Вчені Європейської південної обсерваторії (ESO) в Чилі одержали знімки хмари космічного пилу в центрі галактики Месьє 77. Завдяки дуже великому телескопу-інтерферометру (VLTI) дослідники розглянули, що всередині неї прихована надмасивна темна діра. Про це повідомляє Space.com.
- Отримані результати допоможуть краще зрозуміти устрій та внутрішню роботу активних ядер галактик, адже вони також можуть допомогти нам краще зрозуміти історію нашої галактики Чумацький Шлях, у центрі якого є надмасивна чорна діра, яка могла бути активною у минулому, – зазначила дослідниця Віолета Гамес Росас.
Вчені відзначають, що у своєму дослідженні вони спробували встановити справжню природу хмар пилу та їхню роль як у підтриманні чорної діри, так і у визначенні їхнього зовнішнього вигляду. Зокрема, стало зрозуміло, що яскравість активних ядер галактик змінюється в залежності від того, скільки світла від центральної чорної діри затьмарюється навколишнім пилом та газом. У цьому випадку Месьє 77 виглядає більш приглушеним, ніж інші, оскільки товсте кільце пилу та газу повністю приховує чорну діру від нашого поля зору.
- Хоча жоден окремий результат не дасть відповіді на всі питання, що виникають у нас, ми зробили серйозний крок у розумінні того, як працюють активні ядра галактик, - додала Росас.
Галактика Месьє 77 або NGC 1068 є спіральною галактикою з баром (перемичкою, що перетинає галактику посередині). Вона знаходиться у сузір'ї Кіт на відстані 47 мільйонів світлових років від Землі.
Раніше космічна рентгенівська обсерваторія Chandra Національного управління з аеронавтики та дослідження космічного простору (NASA) сфотографувала спіральну галактику Месьє 94 у сузір'ї Гончі Пси.