Завантажити ще

Оптимістичний ковід-прогноз від НАН: вступаємо в переломний етап «Омікрон»-хвилі

Оптимістичний ковід-прогноз від НАН: вступаємо в переломний етап «Омікрон»-хвилі
Фото: REUTERS

Вітаємо, ми дісталися вершини! Це якщо коротко про розвиток епідемії COVID-19 та нинішньої хвилі, спричиненої штамом «Омікрон».

Тим самим, що на відміну від попередників одразу навалився на дітей, який «схожий на ГРВІ» і який, як і раніше, заражає вражаючими темпами. Але просвіток вже зовсім близько, про що свідчить прогноз науковців Національної академії наук України, розрахований на найближчі два тижні. І саме цей період – пікових значень та поступового зниження кількості нових інфекцій – має стати переломним.

Смертність завмерла перед стрибком?

Епідемічні показники все ще зростають і прямо завтра не «впадуть», але зараз тижневе зростання становить 15-25% з тенденцією до зниження, а з 20-х чисел січня воно щотижня збільшувалося вдвічі. Протягом минулих двох тижнів і кількість позитивних тестів, і нових випадків, і госпіталізацій зростали з космічною швидкістю.

За даними НАН, до 8 лютого середня кількість нових інфікованих становила 35 218 осіб на день (зростання за два тижні – майже вдвічі). Число госпіталізацій досягло 3683 на день (збільшення за два тижні на 60%). Летальність, на жаль, також зросла: на 40% і до 179 випадків на добу.

Як зазначається у прогнозі, поки кількість смертей залишається у кілька разів меншою, ніж можна було очікувати за такої кількості хворих. Тиждень тому смертність була втричі нижчою, ніж під час «Дельти», і майже вдвічі менша за середню летальність 2020 року. Але ця ситуація є короткочасною, вважають учені.

«З наближенням до піку зростає частина пацієнтів похилого віку, які часто потрапляють до лікарень, – застерігають експерти у прогнозі НАН. – Очікується, що це може підвищити показники летальності, які спостерігається».

Нічого доброго не обіцяє й досвід інших країн, де «Омікрон» призвів до зростання смертності, яка перевищила не лише вершини «Дельта»-хвилі, а й максимуми за всю епідемію. Незалежний аналітик Олександр Драган наводить приклади США, де тижнева летальність на 20% перевищила пік попередньої хвилі.

І незважаючи на те, що «Омікрон» там домінував вже в останній тиждень грудня, найгірші показники з початку епідемії зареєстровані на початку лютого. У Греції зараз фіксується рекордна смертність за весь час пандемії,  і це тоді, коли «Омікрон» домінує з 21 грудня. В Ізраїлі новий штам побив вже кілька рекордів добової смертності, а середній показник летальності більш ніж удвічі перевищив максимальні значення «Дельта»-хвилі і вже на 13% вище за історичні піки.

З огляду на те, що рівень вакцинації в цих країнах ен порівняти з українським, вже ясніше, що «Омікрон» - не безневинний вірус. М'який, але заразніший варіант здатний убити велику кількість людей, і вчені попереджали про це ще восени минулого року, коли новий штам, «легкий як ГРВІ», тільки почав свою ходу світом.

Діти до 9 років «витіснили» пацієнтів похилого віку

Госпіталізації цього тижня ще зростають – за останні сім днів кількість стаціонарних хворих збільшилася на 24% та становить близько 60% від максимумів «Дельта»-хвилі. Але це зростання стало набагато стриманіше. Вчені прогнозують, що перехід до зниження може настати вже наприкінці цього тижня. А на заході України вже все поступово почало сповільнюватись. Івано-Франківська область наразі є єдиною, де і кількість пацієнтів у ковід-відділеннях, і нові госпіталізації за тиждень скоротилися.

Наразі загалом у країні зайнято майже 44% місць у лікарнях. У лідерах досі Івано-Франківська область із заповненістю понад 60%. Недалеко від неї пішли Рівненська (53,6%), Хмельницька (53%) та Київська (52%) області. У Запорізькій, Полтавській та Херсонській областях тим часом зайнято лише близько третини місць у стаціонарах.

При цьому рівень заповненості дитячих лікарень залишається високим. Як зазначається у прогнозі НАН, із приходом «Омікрон»-хвилі дітей, які лікуються в умовах переповнених лікарень, стало значно більше, ніж дорослих. А 19 регіонів країни через напружену ситуацію з нестачею місць були змушені розширювати ліжковий фонд.

