21 листопада
Завантажити ще

Учні ліцею-медаліста: на "дистанційку" відправив не COVID-19, а відсутність туалетів

Учні ліцею-медаліста: на
Фото: facebook.com/ЛіцейКрасноград​

Ця історія комусь може здатися смішною, комусь - банальною, але багато хто назве її вироком державній системі фінансування. І, напевно, матимуть рацію. Доки в навчальних закладах країни велися жорстокі суперечки, скільки має бути вакцинованих освітян, щоб не переводити всіх на "дистанційку", у Красноградському ліцеї №4 у Харківській області все залежало від наявності унітазів. І залежить досі.

Встигнути освоїти кошти

Навчальний рік у ліцеї розпочався як завжди. Але потім у закладі раптом приступили до ремонту туалетів: зняли унітази, залишивши лише 4 із 15. Батьки ліцеїстів запанікували – деякі скаржилися, що дітям та вчителям доводиться ходити до туалету на вокзалі, що неподалік ліцею, а то й терпіти до самого дому. Біотуалет, який з'явився на подвір'ї школи, проблему нестачі вбиралень частково вирішував, але - до настання холодів. У результаті учнів відправили вчитися на "дистанційці" до нового року. Після чого історія потрапила до ЗМІ.

- У нас все у порядку! Проблем немає! Уроки ведуться дистанційно. З наступної чверті діти повернуться до класів, – поспішила пояснити ситуацію директор ліцею Наталія Євтушенко. - Те, що писали про нас ЗМІ... Там немає і 20% правди! Так, нам потрібно зробити терміновий капітальний ремонт. Гроші виділили лише у вересні – про який ремонт на канікулах могло йтися?

Це багато що пояснює, зокрема механізм розподілу державних грошей. Є навіть таке словосполучення - "встигнути освоїти кошти до кінця року". Так і тут.

– Наш відділ освіти взяв участь у всеукраїнському проекті «Успішна школа». За цим проектом нам належить 38 млн грн на капітальний ремонт ліцею, – розповіли «КП" в Україні» у Красноградській міській раді. – 1 вересня Кабінет міністрів виділив нам 5 млн грн. Ми їх прийняли 28 вересня. Після цього провели тендер, який тривав 40 днів. Уявіть собі тендерні процедури на 5 млн! Отримані кошти почали освоювати лише наприкінці листопада. Якщо до кінця календарного року не встигнемо витратити 5 млн гривень, гроші просто «прогорять». Більшість батьків говорили: «Ну що вдієш, ну, пізно прийшли гроші. Нехай ремонтують школу. Це ж наші діти!"

Приїжджало навіть ТБ

Щоб не втратити ремонт, на осінніх канікулах туалети розібрали: залишили на всіх чотири кабінки. Притому що в ліцеї навчаються 500 осіб. Він, за місцевими мірками, дуже престижний. На відміну від багатьох шкіл на периферії, тут є комп'ютерний клас, а у кожого вчителя - по комп'ютеру.

– Інших проблем у нас немає. Ми закон не порушуємо, не можна поєднувати ремонтні роботи з уроками у класах! Все було не настільки критично, як писали ЗМІ: діти навчалися на змішаній системі освіти – молодша школа знаходилася у класах, вчителі водили дітей до туалету на уроках. А середні та старші класи приходили до ліцею тиждень через тиждень, - пояснюють у міськраді. - Деякі батьки були незадоволені незручностями: зчинили галас, лаялися у соціальних мережах, до нас навіть телебачення приїжджало. Проте більшість батьків поставилися до ситуації з розумінням. Особливо після того, як ми показали стан каналізаційних труб: їх не ремонтували 40 років і вони вже були на грані.

Наша співрозмовниця з міськради зітхає: звісно, був другий варіант розв'язання проблеми – відмовитися від грошей, бо вони пізно прийшли, і нічого не робити.

- Але якщо ми проґавимо свій шанс, таких грошей більше ніколи не дочекаємося, - каже вона. – Це повністю державні гроші. Місцева влада їх не виділяла. А коли кошти виділять – залежить не від нас. Можливо, це станеться перед літніми канікулами. Тоді ми встигнемо поновити приміщення за літо.

До речі, ремонт каналізаційної системи та опалення – другий етап ремонтних робіт. Перший етап – дах – ліцей зробив минулого року.

- Дах нам ремонтували теж під час навчального процесу. Але це зовнішні роботи, тож діти до школи ходили. Дехто навіть не помітив, що у нас триває ремонт, - кажуть у міськраді.

Наступний етап ремонту - внутрішнє улаштування приміщення.

ДОВІДКА

Наразі у Красноградському ліцеї №4 навчаються близько 500 осіб. Загалом школа може прийняти 945 дітей.

Наприкінці жовтня ліцей був нагороджений золотою медаллю у номінації «Природно-математична освіта у контексті нового Державного стандарту базової середньої освіти: від знань до компетентностей» на XIII Міжнародній виставці «Інноватика у сучасній освіті-2021».