Ех, шкода, Коко Шанель не дожила! Мабуть, порадувалася б рішенню сесії Підгайцівської громади назвати на її честь вулицю у селі Струмівка у Волинській області. Ні, засновниця французького модного будинку Chanel ніколи у Струмівці не була. Боюся припустити – Коко не знала про існування не лише Струмівки та Підгайцівської громади, а й про Волинську область загалом. Однак це вже її проблеми.
Щиро кажучи, Струмівку не можна назвати селом. Вона знаходиться кілометрів за десять від Луцька, місто її поступово поглинає, бо тут як гриби ростуть нові житлові комплекси. Корінних жителів не більше тисячі, натомість населення активно поповнюється луцькими нуворішами, що біжать із кам'яних джунглів у ліс, на свіже повітря, до берегів тихої річки Сапалаївки.
– Нас заполонили забудовники: будують багатоповерхівки, котеджі, таунхауси. Років десять тому як розпочалося, так і йде, – розповідає «КП в Україні» мешканець Струмівки Степан Ярема. - До пуття не встигають робити дороги, бо швидко з'являються нові вулиці. Такий самий бардак і з освітленням. Зараз, напевно, лише 30 відсотків мешканців – це корінне населення Струмівки. Інші приїхали в новобудовах жити. Люди між собою мало знайомі. Навіть у храмі парафіяни не всі знають одне одного.
Навіть у храмі… Місцевих зрозуміти можна. Струмівка – класичне українське село. Була своя дерев'яна школа, клуб, своя ідентичність. Але близькість до Луцька швидко змінила місцеві реалії.
Не заперечую, близькість до цивілізації – це, безумовно, благо. Щоправда, тепер немає у Струмівці ні школи, ні дитсадка. Діти їздять на навчання до Луцька або у сусідні села – Підгайці та Піддубці. З дитсадком справи, можливо, скоро стануть кращими.
- Наскільки мені відомо, садок у Струмівці будують. Йшлося якось про генеральний план населеного пункту. Щоправда, не володію інформацією про те, на якій стадії зараз це питання, – каже заступник керівника виконавчого апарату у Луцькій районній раді Тетяна Павлова-Багрійчук. – Струмівка входить до складу однієї з найпотужніших громад Волині. На території цього села є сервісний центр МВС, митний пост Луцьк, зареєстровано багато підприємств. Село активно забудовується як житловими кварталами, так і приватним сектором.
Але яке відношення до цього має Коко Шанель? Чи не її спадкоємці їздять через пропускний пункт «Луцьк» і користуються послугами сервісного центру МВС?
- Якщо я правильно розумію логіку рішення про присвоєння вулиці імені Коко Шанель, це пов'язано з будівництвом нового житлового комплексу, назва якого асоціюється з високою модою. У сільраді сказали, що це ініціатива одного із забудовників, – додала Тетяна Павлова-Багрійчук. – Якщо говорити про ставлення до такої ініціативи, то воно є неоднозначним. В Україні є дуже багато видатних особистостей, іменами яких варто було б називати вулиці.
Ну, ну… Не треба рубати з плеча. Вулиця Коко Шанель нічим не гірша за Екскаваторну або 14-ю лінію. Та й місцеві жителі назву сприйняли благодушно, аби сама вулиця була у порядку і людям на ній жилося добре.
- Мешканці вулиці так вирішили і назвали, це їхній вибір і право. Це лише назва, і кращим чи гіршим життя через неї не стане, - міркує Степан Ярема. - Майже 20 років тому ми теж тягли нову вулицю і, порадившись, назвали її Андріївською, бо вона поряд із нашим храмом святого апостола Андрія Первозванного. Для нас це було важливим.
Втім, досить тягнути інтригу – це моветон. Нещодавно у Струмівці з'явився ЖК «Сімейна фортеця. Від кутюр". І саме його забудовник запропонував назвати нову вулицю на честь Коко Шанель.
- Якщо розглядати назву вулиці окремо від комплексу, асоціюючи її лише із селом Струмівка, згодні – звучить дивно. Але вулиця не йтиме через поле. Вона тягнеться вздовж комплексу Haute Couture, тому зв'язок із Коко Шанель набуває логіки, – розповіли нам у Haute Couture, що у перекладі з французької означає «висока мода».
Подальше пояснення теж має певну логіку – Коко Шанель була близькою подругою українського танцюриста балету Сержа Ліфаря, разом із яким створювала колекцію театральних костюмів. Плюс вона дружила з українським композитором Ігорем Стравінським та у складні часи дала йому притулок. Та й, напевно, Коко любила «Щедрик» Леонтовича! Тому ім'я Шанель просто повинно бути увічнено у Струмівці.
– Коко Шанель створила не одну колекцію одягу, натхненну творчістю українських художників, тому її ім'я цілком логічно стало частиною нашого комплексу, – погодилися з нашими міркуваннями співрозмовники з Haute Couture. - Також ми позиціонуємо себе як знаковий комплекс для творчих людей, а тому вулиця однієї з найбільших натхненниць та меценаток мистецтва, сподіваємось, надихатиме наших мешканців на не менш масштабні та творчі звершення.
Варто додати, що ціни на житло у Струмівці на рівні київських, а щодо паризьких ми не з'ясовували. Оголошення про продаж однокімнатної квартири можна знайти від 830 тис. грн. Двокімнатні – від 1,2 мільйона. Продають навіть дворівневі за 1,5 мільйона гривень. Цифри для рядового українця космічні. Може, з огляду на це наступного разу слід назвати вулицю на честь Ілона Маска.