10 червня
Завантажити ще

Синдром Плюшкіна та залежність від відеоігор – тепер офіційні хвороби

Синдром Плюшкіна та залежність від відеоігор – тепер офіційні хвороби
Фото: Архів «КП в Україні»

З 1 січня 2022 року Всесвітня організація охорони здоров'я рекомендувала всім країнам переходити на новий, одинадцятий за рахунком Міжнародний класифікатор хвороб та проблем, пов'язаних зі здоров'ям.

Що таке МКХ-11?

Це одинадцятий перегляд Міжнародної класифікації хвороб та проблем, пов'язаних зі здоров'ям. Класифікатор готувався понад 10 років, починаючи з 2007 року. Підготовчу версію опубліковано ВООЗ у червні 2018 року, затверджено Всесвітньою асамблеєю охорони здоров'я у травні 2019-го. Перехід на новий класифікатор рекомендований з 2022 року, але підготовчий період продовжено до 2027 року, оскільки до швидких змін готові далеко не всі країни. Досить того факту, що у деяких державах усе ще використовують МКХ-9 і навіть МКХ-8.

Як виникла Міжнародна класифікація хвороб?

Як повідомляє ВООЗ, списки померлих із зазначенням причин смерті щотижня складалися в Лондоні ще в XVI столітті, але до класифікації це мало небагато відношення. Вперше це поняття прозвучало на першому Міжнародному статистичному конгресі у Брюсселі в 1853 році. А основою для першого варіанта Міжнародної класифікації хвороб, травм та причин смерті стала Класифікація Бертільйона, створена в 1893 начальником статистичної служби Парижа. Всесвітня організація охорони здоров'я випустила перший варіант МКХ у 40-і роки ХХ століття.

Попередній 10-й варіант класифікатора хвороб діяв із 1992 року, тобто протягом 30 років. До МКБ-10 перегляди проводилися загалом кожні 10 років.

Для чого потрібен класифікатор хвороб?

Статистика охорони здоров'я – це найкращий показник благополуччя країни, а МКХ, як кажуть у ВООЗ, «наріжний камінь цієї статистики». Тут під кожним кодом зберігається будь-яка хвороба, з якою ми можемо зіткнутися, будь-яка травма, розлад, синдром, стан, будь-які фактори, що впливають на наше здоров'я, причини, через які люди вмирають. Тобто тут усе – від народження до смерті.

За словами генерального директора ВООЗ Тедроса Адхана Гебреєсуса, МКХ дає можливість розуміти різноманіття причин, через які люди хворіють і вмирають, і вживати заходів для запобігання стражданням та порятунку життів.

Класифікатор дозволяє не лише кодувати та обробляти медичну інформацію, а й перерозподіляти фінанси у потрібні галузі охорони здоров'я, збирати епідеміологічну інформацію, регулювати профілактику хвороб.

Хто ним користується?

Міжнародний класифікатор перекладено 43 мовами і використовується всіма країнами - членами ВООЗ. До користувачів входять не лише медичні працівники, а й вчені, кодувальники медичної інформації, страхові компанії, постачальники медичної допомоги, спільноти пацієнтів, статисти, керівники національних програм охорони здоров'я.

У чому особливості нової версії?

Тут усе, як із айфонами. Попередня десята версія МКХ у всіх сенсах «минулий вік», хоч і послужила вона довше за інших - 30 років. Але за цей час стрибок стався і в технічному прогресі, і в появі нових хвороб, тому це перша версія в електронному форматі, і вона містить понад 55 тисяч кодів хвороб травм і причин смертності. Для порівняння: у попередній їх було понад 14 тисяч.

Вперше у розробці версії взяла участь така кількість фахівців: понад 300 осіб із 55 країн, які отримали 10 тисяч пропозицій щодо внесення змін до класифікації.

