Завантажити ще

Тварини та війна: що робити, якщо не можеш взяти із собою домашнього улюбленця

Тварини та війна: що робити, якщо не можеш взяти із собою домашнього улюбленця
Фото: автор

За спостереженнями уважних громадян, останніми днями черги до зоомагазинів збиралися не менше, ніж в аптеки та продуктові магазини. Ті, хто вирішив залишатися в місті, запасаються кормом для котів та собак. Ті, хто евакуюється, везуть тваринок із собою.

Більшості зрозуміло: друзів не кидають. І, судячи з кількості людей з валізами та тваринами на вулицях, це розуміє багато хто! До транспорту низками тягнуться люди з валізами і чотирилапими улюбленцями.

У метрополітені та біля нього вишукуються громадяни з переносками та рюкзаками для котів. У багатьох на повідках – по 1-2 собаки. Жалібне нявкання і розгублений гавкіт перемежовуються з тривожними розмовами людей. Змерзла перелякана такса тиснеться до ніг господині і вірить, що та її захистить від небезпеки. Видно, що люди ледь справляються із сумками, але при цьому своїх не кидають.

Згадуються розповіді очевидців із Донецька. Критична ситуація з домашніми тваринами виникла у місті після неспокійних 2014-2015-х років. Під час бойових дій багато хто біг, забувши про домашніх улюбленців. Породисті собаки з нашийниками розгублено блукали спорожнілими дворами і чекали на свою людину. Кішки у спробах вижити тягнулися до першого-ліпшого. На жаль, найчастіше господарі не поверталися.

Здавалося б, не можеш забрати тварину – здай у притулок. Про нього подбають до повернення господарів спеціалісти. Щоправда, у готелях, у які ми зателефонували, тварин уже не беруть.

У київській ветклініці та стаціонарі для тварин «АБДЕМ» нам відповіли коротко і ясно:

– Тимчасово перестали працювати!

У столичному готелі для кішок «КІТІСОН» ситуація та сама:

– Від сьогоднішнього дня не приймаємо нових тварин. Ми не можемо наразі взяти на себе таку відповідальність, – пояснила співробітниця готелю. - У нас залишилися лише два котики. І то незрозуміло, що з ними тепер робити .

А яка доля чекає на безпритульних тварин, що мешкають у притулках? Ми зателефонували до центру допомоги бездомним тваринам «У добрі руки», щоб дізнатися про долю нічийних кицьок та собак.

Як з'ясувалося, організація не збирається евакуюватись навіть у разі активних бойових дій. Тварин нікуди не дінеш: їх треба годувати, напувати і вигулювати. У будь-яких умовах. За словами співрозмовниці, в останні пару місяців до притулку поступало від 20 до 50 дзвінків щодня з проханням залишити тварину. Господині доводилося відмовляти.

- Дзвонять постійно. І так не перший місяць. Відколи почалася паніка. Просять залишити собаку чи кішку. Іноді морську свинку. Але ми відмовляємо: забираємо лише бездомних тварин, які перебувають у небезпеці. І, звичайно, під час воєнних дій ніхто евакуюватися не збирається.

 

ВАЖЛИВО!

Як вчинити з домашніми улюбленцями?

 • купіть достатню кількість корму та переноску;
 • придбайте нашийник та прикріпіть на нього наклейку з вашими контактами, номером телефону;
 • якщо ви їдете і не можете взяти тварину, то по можливості віддайте домашнього вихованця на певний час до притулку або знайомим, сусідам, забезпечивши останніх достатньою кількістю корму і засобами гігієни;
 • якщо у вас немає свого автомобіля, попросіть друзів чи знайомих перевезти тварину у безпечне місце;
 • не кидайте тварин під замком! Якщо кудись їдете, а їх не можете взяти із собою, то спустіть їх із прив'язі та відкрийте вольєри!

Як заспокоїти тварин під час загострення

 • Найкращий спосіб втішити переляканого вихованця – відвезти тварину подалі від небезпеки та гучних звуків.
 • Якщо такої можливості немає - обійміть домашнього улюбленця міцніше і тримайте біля себе.
 • Зробіть звірові зручну "нірку", в якій він зможе сховатися від небезпеки. Покладіть туди іграшки та смаколики для заспокоєння.
 • Дайте погризти спеціальну кісточку собаці. Процес жування заспокоює нерви.
 • Розмовляйте з вихованцем ніжним тоном.
 • Не залишайте собаку та кішку на самоті. Будьте поруч.
 • Намагайтеся вести себе так, ніби вам зовсім не страшно (хоча це найскладніше).
 • Якщо ви на вулиці – не спускайте собаку з повідця.
 • Якщо вдома – тримайте улюбленця подалі від вікон.
 • Придбайте заспокійливе у ветеринарній аптеці.