22 сiчня
Завантажити ще
back icon

Здоров'я, подорожі та гідна старість: про що мріють українці

Здоров'я, подорожі та гідна старість: про що мріють українці
Фото: Зображення 5688709 із сайту Pixabay

Новорічно-різдвяні дні вважаються чарівними – принаймні для тих, хто вірить у чаклунство. Тож справа залишається за малим – мріяти та загадувати бажання.

Аналітики компанії Gradus Research з'ясували, про що сьогодні мріють українці, та виділили 10 найголовніших бажань. І що цікаво: матеріальні та нематеріальні мрії розділилися порівну.

Здоров'я - 60%

Якщо раніше побажання «міцного здоров'я» для багатьох було прохідним та досить банальним, то коронавірус змусив нас бажати одне одному здоров'я щиро та від душі.

Шестеро з десяти українців у списку основних мрій на перше місце поставили міцне здоров'я – своє та своїх близьких.

Ось уже майже два роки світ живе у постійному стресі, який день у день підкріплюється коронавірусною статистикою та новинами-страхачками. Як ми писали раніше, три з п'яти причин суб'єктивного стресу українців пов'язані зі здоров'ям: 40% - побоюються за здоров'я близьких, 37% - хвилюються через пандемію та пов'язані з нею обмеження, 36% - непокоїть стан власного здоров'я.

Тим часом медики не втомлюються нагадувати: стрес знижує імунітет і, як наслідок, збільшує ймовірність як самого захворювання, так і того, що воно протікатиме у важкішій формі.

Мир - 52%

Друге місце у списку бажань також виявилося нематеріальним. «Щоб не було війни» – саме так одне з основних бажань сформулювали понад половину українців. І це зовсім не дивно, адже безпека є базовою потребою будь-якої людини.

До речі, у цьому ж дослідженні Gradus Research було названо й основні страхи українців. У цьому списку «загроза загострення військових дій на сході країни» посіла третє місце.

Кожному четвертому впритул вистачає грошей тільки на найнеобхідніші речі. Фото: зображення nattanan23/34 images з сайту pixabay.com

Кожному четвертому впритул вистачає грошей тільки на найнеобхідніші речі. Фото: зображення nattanan23/34 images з сайту pixabay.com

Фінансовий добробут - 44%

Незважаючи на те що здоров'я та мирне життя витіснили матеріальний достаток з перших рядків, гроші все ж таки взяли почесну бронзу серед головних бажань українців.

Для громадян нашої країни питання доходів справді дуже болісне: незважаючи на постійне статистичне зростання, українські зарплати залишаються одними з найнижчих у Європі. А постійне збільшення мінімалки практично не позначається на зростанні реальних доходів.

Як показало недавнє опитування КМІС, українці не надто позитивно оцінюють своє фінансове становище. Кожному четвертому впритул вистачає грошей лише на найнеобхідніші речі, а 7,5% зізнаються, що їм не вистачає грошей навіть на їжу.

Подорожі - 44%

Майже половина українців мріє у новому році подорожувати, а для кожного четвертого-п'ятого українця близькі та далекі поїздки є однією зі складових повноцінного щастя. Щоправда, такі радощі життя доступні далеко не всім.

Як показало дослідження КМІС, менше половини українців відпочивали минулого літа не вдома. І якщо до  пандемії основною перешкодою була нестача грошей, то наразі до цієї причини додалася друга, не менш серйозна - коронавірус. Багато українців зізнаються, що правила, які постійно змінюються, і страх захворіти просто відучили їх від подорожей.

Втім, як уже говорилося вище, матеріальні проблеми теж нікуди не поділися.

Власне житло - 41%

Четверо із десяти українців мріють про власне житло. І скільки б нас не переконували в тому, що ми «йдемо до Європи», а європейці часто не просто винаймають житло все життя, але навіть часом передають цю оренду «у спадок», українців не переконати: більшість із нас все ж таки хоче мати свій дах над головою.

Зрозуміти наших співгромадян нескладно, адже всі ми хоч-не-хоч замислюємося про життя на пенсії. А на українську пенсію не розгуляєшся – її навіть на продукти не вистачить, не кажучи вже про оренду квартири. Отже, власне житло – це для нас єдиний спосіб не провести останні роки життя на вулиці.

