Три роки знадобилося киянці Галині Ляшенко, щоб повернути відібрану обманом квартиру. Проти неї використовували одну з багатьох схем, якими сьогодні користуються шахраї.
Повірте, це ще дуже благополучна історія, тому що багато людей за своєю наївністю та довірливістю втрачають житло назавжди.
До весни 2017 року Галина Федорівна почувалася досить успішною людиною. Маючи дві вищі освіти - медика та економіста, вона свого часу зуміла заробити на однокімнатну квартиру у Києві та переїхала з Маріуполя до столиці.
- Ця жінка з'явилася у моєму житті наприкінці 2016 року. Я тільки потім зрозуміла, що вона дізналася про моє київське житло. А тоді розповіла сумну історію про хвору дочку, попросила допомоги, почала приходити в гості, вести задушевні бесіди… Раніше ми не були з нею близькі. Просто колись працювали рік в одній поліклініці, а потім дуже рідко передзвонювалися, - згадує Галина Ляшенко.
Сама Тамара (ім'я змінено, оскільки злочинний намір не доведено) виявилася жінкою не зовсім простою. У Маріуполі мала три квартири – на одну, дві та три кімнати. Подейкували, що вона розжилася цією нерухомістю, перебуваючи у складі групи, що промишляла «сірими» схемами. Але… не спійманий за руку – не злодій.
Ляшенко у справи старої-нової приятельки до певного часу не була присвячена. Зате в розмові обмовилася, що переживає за стареньку маму, яка залишилася в Маріуполі і якій незабаром знадобиться догляд. Хотіла б, мовляв, бути ближче до мами.
У 2017 році Галина погодилася обміняти свою однокімнатну квартиру у Києві на двокімнатну у Маріуполі. Тамара запропонувала простіший варіант, ніж договір міни або оформлення купівлі-продажу: написати один на одного дарчого.
Така процедура існує, нею користуються як доброчесні люди, і шахраї.
За чесних домовленостей обидві сторони одномоментно підписують та засвідчують договори дарування. Але якщо хтось задумав обман, то досить легко умовити партнера, особливо якщо з ним довірчі відносини зробити перерву в відвідуваннях нотаріуса. Мовляв, сьогодні ми напишемо твою дарчу, а завтра - мою. Або нотаріус, присвячений темі, оформить один договір, пошлеться на зайнятість і за другим скаже прийти через тиждень.
Ось така сама історія сталася з Галиною Федорівною. У нотаріуса, якого знайшла у Маріуполі приятелька, вона оформила договір дарування на Тамару та погодилася почекати, поки та «дозріє». Добре хоч здогадалася розписку взяти!
Подруга тягла, а Галині треба було виїхати на кілька місяців за кордон. Наразі вона каже, що до цього її теж підштовхнули нові друзі. Повернувшись до Маріуполя, Ляшенко дізналася, що дарчої на неї немає і не буде. Як і ключів від обіцяної двокімнатної квартири.
зітхає Галина.
Заяви до поліції, що у Києві, що у Маріуполі, пройшли даремно. «Звертайтеся до суду, це цивільно-правові відносини», - таку стандартну відповідь дають наші органи жертвам квартирних спритників.
Три роки Галина Ляшенко провела без даху над головою, поневіряючись знайомими і просто добрими людьми. Але все ж таки за її плечима старався - плескав крилами маленький янгол. Шахраї не продали подаровану квартиру, вони здавали її в оренду, що давало надію на успіх.
– Як тільки Галина звернулася до мене, я через суд наклала на житло арешт, щоб із ним не можна було проводити будь-які угоди, – розповідає адвокат Оксана Соколовська. - Жінка була в стані такої бідності, що мені довелося сплачувати судовий збір. Окрім квартири, у неї обманом виманили ще й гроші.
Юрист зазначає, що будь-які цивільно-праві договори оскаржити у суді нелегко:
- Але договір дарування особливо складно, оскільки довести факт насильства, обману чи психологічного тиску проблематично. Людина сама все підписала, хоча насправді діяла собі на шкоду.
Наскільки суб'єктивним може бути підхід до таких справ, показує той факт, що суд першої інстанції не визнав розписку Тамари доказом обману та відхилив позов Ляшенка. А друга інстанція – Київський апеляційний суд – все визнала та скасувала договір дарування.
- Суддям за об'єктивність величезна подяка. За часів повсюдного «Решалова» це рідкість. І захист у цьому процесі зробив все можливе і навіть неможливе, - каже адвокат Соколовська.
Спасибі маленькому ангелу, Галина зберегла прописку у своїй квартирі, і вирішити питання заселення буде не складно. Але за те, щоби змінити реєстрацію права власності на житло за попереднім законним власником, ще доведеться поборотися.
1. Адвокатам дуже часто доводиться брати участь у квартирних суперечках, причому як на білій, так і на чорній стороні.
- У мене є справа, де жінка продала квартиру та поїхала жити за кордон. Покупці доброчесні, угода – законна. Але раптом з'являються адвокати, які хочуть заперечити її, тобто позбавити людей правомірно придбаного житла.
2. Ще одна схема стосується людей похилого віку, які не мають спадкоємців перших черг, а лише далеких родичів. Раптом виявляється, що у квартирі останні п'ять років разом із бабусею проживала якась дама. Вона стає спадкоємцем третьої черги та забирає всі права. Прописка самозваної «доглядальниці» фіктивна, зроблена заднім числом.
Як варіант складається підроблений договір купівлі-продажу, який пенсіонерка нібито уклала незадовго до смерті.
3. Ризикують люди, які вкладають капітал у квартири, які тримають «про запас». Там ніхто не живе та ніхто не прописаний. Чорні ріелтори складають фальшиві судові рішення про стягнення нерухомості в рахунок погашення боргу та підробляють документи про електронні торги. «Виграють» ці торги підставні особи, які одразу перепродують житло. Коли підробку розкривається, квартира може поміняти чотирьох господарів.
4. До літніх чи алкозависимым людям успішно застосовують стару схему довіреності. До жертви втираються в селезінки, обіцяють соцдопомогу, плюшки, шоколадки та підсовують на підпис документ, який насправді є генеральною довіреністю на продаж квартири. Нотаріус запевняє її, як ні в чому не бувало.
Повернути такий фокус можуть і квартиранти. У нашій практиці була історія, коли у літнього подружжя просто викрали паспорти та підробили підписи. Врятувало лише те, що в момент реєстрації угоди господар житла лежав у військовому госпіталі.
5. Для молодих і здорових людей великий ризик становить прострочена іпотека. Банк передає іпотеку колекторам, ті самовільно переписують умови договору, збільшують борг і відбирають квартиру як стягнення.