21 листопада
Завантажити ще

Наставник «Храму Білого Лотоса» вірив, що Будда - родом з Черкас

Наставник «Храму Білого Лотоса» вірив, що Будда - родом з Черкас

Чи знали ви, що найбільший буддистський храм в Європі розташований в Черкасах? У 1990 році його побудував місцевий житель Володимир Скубаєв, назвавши «Храмом Білого Лотоса». Сам розробив проект, сам будував з послушниками і сам став його головою, навчаючи бажаючих секретам кунг-фу.

На початку жовтня 65-річний сенсей Володимир Скубаєв помер від невиліковної хвороби.

- Він був потужною особистістю, людиною, яка була натхненною своєю справою, яка жила нею, ділилася своїм досвідом і знаннями з учнями, - висловив думку мер міста Черкас Анатолій Бондаренко.

Скорбота міського голови зрозуміла - «Храм Білого Лотоса» став чи не головною туристичною визначною пам'яткою Черкас, яка залучає гостей зі всього світу - починаючи знаменитостяи і закінчуючи тибетськими ламами.

Сам Скубаєв свою дружбу з градоначальниками підтримував десятиліттями.

- Коли були вибори міського голови, я і всі мої брати в різних філіях одночасно медитували, закликали перемогу Володимиру Олійнику. І він виграв, - розповідав про одного з мерів Черкас настоятель буддистського храму. Причому, керував містом Олійник два терміни поспіль - з 1994 по 2002.

Володимир Скубаєв.

Володимир Скубаєв.

В молодості його легко могли вивести з себе

Ідеєю будівництва «Храму Білого Лотоса» філолог за освітою, колишній сільський учитель української мови та літератури Володимир Скубаєв загорівся ще в 1970-х роках. У студентські роки захопився східними бойовими єдиноборствами, хоча в той час вони були в СРСР заборонені.

- Він був товариським і життєрадісним хлопцем, навколо якого завжди збиралися люди. Правда, його можна було легко «довести»: на кривдників реагував вкрай різко, міг схопити перше, що під руку попадеться, - згадує однокурсник Скубаєва завідуючий кафедрою української літератури Черкаського національного університету ім. Богдана Хмельницького Володимир Поліщук. - Під кінець навчання Володимир змінився: відростив бороду і почав носити чорний одяг - шкіряний плащ в підлогу і кепку військового крою.

Про те, як Володимир потрапив до Лаосу і провів там цілих 6 років, історія замовчує. За однією з версій, на грунті кунг-фу зійшовся з іноземними студентами зі Сходу і якимось нелегальним чином поїхав. В таке важко повірити, адже потрапити з СРСР за кордон - все одно що зараз злітати в космос: можна, але для дуже небагатьох.

- В кінці 70-х - початку 80-х років Володимир Скубаєв захопився бойовими мистецтвами, як і багато молодих людей на той час. Тоді хлопці вчилися по книгах, перемальовували стійки, удари. Учитель відправився в Лаос вже зі знаннями. - розповідає «КП в Україні» наставниця школи «Білого Лотоса» майстер Оксана Пархоменко. - Як він туди добирався, вважав за краще замовчувати. У той час існували заборони на бойові мистецтва, тому вчитель мало що розголошував. І зі своїми першими учнями займався в секретному режимі - в напівпідвальних приміщеннях, в лісах, на островах.

Загалом, повернувшись на батьківщину, сенсей зібрав навколо себе учнів, а коли «совок» вже тріщав по швах, почав будувати храм.

Учні.

Учні.

Не храм, а цукерочка

Велика споруда з червоної цегли, розташована в мальовничому місці (навколо затишний приватний сектор, зовсім поруч величезний парк, спуск до Дніпра), і сьогодні не може не радувати око. Біля входу дві фігури древніх воїнів, привезені з Тибету. Неподалік Біла ступа - «символ жіночої енергії, Всесвіту і земних стихій» - і Чорна ступа, що символізує «чоловічу енергію».

