із батьками. Наразі навіть незрозуміло, хто де знаходиться. Ми можемо говорити про повноцінне відновлення освітнього процесу лише у Західній Україні, звідки люди ще не виїжджали.

Хотілося б, щоб діти, які переїхали до західних регіонів, мали змогу приєднатися до занять. Існує також єдина дистанційна платформа для навчання «Всеукраїнська школа онлайн», рекомендована Міністерством освіти. Тут зможуть навчатися усі діти незалежно від свого місцезнаходження.

- Як проходитиме навчання, якщо його відновлять? Так само, як це було під час коронавірусних обмежень?

- У коронавірусний період система освіти не була достатньо пристосована до онлайн-навчання. Сподіваюся, тепер діти приступлять до занять з огляду на отриманий при ковід-обмеженнях досвід.

Поки що дуже складно говорити про щось напевно. Багато залежить від регіону та школи. Наразі відомо, що Львів, Івано-Франківськ, Хмельницький, Тернопіль та Київ планують відновити дистанційку. Жителі інших міст можуть скористатися дистанційною школою-онлайн та приватними платформами, які відкрили доступ до своїх уроків.

Не хочеться, щоб життя зупинялося. Якщо в дітей  є можливість вчитися, потрібно нею користуватися. Хоч би як важко. Важливо отримувати знання, підтримувати спілкування з учителем та своїми  однолітками.

Поки що складно сказати, як закінчиться цей навчальний рік. Особливо це стосується випускників. Вже прибрали державну підсумкову атестацію, і, можливо, у 2022 році обійдемося без ЗНО. Попередньо дітей, які не планували вступати до вузів, можна буде оцінювати за контрольними роботами або оцінками, отриманими в 1-ій, 2-ій та 3-ій чвертях. Допускати скасування зовнішнього незалежного оцінювання не хочеться.

Роман Бондаренко. Фото: ФБ Романа Бондаренка https://www.facebook.com/profile.php?id=100010407481329

Роман Бондаренко. Фото: ФБ Романа Бондаренка https://www.facebook.com/profile.php?id=100010407481329

«Краще ЗНО не відмінити, а відсунути»

- Чому багато хто виступає проти скасування ЗНО?

- Ця реформа значно зменшила корупційну складову під час вступу до вищих навчальних закладів. Я хотів би говорити не про скасування, а про відстрочку ЗНО. Чому б зовнішнє незалежне оцінювання не перенести? Його можна провести восени чи взимку. Необов'язково це робити найближчим часом.

Коли говоримо про відкладене ЗНО, у дітей залишається надія, що рано чи пізно воно буде. Якщо ж ми говоримо про відміну – діти, випускники та батьки залишаються ні з чим. Якою буде альтернатива ЗНО? Поки що не ясно. На даний момент немає остаточного рішення, що відбуватиметься і коли.

Незважаючи на всі складнощі, те, що ми плануємо поновити уроки - вже крок до перемоги. Ми маємо працювати, країна має існувати. Навіть у таких складних умовах, як війна. Війна обов'язково закінчиться: усі війни закінчуються.

- Як діти зможуть вступати до вишів без іспитів?

- Офіційно про це поки що ніхто не говорить. Наразі йдеться лише про те, щоб тимчасово прибрати ДПА і, можливо, ЗНО. За ідеєю, має бути якась альтернатива. Самі університети не проводитимуть іспити, щоб виключити корупційну складову.

Складність у чому? При ЗНО або тестуванні діти повинні бути в якомусь безпечному місці, але зараз забезпечити безпеку нереально. Тому, можливо, будуть якісь дистанційні іспити. Поки що відомо лише те, що скасування ЗНО, якщо воно буде, – одноразова акція.

Можна було б зробити паузу в навчанні. Проте не хочеться зупиняти освітній процес. З іншого боку, у багатьох містах є великі руйнування. Харків повністю зруйнований - студентам просто нема де вчитися. Нам ще треба придумати, як працювати в умовах, що склалися. І перший крок до перемоги – поновлення навчання.

Іспити будуть, але незвичайні

Міністр освіти України Сергій Шкарлет у 2022 році запропонував скасувати державну підсумкову атестацію для учнів 11-х класів, зовнішнє незалежне оцінювання, єдиний вступний іспит та єдине професійне вступне випробування.

Таке рішення є непростим, але необхідним. Наше головне завдання – знизити рівень будь-яких стресів для дітей. Вони проживають непростий період, ми повинні докласти всіх зусиль, щоб цей період якось пом'якшити

, - заявив Шкарлет.

За словами міністра, скасування ЗНО необхідне для збереження «студентського контингенту, національного інтелектуального потенціалу, стимулювання до навчання в Україні, навіть у такий скрутний час». У МОН запропонували одноразово змінити алгоритми з державної підсумкової атестації для учнів 11-х класів та вступу до вузів у 2022 році.

Трохи згодом Сергій Шкарлет більше прояснив ситуацію:

«Жодних іспитів в університетах не буде для запобігання будь-яким проявам корупції. Буде створено щось подібне до ЗНО, але без участі дитини. Все буде прозорим, тому що комп'ютер не бере участі в будь-яких корупційних схемах. Спробуємо це зробити у 2022 році без стресу для дитини, без застосування механізму ЗНО».

Відповідний законопроект було подано до ВР. Міністр освіти сподівається, що його затвердять найближчим часом. За словами Шкарлета, більшість батьків підтримують скасування ЗНО цього року. Тому вступ до вузів проводитиметься за певною електронною системою.

ДУМКИ ЕКСПЕРТІВ

Думки народних депутатів щодо цього розділилися. Так, секретар Комітету Верховної Ради з питань освіти науки та інновацій Наталія Піпа зазначила, що поки що незрозуміло, що робити зі ЗНО. Головне завдання – забезпечити всім абітурієнтам «максимально рівний доступ до університетів». А поки що немає ні тексту законопроекту, ні загального розуміння, як це робити. За словами Наталії, усі депутати виступили за відміну ДПА. Також очевидно, що у 2022 році немає можливості провести ЗНО так, як це було раніше.

Багато освітніх експертів також виступили проти скасування ЗНО.

Співавтор реформи «Нова українська школа» Іванна Коберник вважає, що заявляти про відміну ЗНО та інших вступних випробувань безвідповідально: перш ніж щось скасовувати, важливо розібратися, як відбуватиметься вступна кампанія.

Співзасновниця організації «Батьки SOS» Олена Бондаренко до скасування ЗНО також ставиться насторожено: для вступу до вишів України все одно знадобляться якісь тести або іспити. За словами експерта, у цій ситуації ЗНО краще перенести.

Освітній омбудсмен Сергій Горбачов вважає, що скасування ЗНО призведе до корупції під час вступу до університетів.

Важливо!

На сайті МОН опублікували список безкоштовних навчальних платформ для дистанційної школи.