Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Січень прийде – підвищення пенсійного стажу та нові тарифи принесе

Січень прийде – підвищення пенсійного стажу та нові тарифи принесе
Фото: Зображення pxby666 із сайту Pixabay

Пенсії: збільшення пенсійного стажу та доплати жінкам

Якщо ви плануєте наступного року вийти на пенсію, перевірте свій страховий стаж. Справа в тому, що щорічно майбутнім пенсіонерам роблять своєрідний "подарунок під ялинку» – підвищують вимоги до пенсійного стажу. Все це відбувається в рамках пенсійної реформи 2017 року, згідно з якою тривалість страхового стажу щорічно зростає на один рік, і триватиме це все до 2027 року.

Тому з 1 січня 2022 року вийти на заслужений відпочинок у 60 років зможуть лише українці, у яких набралося 29 років страхового стажу. Якщо його від 19 до 29 років, то на пенсію можна вийти лише у віці 63 роки. А тим, у кого стаж становить від 15 до 19 років, пенсія світить лише у 65 років.

Якщо ж необхідного страхового стажу не набирається, можна претендувати лише на соціальну пенсію, яку платять з 65 років. Її розмір не може перевищувати прожиткового мінімуму для пенсіонерів, а сума розраховується таким чином: сума державної допомоги особам, які досягли пенсійного віку, але не мають права на пенсійні виплати, становить різницю між прожитковим мінімумом для осіб, які втратили працездатність, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї у розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не більше ніж 100% прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян.

Тобто якщо пенсіонер живе один, то він отримає суму, рівну прожитковому мінімуму – з грудня поточного року він зріс до 1934 грн. Якщо ж у нього є чоловік чи дружина, то розмір соціальної пенсії вираховуватиметься виходячи із суми їх загального доходу.

Також з 1 січня зміниться правило розрахунку пенсій для жінок, які виходять на пенсію у 2022 році у віці 60 років. Цій категорії пенсіонерів призначатиметься спеціальна надбавка у розмірі 9% від розміру пенсії за віком. Платитимуть її за умови, що людині призначається пенсія вперше.

Як кажуть експерти, логіка призначення такої надбавки криється у пенсійній реформі 2011 року. Тоді пенсійний вік для жінок вирішили збільшувати з 55 до 60 років протягом 10 років. Щороку термін виходу на пенсію підвищували на півроку. При цьому передбачалися і надбавки у розмірі +2,5% за кожні шість місяців пізнішого виходу на пенсію. І діє цей механізм до 31 грудня 2021 року.

Тобто жінки, яким виповнилося 60 років з 1 квітня (саме тоді пенсійний вік підняли до 60 років) до 31 грудня цього року, отримають збільшення 25% до основної пенсії. При цьому з 1 січня наступного року ця надбавка вже не передбачена, і жінкам, які підуть на пенсію у 60 років після Нового року, нарахують менше, ніж тим, хто вийшов на пенсію цього року. Щоб якось компенсувати таку несправедливість майбутнім пенсіонерам, Кабмін і ввів доплату розміром 9%. Як кажуть у Мінсоцполітики, такий розмір доплати зроблено, щоб зрівняти розмір пенсії нових пенсіонерів та тих, що вийшли на заслужений відпочинок цього року.

З Нового року комуналка знову подорожчає. Фото: Зображення 1082616/4 images з сайту pixabay.com

З Нового року комуналка знову подорожчає. Фото: Зображення 1082616/4 images з сайту pixabay.com

Нові тарифи ЖКГ: вода та газ подорожчають

З Нового року комуналка знову подорожчає. Зростуть тарифи на постачання холодної води та водовідведення, а також розподіл, або, як його ще називають, транспортування газу.

Зокрема, холодна вода подорожчає орієнтовно на 20%. Рішення про підвищення розцінок було ухвалено Нацкомісією, яка здійснює держрегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКУ) для 45 водоканалів. Так, у столиці послуга подачі води та водовідведення подорожчає з 25,38 грн. до 30,38 грн. В інших населених пунктах подорожчання буде приблизно таким самим.

А ось вартість води по регіонах суттєво відрізняється. Найвищі тарифи встановлені для побутових клієнтів КП «Облводоканал» (Запорізька область) – 54,63 грн (без ПДВ) за 1 кубометр водоспоживання загалом (централізоване водопостачання та централізоване водовідведення). Також високі тарифи встановлені для клієнтів КП «Уманьводоканал» – 47,92 грн за кубометр та КП «Бердянськводоканал» – 47,56 грн за кубометр.

