Завантажити ще

Льодовик Судного дня скоро може спричинити глобальну катастрофу

Льодовик Судного дня скоро може спричинити глобальну катастрофу
Фото: YouTube

Облом глобального масштабу

Розташований у Західній Антарктиді найширший у світі льодовик Туейтса (Thwaites Glacier) - він же Льодовик Судного Дня (Doomsday Glacier), він же просто Туейтс, названий на честь вченого-гляціолога Фредріка Туейтса, швидко втрачає міцность, тріскається і загрожує відколотися від материка. Про це на конференції Американського геофізичного товариства (American Geophysical Union - AGU), що відбулася нещодавно, оголосили вчені кількох американських університетів, яких об’єднав міжнародний проєкт The International Thwaites Glacier Collaboration (ITGC). Вони вникають у те, що відбувається в небезпечному районі, який давно викликає тривогу.

Під керівництвом професора геофізики та гляціології Ірин Петі (Erin Pettit) з Орігонського університету (Oregon State University) учасники ITGC досліджували льодовик, що називається, з усіх боків. У тому числі і знизу. І помітили ознаки глобальної катастрофи.

«Відступник» перевершує за розмірами, скажімо, Латвію. Фото: Дмитро Полухін

«Відступник» перевершує за розмірами, скажімо, Латвію. Фото: Дмитро Полухін

Туейтс і справді величезний - тягнеться на 120 кілометрів, досягаючи місцями товщини 1200 метрів. Поки що його «язик» - східна частина, яка висунулась у затоку Пайн-Айленд моря Амундсена, - спирається на дно. Що гальмує сповзання сухопутної частини льодовика.

Проте, як з’ясувалося, шельфовий лід підмиває доволі тепла вода, що звідкись взялася, температура якої на 2 градуси вище, ніж у прилеглих районах. «Язик» стоншується. А з супутників видно, що він тріскається вздовж і впоперек. Справа йде до того, що поздовжні та поперечні тріщини з’єднаються, льодовик відламається та зруйнується. З 2000 року він втратив тисячі мільярдів тонн льоду і почав рухатися вдвічі швидше - швидкість сповзання зросла до 2 кілометрів на рік.

- Льодовик розлетиться на дрібні шматки, як це буває з тріснутим у багатьох місцях склом автомобіля, - образно виражаються вчені, пророкуючи небувалий «облом» у кращому разі в найближчі 10 років, у гіршому - через 3 роки.

«Облом» самого Туейтса підніме рівень Світового океану більш ніж на 65 сантиметрів. Що загрожує підтопленням багатьом прибережним країнам. Наприклад, Голландії.

До речі, те, що рівень Світового океану піднімається, зауважують не лише вчені. Особисто можу засвідчити: у Тайланді ще кілька років тому затопило мій улюблений пляж Сурін-біч - це на острові Пхукет.

Гірше інше: геофізики з гляціологами лякають, що льодовик Судного Дня дестабілізує велику частину Західної Антарктиди та потягне за собою навколишні льодовики.

Тед Скембос (Ted Scambos) - координатор проекту ITGC - обіцяє, що у разі масового «облому», який рано чи пізно відбудеться в результаті глобального потепління, рівень Світового океану підніметься аж на 3 метри.

Затоплена Європа. «Допотопні» межі позначені білою лінією, місцевості, що пішли під воду, - блакитним кольором. Прощавайте, Лондон, Венеція, Голландія та Данія? Мало що залишиться і від Латвії, Литви та Естонії? Фото: YouTube

Затоплена Європа. «Допотопні» межі позначені білою лінією, місцевості, що пішли під воду, - блакитним кольором. Прощавайте, Лондон, Венеція, Голландія та Данія? Мало що залишиться і від Латвії, Литви та Естонії? Фото: YouTube

ВИЩЕ І ВИЩЕ

Коли все розтане...

Віддалені перспективи також тривожні. Середня температура Землі продовжить підніматися. Якщо нинішні темпи потепління збережуться, то приблизно за 5 тисяч років, а можливо навіть і раніше, Земля повністю звільниться від льоду - від тих 9 мільйонів кубічних кілометрів, які поки що покривають 10 відсотків її поверхні. І таке вже бувало неодноразово. Останній раз зовсім недавно - приблизно мільйон років тому. Принаймні Гренландія була зеленим лісистим островом.

І чого чекати від всесвітнього танення? Що рівень Світового океану підніметься на 70 метрів. Не всесвітній потоп, звісно, але частковий.

Як виглядатиме наша залита водою планета? Нещодавно це зобразив National Geographic, створивши серію «післяпотопних карт».

Затоплена Європа. «Допотопні» межі позначені білою лінією, місцевості, що пішли під воду, - блакитним кольором. Прощайте, Лондон, Венеція, Голландія та Данія. Мало чого залишиться і від Латвії, Литви та Естонії.

Звільнений від льоду «Крижаний континент» зміниться до невпізнання - стане гористим архіпелагом.