18 червня
Завантажити ще

Алергія на холод: від кропив'янки до анафілактичного шоку

Алергія на холод: від кропив'янки до анафілактичного шоку
Фото: Архів «КП в Україні»

Мороз і вітер - що може бути гірше! Зі зниженням температури за вікном збільшується не тільки кількість хворих на ГРВІ, але й страждальців, яким тепер мучиться аж до весни. При некритичних для здорової людини -4 ці нещасні через 5-10 хвилин після виходу на вулицю покриваються червоними плямами, у них лущиться шкіра, сльозяться очі, не дихає нос. Здається, що напали вірус та застуда, але через 10 хвилин у теплі все чарівним чином зникає, всі одужують. І так до наступного виходу на мороз.

Йти з такою «дурницею» до лікаря у нас, на жаль, не заведено – ну не вважається холодова алергія серйозною хворобою. Навіть алергією не дуже вважається. Про антигістамінні препарати всі знають, самі собі призначають, симптоми зникають– от і полікувалися. Хоча алергологи вважають, що хвороба нікуди не подінеться, більше того, ці прояви – «крик» організму про наявні проблеми. Реакція, що нізвідки взялася на холод, - не ознака старіння, як думає багато хто, а сигнал про інфекцію, проблеми з кишечником, підшлунковою залозою і печінкою, лямбліоз, навіть карієс.

Що таке холодова алергія?

Як і будь-яка алергія – це реакція у відповідь імунної системи на дію дратівливих факторів. «Червоною ганчіркою» у цьому випадку виступає низька температура.

На холод часто реагують люди, які вже мають якісь інші види алергії, наприклад, харчову або  на пилок чи побутовий пил.

Симптоми виникають вже через 5 хвилин після виходу на холод і можуть зберігатись до 1-2 годин у теплі. У дітей холодова алергія має всі ознаки як риніту, коли малюк починає чхати і не дихає носом, так і кон'юнктивіту, коли рясно сльозяться очі, дитина скаржиться на печіння в них.

Як проявляється?

Специфічних досліджень, які підтвердять або попередять, що людина може бути схильною до холодової алергії, немає. Діагноз ставиться клінічно, коли виникають симптоми після виходу на мороз або, наприклад, після контакту з холодною водою.

Як правило, це червоні пухирці, що з'являються на відкритих ділянках тіла. Ущільнення не тільки псують зовнішній вигляд, але й доставляють неабиякий дискомфорт, оскільки сверблять і бувають болючими.

Крім того, при дотику до холодних предметів можуть набрякати руки, пальці. При вживанні холодної їжі чи напоїв – набрякати губи. Так звана холодова кропив'янка може виявлятися на обличчі у вигляді червоних плям різного розміру та форми. Вони бувають локальними - на губах або повіках, а можуть поширитися на всьому обличчю. Загалом цей вид алергії «не прив'язується» до конкретного місця: у когось свербить і висипає на животі, у когось - на гомілках і стегнах, хтось руки не дістає з рукавичок, у когось облазить чоло.

Але не лише пухирцями та плямами проявляється реакція на холод. З боку слизової оболонки носа це може бути набряклість, нежить, у горлі – першіння. Може погіршитися загальне самопочуття, з'явитися слабкість, головний біль, запаморочення, біль у суглобах, нудота, різке відчуття втоми.

Усі перелічені симптоми зазвичай проходять самі протягом кількох годин. Але є й такі, що вимагають негайної медичної допомоги: утруднене дихання, набряк язика, горла, падіння тиску, прискорене серцебиття, непритомність, анафілактичний шок.

Чи можна перевірити людину на схильність до холодової кропив'янки?

Існує елементарна діагностика, яку проводить лікар: до внутрішньої поверхні передпліччя прикладається кубик льоду з метою оцінки реакції. Верещатимуть практично всі, а у пацієнтів з кропив'янкою на мороз через 5-15 хвилин на поверхні шкіри з'являться висип та почервоніння.

Чому виникає?

Неправильно думати, що справа в загартованості чи «стійкості» організму або що холодова алергія не може виникнути у дорослому віці. Вона може бути спровокована різними хронічними хворобами: від органів шлунково-кишкового тракту до мигдалин, але в будь-якому разі причина алергії на холод криється в проблемах з імунітетом. Спровокувати її можуть інфекційні та аутоімунні захворювання, туберкульоз, ВІЛ-інфекція, захворювання крові та деякі онкологічні процеси.

Щодо спадкової схильності вчені поки що не дійшли одностайної думки. А ось статистика свідчить про те, що найчастіше холодова алергія виникає у жінок та дітей. Зате якщо вже причепиться до чоловіків, то лікувати доведеться набагато довше і складніше.

Тільки взимку може виявлятися?

Чутливі до холоду люди можуть страждати від симптомів навіть улітку: при різкому зниженні температури, плаванні в холодній воді, вживанні охолоджених напоїв і навіть непідігрітих лікарських засобів. До речі, сумлінні медсестри ніколи не робитимуть ін'єкцію з використанням ампули, яку пацієнт щойно приніс з аптеки, якщо справа відбувається взимку, – препарат має досягти кімнатної температури.

Викликати алергію на холод може робота кондиціонера влітку, холодні або прохолодні поверхні, на яких посидів чоловік. Алергічний висип може виникнути навіть від поту - спровокує реакцію зниження температури шкіри, а не повітря. Ви спітніли, повіяв вітер, охолодив шкіру – висип готовий.

Як захиститися?

Лікар-алерголог Національного медичного університету ім. Богомольця Марія Кривопустова у своєму блозі радить: якщо алергія проявляється кропивницею, запамороченнями, набряками, вирушайте до алерголога, який призначить антигістамінні препарати з урахуванням особливостей вашого імунітету та стану здоров'я.

Всім іншим, у кого були прояви цього виду алергії, рекомендовано:

  • захищати від холоду, а особливо від вітру шкіру обличчя та рук. Високим шарфом слід закривати нижню частину обличчя. Особлива увага - до чутливої шкіри дітей. За 10-15 хвилин до виходу на вулицю наносіть захисний крем на всі відкриті ділянки тіла собі та малюкові. Окремо захищайте губи заживним бальзамом;
  • уникати холодних напоїв – про коктейлі з льодом краще забути зовсім, навіть улітку. Це ж стосується крижаної окрошки та інших холодних супів, які такі доречні у спеку. Взимку не вживайте продукти, щойно витягнуті з холодильника;
  • не відвідувати взимку басейни, якщо в них недостатньо добре топлять. В ідеалі в морозні дні туди краще взагалі не ходити, щоб не відчувати контрасту температур;
  • в холодну пору року не затримуватися в приміщеннях, що погано опалюються;
  • тепло одягатися перед виходом на вулицю і вже при -4 залишати до кращих часів тривалі піші прогулянки;
  • уникати продуктів, які не рекомендовані при «класичній» алергії – цитрусових, шоколаду, меду, горіхів;
  • обмежити вживання копчених, жирних та смажених продуктів;
  • про наявність холодової алергії попередьте лікарів перед будь-яким хірургічним втручанням.
Новини по темі: Здоров'я алергія ОРВИ