4 листопада
Завантажити ще

«Пінкертони» у законі та беззаконня. Чим займаються приватні детективи

«Пінкертони» у законі та беззаконня. Чим займаються приватні детективи
Фото: Depositphotos

Київське управління СБУ та столична прокуратура днями похвалилися викриттям «детективного агентства», яке виконувало замовлення на таємне прослуховування та стеження. Визначення контори, яку два роки тому відкрив правоохоронець у відставці, навмисно заковичено в офіційному повідомленні. Мовляв, ми цих типів детективами не вважаємо. І самі приватні детективи відхрещуються від таких колег, стверджуючи, що ті порушують закон.

Але дозвольте, приватний детектив без жучків та прихованих фотокамер це як… кілер, який не бажає вбивати. Руйнування інтриг та шаблонів.

«КП в Україні» вирішила розібратися, чим можуть і не можуть займатися приватні детективи і чи мають статус у правовому полі, коли спеціального закону досі немає.

Чим детектив схожий на перукаря

Характерне клацання телеоб'єктиву, мініґудзичок, закинута в кейс або дамську сумочку, фігура з навушником у вусі, що виглядає з-за рогу будинку. Капелюх, насунутий на чоло, довгий сірий плащ… Цей антураж, що розбурхує уяву, без якого кіношний детектив – не детектив, у реалі є порушенням закону. Сищик, який використовує приховані засоби стеження, вважається злочинцем і заслуговує, згідно з Кримінальним кодексом, на великий штраф або навіть в'язницю.

Руслан Болгов – директор агентства

Руслан Болгов – директор агентства

- Негласні слідчі дії – це оперативні заходи, які мають право проводити лише співробітники правоохоронних органів, - роз'яснює член правління Асоціації приватних детективів, директор агенції «Бюро Рись» Руслан Болгов. – І не всі співробітники, а лише спеціальні підрозділи. І не просто так проводити, а виключно за рішенням суду. Люди, які виконують подібні замовлення з власного свавілля, є порушниками та шахраями. І не треба їх ототожнювати із приватними детективами, які працюють за законом.

Але закону про приватний розшук в Україні немає! Ця історія тягнеться років з десять і ніяк не може знайти дозволу. Було написано кілька проектів, один навіть ухвалили у двох читаннях, але президент не підписав. Наразі готова нова редакція, але у депутатів руки не доходять.

Тим часом, в інтернеті є безліч оголошень про послуги приватних детективів, і всі вони заявляють про свою легальність.

- Перукареві потрібен спеціальний закон, щоб стригти клієнтів? Чи кравцю, автослюсару? - Задає риторичні питання Руслан Болгов. – Якщо немає закону, який регулює ту чи іншу діяльність, це зовсім не означає, що ця діяльність є незаконною.

Невірна дружина вже не цікава

Виявляється, професію «приватний детектив» внесено до класифікатора видів економічної діяльності у 2010 році. Є навіть «помічник приватного детектива» - такий самий повноправний, як помічник судді, оперуповноваженого чи слідчого.

- Ми працюємо абсолютно законно і керуємося тим же принципом, що й кожен законослухняний громадянин України: що не заборонено, то дозволено, - пояснює Руслан Болгов. - Думка про те, що приватні детективи займаються виключно невірними дружинами чи чоловіками, – це стереотип. Ні на процес розлучення, ні на поділ майна подружня невірність в Україні ніяк не впливає. Інша річ, якщо хтось із подружжя ховає цінне майно, наприклад, престижний автомобіль. Тоді детектив може зайнятися його розшуком.

За словами нашого консультанта, головне заняття приватного детектива – це аж ніяк не стеження.

- Я особисто таким не займаюся і мої друзі-колеги також. Наша мета – це збір інформації з відкритих джерел та аналітика. У «Бюро Рись» тому тісні зв'язки з кіберполіцією, що я маю досвід, розуміння завдання і більше вільного часу для його виконання.

Руслан згадує, як позаминулого року брав участь у затриманні педофіла, який поширював дитячу порнографію за участю власної доньки. Кіберполіція мала лише кілька фото з телефону, які були надіслані з Австрії, та поштовою скринькою в Яндексі.

- Ми закинули запитання у пошуковик, знайшли закриту сторінку «ВКонтакте», там було кілька імен, що вивели на слід, який, у свою чергу, вивів на педофіла… Я не можу розкривати всі подробиці, але запевняю, що ця робота набагато складніша, ніж установка примітивних жучків.

Пошук дітей та робота з реєстрами

У любителів кримінального чтива діяльність приватного детектива асоціюється із кримінальними справами. Насправді сучасні «пінкертони» віддають перевагу більш спокійним темам. Наприклад, пошук викрадених дітей. Тільки не подумайте, що в Україні процвітає кіднепінг. Йдеться про батьків, які до суду егоїстично перехоплюють та ховають один від одного бідну дитину.

Або перевірка доброчесності компанії.

