Завантажити ще

Перший день без одноразових пакетиків: що за брехня? Написано – копійка, а просять десять

Перший день без одноразових пакетиків: що за брехня? Написано – копійка, а просять десять
Фото: Ольга Владимирова

Ну що, ви готові прати целофанові пакетики, щоб використовувати їх багато разів? Чи навчилися без помилок вимовляти слово «авоська»? Либонь, (ось ще одне слово з минулого) забули, що з 10 грудня в магазинах скасовуються безкоштовні одноразові «маєчки» та кульочки, в які можна було набрати овочі чи цукерки?

Злорадно посміхаючись, кореспонденти «КП в Україні» вирушили по супермаркетах Києва відобразити для історії приголомшені обличчя покупців, які нічого не підозрюють, і... були самі приголомшені.

Ах, так, якщо раптом супермаркети образяться, повідомляємо – всі назви магазинів вигадані, а збіги випадкові.

Досить однієї копійки

Традиційно в нашому супермаркеті VARUS в обідню пору повно пенсіонерів - головних споживачів пакетиків. Яскравий помаранчевий напис про те, що тепер кульки платні – за 0,01 грн, читають не всі. Зазвичай відмотують пів рулону.

Інші, биті життям, яких ні на знижках, ні на макуху не візьмеш, кожен напис вивчають чи не з лупою. Тут уже два варіанти: найлихіші машуть рукою - «один раз живемо, гуляти так гуляти» - і беруть кульок, а хтось - «хрін ви на мені, буржуї, наживетеся» - зважує на терезах самотню брудну моркву (цікаво, як у такому вигляді її касиру віддавати?).

Попереджений - значить, озброєний: я пішов до магазину зі своїми кульками.  Чи даремно, перебуваю в багатомільйонній секті «хранителів вдома пакета з пакетиками». Але одного кулька не вистачило – здибалися яблука по акції. Довелося брати магазинний. Запитую у охоронця - так як його пробивати на касі самообслуговування?

У Варусі кульок коштує 0,01 гривні. Порахувати без калькулятора? Фото: Андрій Грабовський

У Варусі кульок коштує 0,01 гривні. Порахувати без калькулятора? Фото: Андрій Грабовський

- Та звідки я знаю? – дивується він. Але при цьому іноді звучно нагадує покупцям, що з сьогоднішнього дня шара закінчилася.

Жінка середнього віку, перегородивши візком вузький прохід, вголос читає напис «Пакет коштує 1 копійку». І раптом починає обурюватись:

- Що за брехня! Ось тут поряд зазначено, що 0,01 грн.! А це 10 копійок!

Втомлена задерганна продавщиця терпляче пояснює:

- Все правильно. 10 копійок – це 0,1 грн. А тут 0,01.

Через якийсь час складні математичні розрахунки в голові покупниці склалися, і вона розлючено починає набирати пакетики, як і раніше, загороджуючи прохід. Дивлячись на все це, продавщиця розсудливо радить:

– Ви беріть, 1 копійка – то мєлочі. От ці кульки допродаємо, то більше вже не буде. Не закуплятимемо..

Натомість молодь у математиці сильніша, а може, порахувала у своїх смартфонах і будує підступні плани:

- А давайте візьмемо один пакетик, дамо на касі 10 копійок і вимагатимемо здачу?

- Точно! 1, 2 та 5 копійок уже не ходять, подивимося, як вони нам дев'ять копійок знайдуть.

Ось хейтери!

У ковбасному відділі, отримавши зважені сосиски, уточнюю:

– А це платний пакет?

- З чого б це? Ніколи такого не було! – обурюється продавець.

- Ну так із сьогодні, - поясню.

– Ні, у нашому відділі платних пакетів немає!

І насамкінець – лайфхак для охочих заощадити 1 копійку. На касі самообслуговування чесно питаю у адміністратора, як мені заплатити за цей одинокий пакетик.

- Та ніяк, - махає вона рукою. – На звичайних касах завели ціну у систему – там пробивають. А на самообслуговуванні виходить за так.

