21 листопада
Завантажити ще

На Волині знайшли 2-кілограмовий бурштин: гігант коштує щонайменше 6 тисяч доларів

На Волині знайшли 2-кілограмовий бурштин: гігант коштує щонайменше 6 тисяч доларів
Фото: Гусейнов Віктор

Спочатку маса бурштину перевищувала 2 кілограми. Щоправда, від знайденого зразка відвалилися два невеликі шматки, і тепер «сонячний» камінь трохи недотягує до свого початкового розміру. «КП" в Україні» поговорила з директором КП «Волиньприродресурс» Анатолієм Капустюком і дізналася, яка доля чекає на знахідку.

Знахідки залежать від везіння

За словами Анатолія Капустюка, в колекції підприємства 50 ексклюзивних каменів вагою від 0,5 кг. Фото: facebook.com/Anatoliy.Kapustyuk

За словами Анатолія Капустюка, в колекції підприємства 50 ексклюзивних каменів вагою від 0,5 кг. Фото: facebook.com/Anatoliy.Kapustyuk

- Анатолію, як знайшли такий великий камінь?

– Наша компанія користується ескалаторним методом видобутку бурштину. 2-кілограмовий камінь ми знайшли на одній із ділянок кар'єру. Співробітники нашого підприємства, задіяні у роботі, виявили цей зразок на глибині 7,5 – 8 метрів.

- А вони отримають за такий видобуток якусь винагороду?

- Звичайно! Крім того, що наші співробітники отримують 1520 гривень за зміну, за знайдене каміння ми виплачуємо премії. Вони покликані стимулювати працівників та підтримувати в них азарт.

Причому розмір премії дійсно залежить від ваги каменю. Наприклад, за бурштин вагою 300 г співробітник отримає близько 300 гривень, за камінь, вага якого становить 500 г, – 500 гривень, якщо бурштин важить 1 кілограм і більше – 1000 гривень. Але тут все залежить від везіння: усі, хто працює у кар'єрі, спочатку перебувають у рівних умовах.

- Премію отримає одна людина чи кілька?

– У нас багато співробітників – у зміні працюють від 30 до 50 осіб. Кожен має свій сектор. Відповідно, на кожен камінь припадає одна людина, яка його знайшла. Тому гроші отримає лише один працівник – який його знайшов.

Для ексклюзивних зразків – окремий аукціон

- Що ви плануєте робити із бурштином-гігантом?

- На всі наші ексклюзивні екземпляри від 500 грамів та більше ми замовляємо окремий висновок у Державному гемологічному центрі України Міністерства фінансів України. Тож у кожного великого каменю є свій персональний паспорт із фотографією та визначенням його групи якості. Завдяки таким документам можна популяризувати та просувати український бурштин на світовому ринку.

Потім плануємо провести окремий аукціон для продажу ексклюзивних зразків. Тому що каміння вагою від 500 грамів ми раніше не реалізовували. Його необхідно презентувати щонайменше за півроку до початку аукціону, щоб якомога більше бажаючих могли дізнатися про цей захід та взяти у ньому участь.

А поки що продовжимо шукати великий бурштин далі. До речі, на сьогодні у нас понад 50 ексклюзивних каменів вагою від 0,5 кг.

Насамперед ми звернулися до Міністерства фінансів, оскільки, згідно із законом, у них переважне право на викуп ексклюзивного каміння для музеїв. Якщо камінь залишився незатребуваним, ми його продаємо за кордон. Поки отримали таку відповідь: фонди України не мають фінансової можливості  придбати такого роду каміння.

- А скільки коштує такий бурштин?

- Все залежить від форми бурштину, його обсягу, групи якості та від того, для яких цілей його збуває покупець – для виготовлення ювелірних виробів або як музейний екземпляр.

Кожен камінь має свою стартову ціну. Окрім тих, що важать понад 500 грамів. В даному випадку важко говорити про ціну.

Якщо йдеться про невеликі бурштини, стартова ціна – від 3 доларів за 1 грам (якщо виходити з цього, знахідка потягне щонайменше на 6 тисяч доларів. – Прим. авт.). Однак на самому аукціоні вартість бурштину може суттєво зрости. Як то кажуть, на кожен бурштин – свій покупець.

– А який максимальний розмір бурштину зустрічається у природі?

- Близько 50 кілограмів – стільки важив найбільший бурштин, який знаходили.

- Як бурштин може стати таким великим? Це ж просто смола.

- Бурштин – це скам'яніла смола, що утворилася на деревах 30-50 мільйонів років тому. Її «виробляли» дерева, що нагадують сучасні сосни. Вони були дуже великими та смолянистими. Тому якщо дерево падало, через його щілини випливала смола. Так формувалися дрібні краплі чи великі кульки смоли, що були у корі. Згодом вона перетворювалася на бурштин.

Під час видобутку бурштину часто можна виявити камінь, з одного боку якого гладкий наплив, а з іншого - він гострий: тобто в цьому місці камень був відбитий від кори того дерева, на якому сформувався.

Чудо-бурштин коштує щонайменше 6 тисяч доларів. Фото: facebook.com/Anatoliy.Kapustyuk

Чудо-бурштин коштує щонайменше 6 тисяч доларів. Фото: facebook.com/Anatoliy.Kapustyuk

Доходило до стрілянини з нелегалами

- В Україні багато бурштину?

- Звісно! Хоча найбільше «сонячного» каменю в Калінінграді. Але, можливо, тому, що там його почали видобувати набагато раніше.

В Україні бурштин почали видобувати нещодавно. Нелегально це робили з 2000-х років. Особливо процвітав нелегальний видобуток бурштину у 2012-2015-х роках. Часом доходило до стрілянини та варварського знищення територій. У Рівненській та Житомирській областях чимало таких прикладів. На Волині ситуація з нелегальним видобутком бурштину була набагато кращою.

У 2016 році з моменту створення комунального підприємства та отримання ліцензії спільно з правоохоронними органами ми займалися ліквідацією нелегального видобутку бурштину на території області. Законним видобуток став зовсім нещодавно - з 2018 року.

- Як використовують бурштин?

- З нього роблять багато виробів. Наприклад, прикраси – намистинки, персні, кулони. Україна використовує для цього переважно дрібну фракцію. Сьогодні основним споживачем бурштину є Китай. Купує у нас 90-95% каменю найрізноманітніших фракцій. Найменшою мірою нашим бурштином цікавляться Арабські Емірати. Але їм потрібне велике каміння.

- А що роблять із великим каменем? Його будуть дробити?

– Це вже справа покупця. Наше завдання – продати камінь більшим і якомога дорожчим. А що робитиме з ним покупець – розмістить у музеї великий чи виготовлятиме різноманітні вироби зі шматочків – його справа.

Жаль, від знахідки відкололося кілька шматочків. Фото: facebook.com/Anatoliy.Kapustyuk

Жаль, від знахідки відкололося кілька шматочків. Фото: facebook.com/Anatoliy.Kapustyuk

Новини по темі: Аукціони Волинь бурштин