4 липня
Завантажити ще

Зброю не вилучать, але дороги можуть перекрити: подробиці режиму НП

Зброю не вилучать, але дороги можуть перекрити: подробиці режиму НП
Фото: REUTERS

Рада національної безпеки та оборони вийшла з пропозицією запровадити по всій території України надзвичайний стан. Виняток становлять Донецька та Луганська області, де вже діє особливий режим.

Секретар РНБО Олексій Данилов зазначив, що суворість режиму НП відрізнятиметься по регіонах. Ми розбиралися, як це може статися.

Причини заборон не повинні пояснювати

Правовий режим НП передбачає кілька основних положень, що складаються з обмеження руху для людей та транспорту, посилення охорони особливо важливих об'єктів. А також заборона на масові збори, великі видовищні та спортивні заходи табу на страйки.

- Може бути заборонено рух транспорту в безпосередній близькості до стратегічно важливих об'єктів, машини пустять в об'їзд, - наводить приклад асоційований експерт Інституту майбутнього, колишній співробітник СБУ Іван Ступак. - Або зупинено рух на дорозі, якою рухається військова техніка. У цьому причини заборон чи обмежень зобов'язані пояснювати.

Також поліція та Нацгвардія отримують право розганяти мітинги, які тимчасово не будуть визнаватись як мирні, а ось питання із страйками в Україні начебто гостро поки що не стоїть. Цей пункт внесено з огляду на безперебійну роботу оборонних підприємств та комунальної інфраструктури.

Вилучати автомобілі для потреб

Найбільше інтригує пункт про «примусове відчуження або вилучення майна у юридичних та фізичних осіб».

– Виносити з будинків особисті речі громадян, звісно, ніхто не буде. Це розцінюється як мародерство. Йдеться про відчуження техніки у АТП. Наприклад, вантажівок для військових потреб, автобусів для перевезення людей. Із приватних господарств можуть використати техніку, яка допоможе рити окопи, засоби зв'язку, - коментує Іван Ступак.

Під розміщення військових чи цивільних осіб, які були вивезені в евакуацію, можуть примусово використовувати готелі, хостели, бази та будинки відпочинку, які у відомстві підприємств чи приватних руках.

У законі сказано, що юридичні особи, чиє майно та ресурси використовувалися для ліквідації ситуацій, що спричинили введення НП, мають отримати компенсацію в повному обсязі. А якщо відчужене майно вціліло, то власник може зажадати його через суд або отримати натомість нове. Щоправда, із застереженням: якщо буде така можливість.

Військові відповідають за порядок та охорону

Багато хто впевнений, що із запровадженням режиму НП основна влада зосереджується в руках військових. Але це зовсім так. Закон України «Про правовий режим надзвичайного стану» передбачає створення військового командування, яке набуває функцій нарівні з органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування. Це не військово-цивільні адміністрації, які зараз працюють у Донецькій та Луганській областях, але на місцях можуть створюватися військово-цивільні штаби.

- Надзвичайне становище запроваджується з метою посилення заходів безпеки та подолання наслідків явища, яке й викликало НП. Цим має займатися силовий блок. На громадянську владу покладаються завдання щодо забезпечення цивільної оборони, безперебійної доставки продуктів, забезпечення роботи комунікацій, транспорту, зв'язку тощо, - каже Іван Ступак.

До складу військового командування згідно із законом входять Головний орган військового управління Нацгвардії, СБУ, військова служба правопорядку до ЗСУ.

На випадок техногенного лиха

Суворість режиму НП у регіонах, про яку згадував секретар РНБО, залежатиме від ситуації. Низка обмежень закон передбачає як додаткові, не основні заходи. І всі обмеження визначають місцева влада спільно з військово-цивільними штабами.

Наприклад, вибухом пошкоджено хімічний завод – сталася техногенна катастрофа. У цьому випадку сили цивільної влади та військового командування зосереджуються на ліквідації наслідків аварії та евакуації мешканців із постраждалих районів. Юридичні особи (ті ж власники готелів та баз відпочинку) обкладаються квартирною повинності, зупиняється будівництво. Можливо запроваджено спеціальний порядок розподілу товарів, що у народі називають «хлібними картками», підприємства переорієнтуються потреби ліквідаторів.

І ще про додаткові заходи

У Фейсбуці багато звучить обурень з приводу того, що Рада в першому читанні ухвалила закон про цивільну зброю, а надзвичайний стан дозволяє його у людей вилучати. Знову ж таки читаємо закон…

Цей додатковий захід, передбачений виключно на випадок масових заворушень. Так само як комендантська година, повальна перевірка документів, проведення особистих оглядів, огляд речей, транспорту, службових приміщень та приватних жител.

– Огляд – це коли ви самі показуєте, що у вас є, – роз'яснює адвокат Олексій Сиротін. - Хоча на підставі оглядів можуть влаштовувати несанкціоновані обшуки.

Через масові заворушення при НП закон дозволяє забороняти інформаційні матеріали, якщо вони, на думку влади, дестабілізують ситуацію. Запровадити регулювання (читай цензуру) теле- і радіокомпаній, деякі «особливі правила» користування зв'язком і каналами Інтернет.

– У цьому ракурсі режим надзвичайного стану фактично дозволяє робити з медіа те, для чого у нас раніше збирали Раду національної безпеки та оборони, – коментує адвокат.

Щоправда, якщо рішенням військового командування буде закрито якесь ЗМІ, за 30, максимум 60 днів воно отримає повне право відновити роботу. Режим НП не може тривати більше двох місяців.

Що ще забороняє режим НП:

  • змінювати Конституцію,
  • змінювати виборні закони,
  • проводити президентські, парламентські та місцеві вибори,
  • проводити всеукраїнські та місцеві референдуми.

Що рекомендується при ПП:

  • не виходити з дому без документів,
  • уникати скупчення людей і зборів,
  • не виявляти цікавості до груп військових, військових об'єктів, військової техніки,
  • не вступати у конфлікт із правоохоронцями, якщо вони попросили показати документи та особисті речі.