21 листопада
Завантажити ще

Рада запровадила електронну реєстрацію місця проживання: це повністю змінює філософію прописки

Рада запровадила електронну реєстрацію місця проживання: це повністю змінює філософію прописки
Фото: thedigital.gov.ua

Верховна Рада України на засіданні 5 листопада ухвалила закон про електронну реєстрацію місця проживання. Проект №5463 у другому читанні підтримали 238 депутатів.

Ухвалення законопроекту прокоментував на своїй сторінці у Фейсбуці керівник Мінцифри Михайло Федоров.

– Це фантастично. Замість трьох установ, 30 днів очікування та купи довідок, які й так є у держави, - одна онлайн-заява, яка буде розглянута та оброблена на добу. Ми повністю змінюємо філософію прописки. Спрощуємо одну з найпопулярніших та найбюрократичніших послуг, формат якої давно віджив своє, - наголосив міністр.

Федоров наполягає, що у XXI столітті люди можуть вільно пересуватися країною і не повинні залежати від штампів у паспорті. Оформляти пенсію, документи чи отримувати медичну допомогу можна буде, не прив'язуючись до місця реєстрації.

- Для того щоб держава розуміла, де людина зареєстрована, існують електронні реєстри, а не ксерокопії. Жодних папірців чи походів до ЦНАП - тільки підтвердити згоду онлайн. Прописка стане суто декларативною. Тепер людина прямо у додатку або на порталі "Дія" зможе вказати адресу, за якою фактично проживає, та отримати підтвердження від власника житла.

Гдава Мінцифри уточнив, що місце реєстрації не даватиме людині право власності на житло, а лише сповіщатиме державу, де вона проживає. Наразі послуга працює у 7 містах в експериментальному форматі і незабаром стане доступна всім.

Що в законі

Законом запроваджується декларування місця проживання – повідомлення особою органу реєстрації адреси свого місця проживання в електронній формі за допомогою Єдиного державного веб-порталу електронних послуг ("Дія") з подальшим внесенням такої інформації до Реєстру територіальної громади.

Законом визначається перелік усіх необхідних документів та відомостей, необхідних для декларування/реєстрації місця проживання, заборона вимагати для декларування чи реєстрації місця проживання подання особою інших, ніж передбачені цим законопроектом, документи.

Законом передбачено впровадження міжвідомчої електронної взаємодії - обмін інформацією здійснюється між реєстрами територіальних громад відомчою інформаційною системою центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері реєстрації фізичних осіб, державним демографічним реєстром Єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України та іншими інформаційно-інформаційними системами.

Відповідно до положень законопроекту місце проживання декларується:

  • у помешканні, що знаходиться у приватній власності;
  • у помешканні, призначеному для короткострокового проживання (гуртожитках, військових частинах, спеціалізованій соціальній установі, стаціонарному соціально-медичному закладі тощо).

Місце проживання реєструється:

  • у помешканні комунальної власності, що підлягає приватизації;
  • у службовому помешканні.

Законом закріплюється право власника (власників) житла скасувати задеклароване/зареєстроване місце проживання третіх осіб у житлі, яке йому належить, на підставах, зазначених у законі, без рішення суду.

Раніше за кілька днів до відставки міністр оборони Андрій Таран заявив, що сервіс Military ID у додатку "Дія" замінить українцям військовий квиток. Мінцифра планує оцифрувати 100% послуг до 2024 року.