- Наприклад, мій замовник хоче купити фірму, домовленості є, але він не впевнений, що знає про партнерів усе, що потрібно знати. Ми перевіряємо компанію на наявність заборгованості, участі у судових суперечках тощо. І не потрібна жодна конспірація. В Україні понад пів тисячі відкритих реєстрів, потрібно лише вміти ними користуватися, - каже Руслан Болгов.

Приватних детективів можуть залучати до перевірки персоналу фірми чи кандидатів на посаду.

Зазвичай цим займаються служби безпеки, але за відсутності досвіду може статися казус. Як колись було з київським журналістом Женею Дем'яновим, про що писала «КП в Україні». Після «прогону» йому відмовили у роботі через судимість за вбивство. А за фактом сплутали з однофамільцем, не спромігшись перевірити ще раз інформацію, отриману з одного-єдиного джерела.

Шпигунство не для суду

Грань між "можна - не можна", звичайно, дуже відносна. Наприклад, зовнішнє спостереження. Якщо детектив стоїть на вулиці і дивиться, хто заходить до ресторану – це нормально, дозволено. Місце найпублічне. Якщо ховається в машині і фотографує об'єкт, це не можна - вторгнення в приватне життя. А якщо події фіксує автореєстратор?

Основним орієнтиром, за словами Руслана Болгова, має бути критерій: чи прийме отриману інформацію як доказ суд чи ні. Водночас далеко не завжди і не все збирається для суду.

– Відкрито вам цього ніхто не підтвердить, але й жучки, та інші види негласного збору інформації доводиться використовувати, – розповів Микола, який просив змінити ім'я та не називати прізвище. – Я розумію, що ризикую, але конкуренція на нашому ринку висока, клієнтами не доводиться розкидатися. Прослуховування та таємну зйомку зазвичай використовують аж ніяк не для слідства чи суду. Вона потрібна з метою шантажу чи перехоплення комерційної інформації.

Офіційне повідомлення столичної прокуратури також є свідченням того, що послуга затребувана. Те саме «детективне агентство» здійснювало приховане стеження два роки і чималенько на цьому заробляло: 200 доларів за одну годину стеження та 1000 доларів за встановлення в офісах засобів спостереження.

Сам собі детектив

За різними оцінками сьогодні на ринку детективних послуг працюють від 2 до 5 тисяч приватників та агентств, багато з яких прикриваються вивісками інформаційних бюро, адвокатських контор або охоронних фірм. Скільки з них використовують незаконні чи шахрайські методи, історія мовчить. Такого реєстру ще не вигадали.

Інформація про вартість послуг приватного детектива також дуже приблизна. Прокуратура (дивись вище) називає 200 доларів за годину стеження, в інтернеті можна зустріти 60 доларів за 60 хвилин шпигунства за об'єктом. Це як у адвокатів: за домовленістю. Головне, вибрати порядного, щоб потім сам не почав шантажувати, набиваючи ціну.

Але навіщо платити виконавцю, якщо можна зробити все самому? Той самий інтернет пропонує цілий набір шпигунських прибамбасів. Починаючи від окулярів з фотокамерою та мікродиктофонами і закінчуючи жучками, вмонтованими в зарядку для смартфона.

А якщо самі в Пінкертона рядитися  боїтеся, можете замовити прослуховування будь-якого телефону «під ключ». Журналіст «КП в Україні» майже сторгувався «слухати шефа три місяці» за 2,5 тисячі доларів із невеликим. Програма називається «преміум-пакет», куди входить вся інформація з WhatsApp, Facebook Messenger, Tinder, Viber, Telegram, Instagram та ще десятки додатків, про які середньостатистичний українець знати не знає.

- А ви спробуйте переказати гроші та побачите результат, - посміхається Руслан Болгов. – 90 відсотків на ринку таких послуг – це шахраї. Ви ж не писатимете заяву в поліцію про те, що вас обдурили люди, у яких ви намагалися замовити злочинні послуги.

Що стосується гри в Пінкертона, то детектив нагадує: тільки покупка жучка, не кажучи про його використання, має кримінальні наслідки - до 4 років обмеження або позбавлення волі.

ТИМ ЧАСОМ

Навіщо потрібний закон

При тому, що приватні детективи почуваються впевнено, спеціальний закон вони хотіли б мати. Бо не зовсім перукарі чи кравці.

- У проекті, який чекає на розгляд, прописано таке саме право приватного детектива отримувати відповіді на запити, як зараз мають адвокати, - каже Руслан Богов. – Ще ми хочемо стати визнаними учасниками кримінального процесу, якщо допомагатимемо у розслідуванні, але не хочемо залежати від МВС. Приватний детектив – альтернатива поліції. Свідоцтва має видавати Мін'юст.

Також незалежні детективи хочуть отримати доступ до деяких закритих реєстрів. Наприклад, до реєстру педофілів чи автомобільної бази.

Новини по темі: Детективи