Щодо тарифів на розподіл газу, то вони зміняться не так сильно – зріст становитиме від 4 до 16%. Найдорожча вартість подачі газу встановлена у розмірі 1,99 грн за кубометр – така ціна діє переважно у західних областях, а найдешевша – у Києві (0,32 грн за кубометр). Таку різницю пояснюють тим, що у великих містах багато абонентів зосереджено на відносно невеликій площі і обслуговування мереж обходиться дешевше, ніж у регіонах, де порівняно невелика кількість абонентів при досить великій протяжності газової мережі.

Телефон та інтернет: нові тарифи

Крім платіжок за комуналку, з Нового року починають міняти у бік підвищення тарифи для населення інтернет-провайдери та оператори мобільного зв'язку. Щоправда, абонентам намагаються обґрунтувати такі непопулярні рішення турботою про них – найчастіше кількість послуг у пакеті зростає, а те, що вони не потрібні, це нікого не хвилює.

З 1 січня зміняться тарифи для клієнтів компанії «Воля» (великий провайдер, який надає послугу доступу до інтернету та кабельного телебачення). У компанії не називають нові тарифи, а кажуть, що підвищують ціни на старі пакети, які з 1 січня більше не продаватимуться. Нові тарифи абонентам повідомляють індивідуально. У соціальних мережах абоненти кажуть, що зростання становитиме близько 15%.

Також підвищуються ціни на деякі послуги мобільного оператора «Київстар». Ряд тарифів під назвою Smart отримають більше підключених послуг, але й зросте плата за них. У компанії кажуть, що абоненти, яких торкнуться зміни, будуть поінформовані про них у SMS-повідомленнях або електронним листом не пізніше ніж за 7 днів до їхнього введення.

Мобільний оператор Vodafone наприкінці грудня вже підвищив вартість найдешевшого тарифного плану 4G Smart XS з 45 до 55 грн. Також зросла вартість тарифів 4G Smart S+ – з 85 до 120 грн. на місяць.

Уряд може запровадити держрегулювання цін

Найімовірніше, на початку січня Кабмін запровадить держрегулювання цін на соціальні товари. Щоправда, на момент написання статті офіційного рішення щодо цього питання не було.

Щоб стримати підвищення цін, наприклад, на хлібобулочні вироби, Кабінет міністрів планує обмежити ціну на газ власного видобутку для підприємств із виробництва хліба на рівні 25 тисяч гривень за 1 тисячу кубометрів. Крім того, планується встановити, що торгова надбавка на цей вид продуктів не може бути вищою за 1%. Діятиме обмеження до кінця березня.

Довгі вихідні

Цього року новорічні свята випадають так, що можна влаштувати собі довгі вихідні, якщо взяти лише три відгули.

Через те, що Новий рік випадає на суботу, 1 січня, святковий вихідний буде перенесено на понеділок, 3 січня. Відповідно у тих, хто працює за стандартним п'ятиденним графіком, будуть три вихідні дні поспіль.

Наступне свято – Різдво – припадає на 7 січня. Ця дата у 2022 році припадає на п'ятницю та буде вихідним днем. Тобто ми отримуємо ще три вихідні дні поспіль - з 7 по 9 січня. Якщо взяти відгули у робочі дні з 4 по 6 січня, то можна отримати своєрідну невелику відпустку на 9 днів.

* Під страховим стажем розуміється термін, протягом якого роботодавець сплачував за працівника внески до Пенсійного фонду. Слід розуміти, що страховий стаж в Україні враховується за сплаченими внесками з 2004 року.

Але оскільки з 2004-го до 2022-го минуло лише 16 років і набрати 29 років страхового стажу ніхто не зміг би чисто фізично, а до 2004 року враховувався так званий трудовий стаж, то тепер за законом трудовий стаж до 1 січня 2004 року прирівнюється до страхового стажу.

Тобто якщо людина має запис у трудовій або позначку вузу про навчання на денній формі, тоді цей період можна зараховувати до страхового стажу. Ті, хто навчався у вузах у період до 1 січня 2004 р. (незалежно від рівня акредитації навчального закладу) та підтвердять це документами, можуть зарахувати цей період до страхового стажу. Для студентів денних форм навчання після 1 січня 2004 року страховий стаж враховується лише у разі сплати внесків до ПФУ.