Завантажити ще

Донеччани: Велика війна? Не розпочнеться, Новий рік для всіх свято

Донеччани: Велика війна? Не розпочнеться, Новий рік для всіх свято
Фото: novosti.dn.ua

Обіцянки чергової війни на Донбасі, нагнітання паніки з обох боків та повне нерозуміння: а що робити? Донеччани кажуть: уже немає сил боятися, втомилися, дайте хоч Новий рік зустріти нормально.

Щодня інформаційні потоки приносять у Донецьк звістки, які покликані чи то збурювати народні маси, чи то остаточно їх доконати. Називаються дати початку війни, малюються карти наступу та відходу обох армій, у магазинах під новорічний шумок та у світлі прийдешніх боїв потихеньку зростають ціни, коронавірус вкладає сотнями людей на лікарняні ліжка та в могили – зберегти тверезий розум у такому середовищі дуже непросто.

Більше військових

І все це на тлі майже безперервних бойових дій. Нехай невеликих, поодиноких, окіл, але бойових.

- Стрілянина йде околицями і останнім часом – на полігонах, озброєні люди з шевронами «ДНР» активно тренуються, - розповідає донеччанин Сергій Кононов. – Звуки вибухів та автоматні черги чують і в центральних районах Донецька – Київському, Калінінському, Ленінському особливо і окіл – у Петрівському районі, наприклад. Містом частіше стали кататися військові вантажівки з людьми в камуфляжі, на телефони всім абонентам місцевого зв'язку «Фенікс» приходять смс про набір до лав «народної міліції» (так називається армія в ОРДЛО). Щоправда, бажаючих служити за 16-20 тисяч рублів (5900-7400 грн) не так уже й багато. Мій сусід, який знаходиться в одному з озброєних формувань, скаржиться, що контрактників не відпускають після закінчення контракту, а вимагають привести служити двох-трьох людей замість себе.

Потрапити на підконтрольну територію України можуть не всі – через закриті блокпости їхати треба через Росію, але не всі витримують багатогодинну поїздку і не у всіх є 3000-5000 грн на оплату проїзду

Досі в деяких будинках можна побачити мішки з піском - ними обкладалися навесні, коли черговий раз заявляли про ескалацію. Донеччани повідомляють також, що в центрі міста з'явилося більше озброєних патрулів і вони знову почали ходити вулицями зі зброєю напереваги.

 

- Ні, ми не робимо запасів продуктів та води на випадок війни, не риємо бомбосховища – вони і так є і завжди напоготові. Ми вже готові до всього. Панікери їдуть переважно до Росії, туди ж рухаються й ті, хто просто хоче заробляти. Виїжджають медики, будівельники, електрики, слюсарі. Знайти доглядальницю для літньої хворої людини – це велика проблема, а двірника – просто величезна, – розповідає мешканка центрального Ворошилівського району Донецька Алла Сидоренко. – Потрапити на підконтрольну територію України можуть не всі – через закриті блокпости їхати треба через Росію, але не всі витримують багатогодинну поїздку і не у всіх є 3000-5000 грн на оплату проїзду, та й закордонні паспорти теж є не у всіх. Багатьом просто нікуди і нема до кого їхати. Тож залишаються у Донецьку.

Без обмежень, але з умовами

У середу тема закритих з боку так званої ДНР блокпостів раптом засяяла нерівним світлом. «Міністр закордонних справ ДНР» Наталія Ніконорова, яка бере участь у засіданнях Тристоронньої контактної групи, раптом запропонувала «відкрити всі КПП «ДНР» без обмежень та списків з 30.12.2021 до 19.01.2022».

«Чекаємо на відповідь української сторони. Цікаво, якою вона буде? - підспіпували в коментарях «міністрові». Одні розсудливі донеччани вказували на те, що з української сторони КПВВ відкриті ще з середини минулого року і заїзд-виїзд через них проходить вільно, а не за списками, як у «ДНР» (нагадаємо, «міжвідомчий штаб» вирішує, кому можна залишати ОРДЛО, а кому ні, і щоб перетнути КПП «ДНР», необхідно надати купу документів).

Інші відчували каверзу в подібній заяві – і вона не змусила себе чекати. До пропозиції Ніконорової «без обмежень і списків» одне обмеження таки додалося («умова», як назвали його місцеві пропагандисти): «У того, хто перетинає кордон ДНР - Україна, має бути документ про вакцинацію (визнану взаємно) або довідка про перенесений коронавірус чи результат ПЛР-тесту».

Невідомо, що визнає/не визнає «ДНР», а ось те, що Україна, Всесвітня організація охорони здоров'я та значна частина держав у світі не визнають вакцини «Супутник» та «Супутник Лайт», якими обкололи частину населення в ОРДЛО,  - факт, який Ніконорова не могла не знати. Після того як українська сторона ТКГ висловила протест проти такої постановки заяви, аксакал дипломатії Борис Гризлов, постійний представник РФ у ТКГ, підніс цю новину як «Київ відмовився відкрити всі чинні КПП під час свят».