Інфографіка

Інфографіка "КП в Україні"

Реалізація - 41%

Ще 41% опитаних відзначили, що мріють реалізуватися в житті та й взагалі жити цікаво. Хтось скаже, що для цікавого життя необхідні гроші, але автори дослідження іншої думки: вони віднесли цей пункт до списку нематеріальних бажань. І ми з ними повністю погоджуємося.

Звичайно, для подорожей, круїзів та дорогих розваг потрібні гроші, і з цим не посперечаєшся. Але водночас кошти не є гарантією цікавого життя, і навпаки: жити цікаво та різноманітно можна і не маючи великої кількості грошей.

Зустрічі з друзями, клуби та групи у соцмережах за інтересами, екскурсії у рідному місті, рукоділля, книги – все це або безкоштовно, або потребує мінімального вкладення коштів.

А ще наразі у всіх містах України є чудові новорічні локації, де можна відмінно підзарядитись святковим настроєм – ви були хоч в одному такому місці?

Гідна старість - 35%

Кожен третій мріє накопичити гроші на гідну старість. Причому, кажучи про «гідну старість», опитані українці навряд чи мають на увазі старість за «європейським зразком» - тобто живеньких та доглянутих стареньких у кругосвітних круїзах.

Найімовірніше, гідна старість по-українськи – це життя, в якому після оплати комуналки ще залишається трохи грошей на їжу та ліки.

Фінансова подушка - 30%

Ще одна матеріальна мрія – створення фінансової подушки безпеки. Мрія, безперечно, чудова, але, на жаль, українці сьогодні далекі від її здійснення, як небо від землі.

Жовтневе дослідження Research & Branding Group показало, що третина українців не має жодних заощаджень. Щоправда, враховуючи, що кожному четвертому його «кубушки» вистачило б терміном до місяця, цих опитаних умовно можна також віднести до людей без заощаджень. Очевидно, гроші, яких вистачає не більше ніж на місяць, – це остання зарплата, з якої люди дотягують до наступної.

23% могли б прожити на свою заначку до 4 місяців, 7% - до пів року. Про те, що вони могли б прожити на наявні заощадження рік, сказали лише 4% опитаних.

Гідна робота - 22%

Робота не тільки займає істотну частину нашого життя, але є й основним джерелом засобів для існування. Тому цілком очікувано, що бажання знайти гідну роботу та побудувати кар'єру увійшло до топ-10 основних мрій українців.

При цьому цікаво, що, за даними сайту з пошуку роботи Jooble, у 2021-му попит претендентів на віддалену роботу знизився на 10%. Експерти ринку праці зазначають, що однією з основних тенденцій 2021 року є перехід на гібридний формат роботи – модель, за якої співробітники підприємств можуть працювати як у офісі, так і віддалено з дому.

Кожен п'ятий українець мріє чи виїхати за кордон назавжди. Фото: зображення JoshuaWoroniecki/249 images сайту pixabay.com

Кожен п'ятий українець мріє чи виїхати за кордон назавжди. Фото: зображення JoshuaWoroniecki/249 images сайту pixabay.com

Переїзд за кордон - 21%

Кожен п'ятий українець мріє або виїхати за кордон назавжди, або щонайменше тимчасово пожити за кордоном. І це свідчить про те, що хоч би скільки українці не кріпилися і не говорили про те, що щасливі, у краще майбутнє в рідній країні багато хто все ж таки не вірить.

Аналогічні бажання звучали й в інших дослідженнях, проведених раніше. Зокрема, вересневе дослідження Research & Branding Group показало, що сьогодні в Україні зафіксовано найвищий рівень готовності громадян до еміграції з 2015 року. Четверо з десяти українців готові переїхати до іншої країни на постійне місце проживання, якщо трапиться їм така нагода, хоча ще два роки тому ці цифри були вдвічі нижчі.

А нещодавні дані моніторингу Opendatabot, згідно з якими лише за 10 місяців 2021 року різниця між українцями, що виїхали, і тими, що повернулися, склала 600 тис. людей, в черговий раз говорять про те, що обіцянки Зеленського повернути українців назад на батьківщину наразі так і залишаються утопією.

Новини по темі: Здоров'я Фінанси подорожі