За даними РНБО на 9 лютого, за заповненістю дитячих стаціонарів лідирують Одеська (67,6%), Черкаська області (64,7%) та Київ (62,9%). Найкраще справи в Чернівецькій області, де зайнято лише 20% місць, та на Кіровоградщині – там із 45 ліжок, виділених під лікування від ковіда, зайнято лише шість. До речі, кількість подібних місць у різних регіонах країни коливається від 45 кіровоградських, 55 луганських та 85 черкаських до 330 у Харківській та 300 у Львівській областях.

Загалом у порівнянні з піком «Дельти» кількість госпіталізованих маленьких пацієнтів зросла в 2,5 раза. Протягом минулих тижнів серед загальної кількості пацієнтів стаціонару частка дітей віком до 9 років стабільно перевищувала частку пацієнтів похилого віку від 60 до 69 років. Але і тут все потихеньку повертається назад, і залучення дітей до епідемічного процесу нарешті відійшло від максимумів.

У Києві – і пік, і зростання одночасно

Разом із загасанням на заході країни епідемічні показники стрімко зростають на сході, півдні та у столиці. Зокрема, в Запорізькій області кількість позитивних ПЛР-тестів подвоїлася за тиждень та зросла вп'ятеро за останні два тижні. Високу динаміку демонструють Херсонська, Миколаївська, Чернігівська та Донецька області.

За інформацією системного аналітика Євгена Істребіна, у Києві протягом останнього тижня фіксується близько шести тисяч позитивних тестів на день, хоча офіційна статистика показує не більше трьох тисяч. Велику затримку із оприлюдненням результатів у столиці відзначають і в Національній академії наук. І якщо подивитися на графіки нових випадків та нових позитивних ПЛР-тестів, вони настільки різні, що за тестами в Києві вже пік, а за офіційними хворими – ще стрімке зростання.

Але поки що столиця гальмує з обробкою та оприлюдненням результатів тестування, темпи зростання позитивних ПЛР-тестів починають знижуватися в різних регіонах країни. Найактивніше у Вінницькій (-47%), Івано-Франківській (-29%), Закарпатській та Тернопільській (-28%) областях. За тиждень зростання позитивних тестів в Україні склало лише 7%, тоді як минулого тижня це було понад 26%. А зростання позитивних тестів на антиген знизилося з 43 до 25%.

Що далі?

Внаслідок швидкості нинішньої хвилі вчені Національної академії наук передбачають три варіанти термінів настання піку. Оптимістичний через пів тижня, середній через тиждень, песимістичний через півтора тижня. У будь-якому випадку, як мовиться в прогнозі, «завершується фаза зростання кількості нових інфікованих і починається піковий період, який триватиме близько тижня».

Середня кількість щоденних випадків очікується на рівні 35 861 до 15 лютого та 32 419 – до 22 лютого.

Число дітей, інфікованих «Омікроном», досягнувши рекордних показників, почало знижуватися, але поки що залишається високим. На жаль, люди похилого віку, які вважалися незачепленими новим штамом, тільки зараз починають хворіти. І це може істотно погіршити статистику летальних випадків, що виправилася після «Дельти». Наразі це демонструє Івано-Франківська область, де на тлі зниження і нових випадків, і позитивних ПЛР-тестів, і госпіталізацій на чверть зросла смертність.

Системний аналітик Євген Істребін, який прогнозував суттєве зниження кількості позитивних ПЛР-тестів з 14 лютого, вважає, що про уповільнення зростання госпіталізацій поки що говорити не доводиться. На думку експерта, заповнення лікарень збільшуватиметься ще до 21 лютого. А поки що Україну чекає дуже непростий тиждень.

[h5_tt class="orange_h5_title" text="ДО РЕЧІ""

Вакцинація CoronaVac + літній вік = відсутність захисту

Незважаючи на те, що «Омікрон» виявився м'якшим за «Дельту» і щеплені, як правило, хворіють на нього легко, у зоні ризику опинилися літні люди старше 65 років. Як показали дані, вивчені фахівцями НАН, з настанням нового штаму ефективність вакцинації проти госпіталізації для цієї категорії українців значно знизилася. На щастя, не для всіх, а тільки для щеплених вакциною CoronaVac. Але серед людей старших 70 років на її частку припадає близько 60%. Тому в НАН вказують на необхідність активізації кампанії щодо введення додаткової або бустерної дози для цієї вікової категорії.

Нагадаємо, дослідження виявили відсутність нейтралізуючих антитіл проти варіанту «Омікрон» у щеплених двома дозами інактивованої вакцини CoronaVac. У той самий час ревакцинація мРНК-вакциною забезпечує достатній захист від зараження.