27 березня
Завантажити ще

Синоптик: За «Бенедиктом» прийде «Даніель» - Україну весь тиждень чекає шквальний вітер і мокрий сніг

Синоптик: За «Бенедиктом» прийде «Даніель» - Україну весь тиждень чекає шквальний вітер і мокрий сніг
Фото: kh.dsns.gov.ua

У вівторок вранці українські синоптики попередили жителів України про те. що насувається шторм. Шквальний вітер знеструмив населені пункти у Чернігівській, Донецькій, Київській, Полтавській, Житомирській, Сумській, Волинській та Луганській областях.

Про причини погіршення погоди та її подальші перспективи «КП в Україні» розповіла синоптик Українського гідрометцентру, телеведуча прогнозу погоди Олександра Хала.

У всьому винен «Бенедикт»

- Звідки взявся такий сильний вітер останніми днями?

- Поривчастий вітер – наслідок циклону "Бенедикт". Він сформувався над Північною Атлантикою і прийшов до нас із північного заходу через Північну Європу. Причому циклон торкнувся більшості областей України. Через нього підвищилася хмарність та вологість. У багатьох областях уже пішов сніг. Зокрема, на заході України та в Карпатах.

Учора в кількох регіонах країни пройшли дощі, а сьогодні стало значно холодніше. Завтра у багатьох областях випаде мокрий сніг. Ці погодні явища також є наслідком «Бенедикту».

- Яку погоду очікувати найближчими днями?

- Далі циклон рухатиметься у північно-східному напрямку. Але на цьому історія із сильним вітром не закінчиться. Ми чекаємо на ще один циклон - «Даніель». Відповідно, ближче до кінця тижня очікуємо опади у вигляді снігу, мокрого снігу та дощу. Вітер знову посилиться. Загалом у плані погоди поточний тиждень видався досить бурхливим.

Можна сказати, що зима цього року прийде за розкладом: 1 грудня очікується сніг у більшості областей України.

- А яка зараз швидкість вітру?

- Щодо поривчастого вітру, сьогодні на всій території України оголошено штормове попередження, оскільки швидкість вітру досягла 15-20 метрів за секунду.

Буквально кілька хвилин тому на метеостанції у Жулянах зафіксували вітер зі швидкістю 20 метрів за секунду. Сьогодні вдень у більшості областей України ще штормить, а ось ближче до вечора вітер стихне.

Проте тиша триватиме недовго. Завтра знову варто очікувати посилення вітру: активність циклону зберігатиметься.

- Скільки часу територія країни перебуватиме під впливом циклону?

– «Бенедикт» прийшов до нас учора. Загалом над територією України він перебуватиме три доби. Найближчим часом циклон переміститься у бік Росії.

Не ходіть під дахами

- Напередодні зими часто трапляється такий поривчастий вітер?

- Так, це звичайна ситуація при наближенні циклону, який досить швидко рухається. Восени сильні пориви вітру над територією України ми спостерігаємо досить часто.

Наразі над Європою фіксується великий контраст температур – на півдні Європи ще дуже тепло, а на півночі вже досить холодно.  За значних розмаїттях температур циклони виникають дуже часто.

- А яку максимальну швидкість вітру було зафіксовано над Україною за всю історію?

- За даними метеостанції Ай-Петрі, у 1947 році вітер у Криму досяг 57 метрів за секунду. Це абсолютний рекорд. На високогір'ї таке можливе, хоча дуже рідко. Очевидно, для рівнинної місцевості така швидкість вітру не характерна.

Якщо брати рівнину, то максимум, якого сягає вітер, – 25-27 метрів за секунду. А ось у горах він може досягти 30 метрів за секунду. Зокрема, таке трапляється у Карпатах.

– Чи існує шкала небезпеки вітру?

- На метеосайті таку інформацію можна знайти у розділі «Штормові попередження». Загалом попередження оголошують тоді, коли вітер сягає 15 метрів за секунду. Це вже штормовий вітер.

Вітер, що досяг швидкості 15-20 метрів за секунду, – попередження першого рівня небезпеки, або жовтий рівень. Такі погодні умови потенційно небезпечні. Наразі в Україні оголошено жовтий (перший) рівень небезпеки.

- Як себе убезпечити за такої погоди?

- Потрібно триматися подалі від високих, особливо сухих дерев, оскільки загроза їхнього падіння досить велика. Не варто паркувати автомобілі під деревами та рекламними щитами. І краще обходити стороною старі будинки зі старим дахом.