Навпроти - п'ять зелених барабанів для молитов. Над ними - список основних релігій світу: індуїзм, буддизм, християнство, іслам та іудаїзм. Члени громади пояснюють - це шлях людини до Всевишнього: Бог один, а доріг до нього - багато. Ну, ніби як інтернет один, а провайдерів - багато.

Ще тут є вівтарна стіна з двома воротами і статуєю Будди в центрі. Перші ворота символізують один з життєвих шляхів - вести за собою інших, присвячуючи їм життя. Другі пропонують шлях саморозвитку. На думку членів релігійної громади, обидва шляхи однаково хороші: кожна людина прийшла в світ зі своєю місією.

У центрі двору камінням викладено сонце з вісьмома променями - канонами буддійського шляху: правильне розуміння вчення, прагнення до вдосконалення, чистота мови, щирість вчинків, правильний спосіб життя, необхідність докладати зусилля, увагу і концентрацію.

Ну і вишенькою на торті, на вершині храму «300-річний дзвін», звуки якого, за словами послушників, «очищують душу».

Ще є супутникові телеантени, але це вже земне і грішне, нірвани за їх допомогою не досягнеш, хоча багато українців наполегливо намагаються.

Лікував алкоголіків і наркоманів

Спочатку місцеві насторожено прийняли чужинців: голови голені, помітні татуювання, ходять в чорному.

- Людям не подобалося, що в них вдома з'явилося щось чуже їм, незрозуміле. Потім, звичайно, здружилися. Допомагали один одному часто. Паркан там полагодити або ще щось. Зараз ці ж люди говорять про те, що їм не вистачає вчителя і його посмішки, - продовжує Оксана Пархоменко. - У більшості ж своїй поруч з нами живуть прекрасні люди, які допомагали в будівництві храму. Хтось привозив цеглу, розбирав старий будинок і пропонував забрати все, що потрібно для будівництва храму, хтось віддавав будматеріали.

«Послушники» храму і зараз виглядають суворо - в чорному і лисі. Вони регулярно тренуються в бойових мистецтвах, живуть і працюють при храмі. Не курять і не п'ють. І як подейкують багато, знаходяться тут на «на перевихованні». Сам Володимир Скубаєв, дуже діяльна людина, найбільше пишався своїм умінням лікувати безнадійних алкоголіків і наркозалежних.

- Володію східною медициною, голковколюванням. Лечу наркоманів, - розповідав він. - Медики посилають до мене тих, кому не вдається досягти результатів звичним шляхом.

Всю цю райдужну ідилію затьмарюють обшуки, які в храмі не раз проводили правоохоронці, підозрюючи «послушників», які вміють профессійно битися, в зв'язках з криміналітетом.

- Якщо говорити про 90-і роки - час був непростий. Не всі навколо були порядні і хороші. Одного разу хтось із недоброзичливців підкинув зброю в собачу будку у дворі, оскільки не у всіх був доступ до храму, - запевняє Оксана Пархоменко. - А обшуки в 2015-2017 роках, можливо, були пов'язані з політичними питаннями. Тоді вони проходили не тільки в храмі, але і в мерії, і на багатьох інших об'єктах. Думаю, що храм внесений до списку як важливий об'єкт Черкащини.

Так чи інакше протиправну діяльність черкаських буддистів довести поки не вдалося.

Дуже гнучкі люди

Яка доля чекає храм після смерті його настоятеля? Хоча, звичайно ж, «настоятель» - непридатний термін щодо сенсея Скубаєва.

- Потрібно відрізняти храм від школи кунг-фу. Храм - не тільки для учнів школи, а й для паломників і туристів. Зараз берегинею храму є дружина Володимира Івановича, колись його учениця Галина Миколаївна, - пояснює Пархоменко. - Вона разом з учителем з 1993 року, практично з самого початку. Кожне деревце, кущик їй відомі. Все будівництво, господарство вони вели разом.

А школа кунг-фу, за словами нашої співрозмовниці, окремий орган. Про те, хто її очолить, стане відомо в листопаді.