"Україна від погодження зазначеного порядку відмовилася, тим самим заблокувавши відкриття пунктів пропуску",

додав Гризлов

Приголомшені донеччани та луганчани, в серцях яких спалахнув вогник надії побачити своїх рідних, знову читали і перечитували зведення цієї інформаційної війни.

- Тобто це Україна винна у блокуванні КПП? Хоча вони працюють щодня, а не двічі на тиждень, як «днрські». Це взагалі нормально? – крутять пальцем біля скроні мешканці окупованих міст. Але вже не дивуються: і не таку брехню чули і бачили.

А місто продовжує жити своїм життям. Фото: t.me/itsdonetsk?fbclid=IwAR2eWULdpnp6BeK3ZdwekfLVWoqE-q1kkNonnvM15g1GF8Ye3jrWFT288J8

А місто продовжує жити своїм життям. Фото: t.me/itsdonetsk?fbclid=IwAR2eWULdpnp6BeK3ZdwekfLVWoqE-q1kkNonnvM15g1GF8Ye3jrWFT288J8

Чергове перемир'я

Поки сторони конфлікту на Донбасі обмінюються «люб'язностями», глава Офісу президента України Андрій Єрмак, який займається діяльністю ТКГ від України, заявив, що всі сторони контактної групи домовилися повернутися до повноцінного дотримання режиму припинення вогню.

- Наші багатомісячні зусилля щодо повернення до повноцінного дотримання режиму припинення вогню принесли плоди. У ході сьогоднішнього (22.12.2021 р.) засідання Тристоронньої контактної групи всі сторони висловили намір рішуче дотримуватися домовленостей відносно заходів з посилення режиму припинення вогню від 22 липня 2020 року. Це крок до деескалації на сході. Сподіваємось, цього разу припинення вогню буде стійким та допоможе зберегти життя захисників України і мирних громадян. Прийдешні різдвяні та новорічні свята мають бути мирними. Нехай на Донбасі нарешті запанує тиша, - заявив Єрмак.

Наступні різдвяні та новорічні свята мають бути мирними. Нехай на Донбасі нарешті запанує тиша

От і цього разу: не встигло висохнути чорнило на підписаному папері про чергове перемир'я, як на західній околиці Донецька, за інформацією місцевих служб, «внаслідок обстрілу ЗСУ було поранено чоловіка, який о 5.30 ранку рухався через міст, що добре проглядався київськими військовими.

В нього була прицільно випущена граната АГС (40 мм). Чоловік 1969 року народження отримав поранення кінцівок та живота».

Вірити цьому чи ні – кожен вирішує сам. Що в непролазну грудневу темряву о п'ятій ранку на околиці міста чоловік йшов мостом, який «проглядався київськими військовими». Що черговий раз поранено чоловіка цілком «військовозобов'язаного віку» і на наданих фото, як завжди, не встигнуть прибрати з кадру камуфляж та військові татуювання пораненого «мирного мешканця». Що взагалі ця ситуація була, а не хтось із п'яних очей випустив гранату з рук, як бувало не раз… Як і те, що від розриву прицільно випущеної гранати чоловік відбувся пораненнями нижніх кінцівок.

- Все це вже приїлося, набридло і не викликає довіри. Навіщо ЗСУ витрачати боєприпаси просто так, стріляючи в якогось мужика?.. Багато брехні, дуже багато. Втомилися, – каже донеччанин Сергій Кононов.

Головну ялинку Донецька мають намір запалити 24 грудня. Фото: t.me/itsdonetsk?fbclid=IwAR2eWULdpnp6BeK3ZdwekfLVWoqE-q1kkNonnvM15g1GF8Ye3jrWFT288J8

Головну ялинку Донецька мають намір запалити 24 грудня. Фото: t.me/itsdonetsk?fbclid=IwAR2eWULdpnp6BeK3ZdwekfLVWoqE-q1kkNonnvM15g1GF8Ye3jrWFT288J8

Ялинка, гори

Як і всі люди, донеччани намагаються присвятити час не тільки тузі та жалю до себе, але й передноворічним клопотам – все ж таки свято на носі. Насилу, але викроюють гроші на ялинку (найдешевше хвойне дерево коштує близько 800-900 рублів (300-330 грн), але, може, ближче до свята подешевшає… Шукають на прилавках більш-менш свіжі продукти, кооперуються і купують у приватників м'ясо. Якщо комусь із знайомих вдається приїхати з підконтрольної території до Донецька, то просять його привезти шоколадні цукерки, сиру, ковбаски… І дешевше, і за якістю незрівнянно краще за місцеву продукцію.

- Стіл на Новий рік з кожним роком все мінімалістичніший. Але без олів'є ще жодного разу не обійшовся, – усміхається донеччанка Алла. На запитання "А якщо раптом війна?"  втомлено махає рукою: "Не почнеться. Новий рік для всіх свято".

Схоже, у Донецьку у велику війну вірять лише ті, хто дуже хоче у це вірити. Іншим, здається, це байдуже, хоч би як не намагалися агітатори розпалити іскру народного невдоволення. Втомилися.