Пенсіонери залихватськи продовжують набирати кульки. Фото: Андрій Грабовський

Пенсіонери залихватськи продовжують набирати кульки. Фото: Андрій Грабовський

«Беріть контейнери з дому»

Потім ми побували у «Великій кишені». Зміни в наявності, з кас зникли рулони «маєчок», нанизані на металеві прути. На стенді з рулонами пакетиків біля овочів з'явилися строгі таблички про новий закон, згідно з яким за кульочки тепер треба платити. Таблички допомагають слабо, багато покупців не в курсі того, що відбувається. Наприклад, пенсіонерки після питання «Чи готові ви платити за пакетики?» дивилися на нас як на юродивих.

- Доче, не бійся, вони безкоштовні, - погладила мене по руці одна з жалісливих.

Співробітники магазину, однак, зізналися: сьогодні їм видали обмежену кількість «маєчок», проте поки що вони залишаються безкоштовними. Коли за них окремо братимуть гроші та скільки – незрозуміло. Адже в теорії їхня ціна вже вбита у витрати магазину, і покупець все оплачує.

Судячи з табличок, розташованих біля рулонів «майєчок» у супермаркеті «Велмарт», ціни на пакети ще не встановлені.

- У магазині все без змін! Пакети видають безкоштовно, – повідомила знайома після походу до супермаркету.

А ось у «Новусі» закон дотримуються суворо.

«З сьогоднішнього дня ВСІ пакети платні. Навіть на рибі! Беріть контейнери з дому», - повідомив у одному з міських чатів постійний клієнт супермаркету.

Новус вимагає 50 копійок за пакет для риби. Фото: Ольга Володимирова

Новус вимагає 50 копійок за пакет для риби. Фото: Ольга Володимирова

За словами покупців, у супермаркетах АТБ на Подолі пакетики начебто роздають безкоштовно, проте табличка з магазину свідчить про те, що пакет без ручок коштує 0,09 грн., з ручками – 0,12 грн.

Щоправда, як довести, що ти приніс свій пакет, а не взяв магазинний – не зрозуміло. Вірять на слово, намагаючись визначити на око – раз пом'ятий пакет, значить точно вже використаний.

АТБ – від 9 до 12 копійок. Фото: З чату ЖК Галактика

АТБ – від 9 до 12 копійок. Фото: З чату ЖК Галактика

Натомість у магазині «Коло» ми не помітили маленьких пакетиків: вони зненацька зникли з прилавків.

- Вийшов новий закон, тож усі «маєчки» ми прибрали. Залишилися такі пакети, ми їх продаємо за 3 і 5 гривень, - пояснила ситуацію продавець, вказавши рукою на кульки зі знаком долара.

У черговому мінімаркеті нам відповіли так само. «Пакетиків більше немає: адже тепер не можна!». «А люди не сваряться?» - поцікавилися ми? «Поки що мовчать», - відповіли продавці.

Думка екологів

Порада від «зелених»: чим замінити целофан

Юлія Калоша. Фото: porogy.zp.ua

Юлія Калоша. Фото: porogy.zp.ua

Екоактивістка із Запоріжжя та наша читачка Юлія Калоша вже кілька років не користується «маєчками», щоб потім «не дихати гидотою і не їсти з залишками мікропластику». Юля вирішила відмовитись від пакетиків самостійно і давно знайшла їм заміну.

«Неправильно думати, що всі екоактивісти категорично проти пластику. Я вважаю, що пластик – класний матеріал, тільки користуватися ним потрібно грамотно. Наприклад, ми не відмовимося від одноразових шприців: це потрібний винахід. Проблема не в самому пластику, а в його кількості. А то в нас доходить до божевілля. Люди беруть безліч зайвих пакетиків, які рвуться ще до того, як їх донесли до каси».

За словами Юлі, відмовитися від одноразових «маєчок» не так уже й складно. Якщо йдеться про овочі та фрукти, краще використовувати багаторазові сумочки, які нескладно пошити своїми руками. В інтернет-магазині можна замовити спеціальні сіточки для овочів та тканинні сумки на зав'язках, що нагадують на вигляд органзу.

Звичайно, якщо йдеться про рибу чи м'ясо, відмовитися від звичного целофану непросто, але й тут Юля знайшла вихід: «По-перше, ці продукти можна пакувати в багаторазові судочки, а по-друге, можна використовувати щільні целофанові пакети. Після походу в магазин їх можна ополоснути під струменем води і наступного разу знову взяти із собою».