- Учитель - цеосада, що не передається у спадок. Це ступінь майстерності. Щоб його досягти, потрібно їхати вчитися в Лаос, здавати там іспит. Його не можна просто дати. Потрібно проходити етапи навчання, посвяти, - говорить наставниця школи «Білого Лотоса». - Це те ж саме, що і доктор наук. Професор - це посада, що призначається, а науковий ступінь досягається.

Про те, чому навчають в школі кунг-фу, її мешканці завжди охоче демонструють туристам: без особливих зусиль зав'язуються «бантиком», вигинають руки навиворіт, можуть «зійти з хребта».

Є речі і серйозніші. Випускнику школи приставляють до горла спис і укладають на спину бетонну плиту. Один удар кувалди по бетону - і плита розколювалася на шматки. Людина ж залишається неушкодженою.

Загалом щось подібне, але з українським колоритом демонструють козаки на острові Хортиця.

Син.

Син.

Місцеві легенди: статуетка з космосу і маска з Атлантиди

Якщо можливості людського тіла залишать вас байдужими, в «Храмі Білого Лотоса», куди водять екскурсії, постараються приголомшити вас небувалими історіями, які гріх не видати за істину.

Головна з них, яку розповідав і Володимир Скубаєв, про те, що Будда вийшов з Черкас. Мовляв, батьки останнього, 28-го, Будди Шакья-Муні народилися на території сучасної України. Саме на місці Черкас знаходилися поселення арійців. Приблизно 6000 років тому вони залишили своє місто і переселилися в Тибет. Інакше чому ім'я засновника буддизму Шакья-Муні перекладається як «скіфський мудрець»?

Ще одна байка... На місці храму нібито була знайдена стародавня статуетка воїна в шоломі. Та не просто давня, а скажімо так... з елементами з іншої планети. У всякому разі в храмі запевняють: одна зі складових статуетки «отримана за межами гравітаційного поля Землі».

До речі, за легендою, на місці, де знайшли статуетку, забило джерело. Вода в ньому, звичайно ж, цілюща, хто в ній вмиється - зцілить себе і фізично, і духовно. Навряд чи воду відправляли на наукову експертизу, щоб довести її лікарські властивості. Але навіть якщо вона просто кришталево чиста, в наше століття це дійсно диво.

Приїжджають сюди і з інтимними проблемами. На території храму є зріз 300-річного дуба, привезеного з Холодного Яру. Члени громади переконані - дотик до дерева дозволяє поповнити свою енергію. У тому числі і ту саму... сексуальну.

Не знаємо, чи працює цей фокус з усіма, але нібито були випадки, коли бездітні пари протягом тижня приходили до дуба, а потім у них народжувався малюк.

Втім, і в православ'ї така методика теж має місце - тільки ходять не до дуба, а до ікон Пресвятої Богородиці.

І зовсім вже загадкова історія про таку собі маску родом з давньої Атлантиди. Про неї відомо не багато, але зате в зв'язку зі справами зовсім недавніх днів. Якимось чином маска потрапила до Распутіна, потім кочувала з рук в руки. Побувала у Леніна, Сталіна, Хрущова і Брежнєва. Всім своїм власникам маска «посилювала ауру в діаметрі до 17 метрів».

Так ось, точна копія маски висить над воротами храму. Де знаходиться її оригінал - невідомо. До речі, також незрозуміло, чи володіє копія властивістю посилення аури. Будемо вважати, що володіє. Повинні ж в Черкасах бути свої чудеса!

З ДОСЬЄ «КП»

Володимир Скубаєв народився в 1956 році на Черкащині. Після закінчення університету працював учителем української мови та літератури в школі, займався ремонтом взуття.

У 2006 році брав участь у виборах до Верховної Ради п'ятого скликання від блоку Наталії Вітренко «Народна опозиція». Балотувався до Черкаської обласної ради.

Володимир Скубаєв - вчитель школи кунг-фу «Ша-Фут-Фань», віцепрезидент Черкаської регіональної асоціації представницьких видів контактних єдиноборств. Автор безлічі книг про бойові мистецтва, стародавню медицину, шляхи саморозвитку та досягнення просвітління.

З БГ.

З БГ.