Ще одна важлива відмінність нової версії – її спрощення. У самій ВООЗ визнають, що через складність будови МКХ нею не завжди вміло користувалися навіть фахівці. Як результат – приблизно третина смертей у всьому світі супроводжувалася правильно підібраним кодом.

Переведення класифікації в електронний формат дозволяє вносити докладнішу інформацію. Для кожної хвороби тут вказано етіологію, симптоми, критерії діагностики, лікування, вплив на повсякденне життя.

Що нового з'явилося?

У новій редакції в розділі, що описує психічні розлади, з'явилися залежність від відеоігор, дисморфофобія та патологічне накопичення.

З ігровими розладами все зрозуміло, вони просто набули офіційного статусу хвороби, яка діагностується порушеннями поведінки протягом 12 місяців. Якщо людина не контролює час, витрачений на ігри, якщо вони стають пріоритетними над усіма життєвими інтересами, якщо негативні наслідки цієї залежності відбиваються на сімейній, соціальній, професійній сферах життя.

Дисморфофобія - розлад, що виражається у постійній стурбованості якимись незначними дефектами чи особливостями свого тіла. Людина при цьому впевнена, що оточуючі не просто помічають їх, а обговорюють, засуджують і вважають «жахливими». Хоча насправді ці «недоліки» можуть бути й невидимі для світу.

Синдром Плюшкіна «виріс» до психічного розладу і, згідно з визначенням захворювання в класифікаторі, проявляється збиранням різних предметів або утрудненням у викиданні старих речей незалежно від їхньої вартості. Насправді цей розлад має різні химерні форми: від розведення величезної кількості тварин до цифрового накопичення, коли людина «складує» старі електронні листи та повідомлення в месенджерах. Лікування тут і складне, і довге через те, що пацієнти, як правило, не розуміють патологічності своєї поведінки.

В області психіатрії в МКХ-11 були додані нюховий розлад (переконаність у неприємному запаху, що йде від іншої людини), комплексний посттравматичний стресовий розлад, затяжний розлад горювання, компульсивне переїдання (епізодічна обжерливість раз на тиждень або кілька разів на місяць) і навіть передменструальний дисфорічний розлад, відомий нам як легковажний ПМС.

Що перекласифікували та розширили?

Інсульт, який протягом останніх 60 років належав до категорії цереброваскулярних хвороб, перейшов у категорію неврологічних захворювань.

Підвищений статевий потяг перекваліфікований на «компульсивний розлад сексуальної поведінки».

У 11-й версії МКХ докладніше описані всі типи діабету, рідкісним генетичним захворюванням присвоєно свої коди, ВІЛ розглядається як хронічне захворювання. Додані нові групи: «Порушення імунної системи», «Розлади циклу сон - неспання», «Хвороби крові та кровотворних органів». Для необов'язкового використання на прохання східних країн уперше було включено глави з народної медицини.

Окремо кодуються не лише хвороби, а й обставини, що впливають на здоров'я людей. Як, наприклад, професійне вигоряння, що класифікується як синдром, який виникає внаслідок хронічного стресу на робочому місці.

Нововведення нової редакції МКХ – розділ, присвячений сексуальному здоров'ю. І, зокрема, здоров'ю трансгендерів. За повідомленням ВООЗ, «на зміну таким діагностичним критеріям, як «транссексуалізм» та «розлад гендерної ідентичності у дітей», прийшли «гендерна невідповідність у (дитячому) підлітковому та дорослому віці». Таким чином, гендерна невідповідність була перенесена з глави «Психічні та поведінкові розлади» до нового розділу «Стани, пов'язані із сексуальним здоров'ям».

Справа в тому, що попередня класифікація породжувала не тільки обмеження трансгендерів і транссексуалів, але й ускладнювала в деяких випадках отримання ними медичної допомоги. А вони тим часом часто потребують замісної гормональної терапії, хірургічної допомоги, схильні до ризику психічних хвороб, ВІЛ-інфекцій та захворювань, які передаються статевим шляхом.