Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Безкоштовні пластикові пакети назавжди зникнуть із магазинів у грудні: скільки доведеться платити

Безкоштовні пластикові пакети назавжди зникнуть із магазинів у грудні: скільки доведеться платити
Фото: flickr.com/velkr0

З 10 грудня в Україні набирає чинності закон №1489-IX " Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України " та починає діяти перший етап обмежень. А саме – безкоштовні пакети-мийки у супермаркетах більше не будуть нам доступні, доведеться платити. Про це 30 листопада нагадує прес-служба Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України.

- У магазинах, супермаркетах, аптеках, закладах харчування та сфері надання послуг буде заборонено безкоштовне розповсюдження пластикових пакетів. Окрім біорозкладних пакетів, а також надтонких пластикових пакетів, що є первинною упаковкою для свіжої риби, м'яса та продуктів з них, сипких продуктів та льоду. До порушників цієї вимоги застосовуватимуться адміністративно-господарські санкції, - йдеться у повідомленні.

У Мінекології розраховують, що внаслідок потреби платити використання пластикових пакетів стане виваженим, а українці поступово звикнуть купувати пакети лише за реальною потребою. А значить, менше продукуватиметься сміття, яке потім опиниться на звалищі, потрапить у навколишнє середовище.

- Обмеження обігу пластикових пакетів на території України – це насамперед про запобігання утворенню відходів. Практика, яка зараз запроваджується в Україні, не нова. За аналогічними правилами живуть європейці, такі обмеження встановили десятки країн світу. І ми також рухаємося цивілізованим шляхом, - підкреслив в.о. міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець.

Скільки буде коштувати одноразовий пластиковий пакет із 10 грудня

Пластикові пакети, які надають безкоштовно у супермаркетах та при доставці їжі, будуть платними. Ціни на них встановлюються урядом – відповідно до прийнятого влітку 2021 року закону «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України».

Міністерство економіки опублікувало проект постанови, в якій запропоновано мінімальні ціни на різні види пластикових пакетів із товщиною стін понад 50 мікрометрів. Відповідно до проекту, пропонується наступна мінімальна роздрібна ціна (без ПДВ) за один пакет:

  • без ручок та без бічних складок – 2 грн;
  • без ручок із бічними складками – 2,5 грн;
  • з ручками без бічних складок – 2,5 грн.;
  • з ручками та бічними складками – 3 гривні.

У документі наголошується, що мінімальні роздрібні ціни будуть застосовуватись у тих об'єктах роздрібної торгівлі, громадського харчування та послуг, у яких може здійснюватись поширення пластикових пакетів. Тобто за фактом за скільки купуватиме пакет споживач, вирішуватиме торгова мережа, спираючись на ті самі мінімальні ціни.

Деякі пакети залишать безкоштовними

Пропозиція про мінімальні ціни стосується не всіх видів упаковки. Так, якщо правила набудуть чинності, безкоштовними можуть залишитись пластикові пакети шириною до 225 міліметрів (без бічних складок), які є первинною упаковкою для рибних та м'ясних продуктів, сипучих продуктів та льоду. При цьому глибина таких пакунків не повинна перевищувати 34,5 см, а довжина - не більше 4,5 сантиметрів.

Також мінімальні роздрібні ціни не поширюються на біорозкладні пластикові пакети.

У червні 2021 року Верховна Рада ухвалила закон про обмеження обігу пластикових пакетів на території України, яким надала уряду повноваження встановлювати мінімальні роздрібні ціни на них.

Згідно із законом, вимога про платність пакетів не поширюється на пластикові пакети, що біорозкладаються, і надтонкі, що призначаються для первинного пакування риби, м'яса, сипучих продуктів і льоду і використовуються до 1 січня 2023 року.

Наразі уряди 33 країн запровадили повну заборону, а ще 53 країни – часткову заборону чи значний податок на використання пластикових пакетів.

Наступним кроком, розраховують у Мінекології, стане заборона одноразового пластикового посуду в Україні.