Завантажити ще

Заборона пластику: скільки тепер здеруть за пакет та який штраф за його використання

Заборона пластику: скільки тепер здеруть за пакет та який штраф за його використання
Фото: Фото за формою PxHere

На любителів безкоштовних пластикових пакетів чекає неприємна новина. З 10 грудня ви вже не зможете кожну свою покупку пакувати в «маєчки» або брати додому кульочки про запас. «Шара» закінчилася. Із п'ятниці такі пакети стануть платними, а з 1 січня 2023 року вони назавжди зникнуть із магазинів.

1. Що саме заборонять із 10 грудня?

– Закон набирає чинності у три етапи, перший з яких – вже з 10 грудня, – пояснює співавтор законопроекту, співзасновник громадського об'єднання ReThink Ольга Сухопара. - Магазини продуктів, одягу, промислових товарів, МАФи, ринки, аптеки, ресторани, доставка – всі заклади торгівлі та надання послуг – не зможуть надавати клієнтам пластикові пакети безкоштовно. З 10 грудня вони вам повинні їх продавати. Безкоштовними поки що залишаться тільки біорозкладні пакети, придатні для компостування, і маленькі надтонкі пакети з товщиною стінки до 15 мікрон, які використовуються як первинне пакування м'яса, риби, сипучих продуктів.

За її словами, щойно пакети стануть платними, зміниться поведінка споживача: він не візьме зайвий пакет (адже за нього доведеться заплатити). Натомість почне приходити в магазин зі своїм пакетом, екосумкою або авоською.

Запровадивши заборону на безкоштовні пластикові пакети, Україна пішла шляхом багатьох європейських країн.

- У Нідерландах з 2016 року немає безкоштовних пакетів, їхня рекомендована вартість 25 євроцентів (близько 7,5 грн). Результат – зниження споживання пакетів на 70%. У Великій Британії з 2015 року впровадили плату за пластиковий пакет, відому як 5 пенні (близько 2 грн). З моменту застосування плати кількість пакетів у використанні знизилася на 95%. У 2021 році плату збільшили до 10 пенні. У Польщі з 2019 року на пластикові пакети встановлено ціну 0,25 злотих (близько 2 грн), - розповідає експерт.

2. Скільки коштуватиме пакет-«маєчка»?

- Ціну на пакет встановлює магазин або постачальник послуг на власний розсуд. Але Кабмін може ухвалити постанову про мінімальні ціни на пластикові пакети, - каже Ольга Сухопара.

Наприкінці листопада Кабмін справді оприлюднив проект ухвали про встановлення мінімальних цін на пластикові пакети. Згідно з документом, це близько 2-3 гривень.

«Це справжній грабіж», - посипалися коментарі від громадян, які вважали, що стільки коштуватиме звичайна «маєчка».

Але, по-перше, цей документ ще не ухвалено. По-друге, в ньому вказані ціни на міцні пакети, які і так продаються на касах, і їхня вартість точно не нижча за 2 гривні.

- Мінекономіки у цій ухвалі чомусь встановило ціни лише на міцні пакети, які, напевно, лише на касах і зустрінеш. Наскільки мені відомо, отримано багато зауважень до ухвали, і, швидше за все, її доопрацюють, щоб документ поширювався і на решту пакетів, - додає наша співрозмовниця.

3. Які заборони запрацюють із другого етапу?

Другий етап стартує з 10 березня 2022 року. З цього дня не можна продавати пакети, безкоштовний обіг яких заборонено на першому етапі.

4. Коли з магазинів та ринків остаточно зникнуть пластикові пакети?

- Повністю пластикові пакети не зникнуть. Після 1 січня 2023 року можна буде купити лише міцні пакети із товщиною стінки більше 50 мікронів. Такі пакети переважно зараз ніхто не використовує один раз, умовно їх можна буде прирівняти до багаторазових, – каже Ольга Сухопара. – Також залишаться «маєчки», які будуть біорозкладними та придатними для компостування.

5. Чи штрафуватимуть українців за використання пластикових пакетів?

Ні! Але якщо з 10 грудня у магазинах чи на ринку вам запропонують безкоштовний пластиковий пакет і ви його візьмете, то контролюючий орган випише штраф «бізнесу» – від 1700 до 3400 грн., за повторне порушення – від 3400 до 8500 грн.

Приватних споживачів штрафувати ніхто не буде.

6. Чи зникнуть із продажу пакети для сміття?

– Пакети для сміття не зникнуть. Сфера дії цього закону не поширюється на них, – уточнює Ольга Сухопара.

7. Як відомі торгові мережі підготувалися до реалізації законопроекту про заборону обігу пластикових пакетів?

«КП в Україні» звернулася до всіх великих торгових мереж із цим питанням. Станом на вечір 8 грудня ми отримали дві відповіді – від мережі «АТБ» та METRO.

«Компанія « АТБ-маркет » веде свою діяльність виключно у правовому полі, покладаючись на чинне українське законодавство. Реалізація пакувальних пакетів у магазинах торгової мережі АТБ залишиться без змін. Маленькі тонкі пакети для первинного пакування, згідно з нормами зазначеного закону, залишаються в обороті до кінця 2022 року на безоплатній основі. На інші пакети, у тому числі й біорозкладні, які пропонуються на касах магазинів «АТБ», буде встановлено мінімальну ціну відповідно до постанови Кабміну України», - відповіли в «АТБ-маркет».

«METRO Україна» поступово зменшує використання пластику в упаковці товарів власних торгових марок та вже протягом трьох років пропонує своїм клієнтам альтернативні види упаковки у ТЦ: багаторазові мішки та мішечки для вагових фруктів та овочів.

З 10 грудня 2021 року ми припиняємо безкоштовну роздачу пластикових пакетів-«майок», які шкодять нашій планеті. Для клієнтів «METRO Україна» буде доступний розширений асортимент альтернативного пакування в наших ТЦ», - відповіли у METRO та надали повний прайс на альтернативні пакети:

  • крохмальні пакети-«майки» для пакування вагової продукції (цукерки, фрукти, овочі) коштуватимуть 1,50 грн;
  • великі крохмальні пакети, що витримують вагу 7 та 9 кг, - 7,90 грн та 12,90 грн;
  • сумки та пакети-«майки» із спанбонду, які витримують вагу 3 та 10 кг, – від 7,90 до 109,90 грн;
  • господарські багаторазові сумки із спанбонду, що витримують вагу до 16 кг, - 34,90 грн;
  • господарські багаторазові сумки з поліпропілену, що витримують вагу 12, 15 та 25 кг, - від 34,90 до 42,90 грн;
  • паперові пакети, що витримують вагу до 8 кг, - 19,90 грн.
Новини по темі: Закони Штрафи Магазины