Завантажити ще

На допомогу підлітку: книги, які порадять, допоможуть і зроблять крутим

На допомогу підлітку: книги, які порадять, допоможуть і зроблять крутим
Фото: Сабріна Ейкхофф з Pixabay

ХУДОЖНІ КНИГИ

«Не такий»

«Не такий»

«Не такий»

Сергій Гридін

Знання, 2020

Жанр: драма, психологія

Вік: 9-14 років

Ціна: 120 грн

Підзаголовок твору - «Повість для підлітків, які шукають себе» від українського письменника Сергія Гридіна про товстому хлопчика Дениса Потапенка. Або як це політкоректно - про страждає від зайвої ваги і купи пов'язаних з ним неприємностей. «Потапа» дражнять однокласники, з батьками немає взаєморозуміння, зате є конфлікти (як це - мріяти про новий мобільнику, а отримати на день народження... гантелі ???). Ну і сама по собі школа доставляє - про адекватні вчителів доводиться тільки мріяти.

Загалом, коли у тебе стільки труднощів, хочеться не худнути, а, навпаки, заїдати сумні думки. І стати для всіх максимально невидимим, знаходячи розраду в музиці і книгах. А тут ще влітку батьки відправляють Дениса в табір, де підліток вперше в житті закохується. І, можливо, саме ця ситуація змусить його взяти себе в руки.

Ситуації, знайомі практично кожному підлітку. І чим приваблює книга, так це чесними і неприкритими думками дитини, промовляння і переживання всіх проблем, пошуки себе і ненав'язливо подані орієнтири, що важливо, а що можна ігнорувати і як змінити себе.

ігри спадкоємців

ігри спадкоємців

ігри спадкоємців

Дженніфер Лінн Барнс

Жанр: детектив-квест, пригоди

ЕКСМО, 2021

Вік: від 15 і старше

Ціна: в Україні пропонують за ціною від 330 до 520 грн

17-річна Ейвері раптово стає спадкоємицею статків в 46 млрд доларів. При цьому дівчина навіть ніколи не чула про існування облагодіяв її мільярдера. Але Тобіас Хоторн аж ніяк не добряк, що роздає гроші кому попало. За життя він любив загадки і квести. Тому, щоб отримати гроші, Ейвері повинна прожити рік в будинку Хоторна. Але там вже живуть законні спадкоємці - дві дочки і четверо онуків-підлітків, які абсолютно не налаштовані ділитися грошима з невідомої дівчиною. Оскільки старий-мільярдер вирішив залишити не тільки багатство, а й безліч загадок на шляху до його набуття, та ще сам будинок, повний таємних ходів і головоломок, то мимоволі всім п'ятьом доведеться діяти разом, щоб розгадати квест.

Крім напруженого детектива-загадки з різкими сюжетними поворотами, читача чекають ще любовний трикутник і романтика. Загалом, не дарма свого часу книга потрапила в топ-10 бестселерів The New York Times.

«Десять тисяч дверей Дженьєрі»

«Десять тисяч дверей Дженьєрі»

«Десять тисяч дверей Дженьєрі»

Алікс Е. Харроу

Жанр: історичне фентезі

VIVAT, 2021 - на українському

АСТ, 2020 року - російською

Ціна: від 240 грн

Сирота Дженьері (або Январрі в іншому перекладі) - підопічна багатого містера Лока, у якого живе і проводить час за переписуванням конторських книг. Від нудьги її рятує дивна книжка з назвою «Десять тисяч дверей», в якій розповідається про загадкових дверях, кожна з яких веде в інший світ.

І виявляється, що у Дженьері є магічний дар бачити ці двері і проходити крізь них. Дівчинка відправляється в подорож крізь час і простір, щоб дізнатися, хто вона, хто її батьки і звідки у неї цей чарівний дар. Будуть і пригоди, і любов, і страшні таємниці.

Незважаючи на те що роман американської письменниці Алікс Е. Херроу - дебютний, його відразу номінували на кілька фантастичних премій Hugo, World Fantasy, Locus, Nebula і інші як кращий твір.

«928 миль від дому»

«928 миль від дому»

«928 миль від дому»

Кім Слейтер

ВСЛ, 2020

Вік: від 10 років

Жанр: драма

Ціна: 100 грн

14-річний Калум Брукс живе в Ноттінгемі разом з давно розведеним батьком. Ну, як з батьком - той постійно в закордонних відрядженнях, приїжджає лише на вихідних. Звичайно, часто Калум відчуває себе самотнім, рятуючись від цього почуття, виливає свої думки в щоденник, мріє стати кіносценаристом і водить дружбу з компанією хуліганів зі своєї школи. Улюблене заняття забіяк - труїти інших, хто чимось відрізняється. Калум начебто сам і не приймає участі в жорстоких забавах, але і не робить спроб їх припинити.

А тут ще батько повернувся не один, а з новою жінкою і її сином. І тепер вони будуть жити всі разом. А новий «брат» - Сергій - мало того, що іммігрант, так ще і ізгой в їхній школі, один з тих, над ким постійно знущаються приятелі Калума. Більш того, щось явно приховує. Калум починає розслідування, попутно з'ясовуючи, як це - бути чужаком, перебуваючи майже в тисячі миль від будинку.

Британська письменниця Кім Слейтер не боїться піднімати, здавалося б, в дитячій книзі хворобливі для суспільства теми - ксенофобії, міграції, буллінг, розлучень і як це позначається на дітях. І саме такий підхід вчить підлітків емпатії і прийняття тих, хто не такий, як ти.

НОНФІКШН

«Хлопці/Дівчата. Як все влаштовано. Посібник з виживання для підлітків »

«Хлопці/Дівчата. Як все влаштовано. Посібник з виживання для підлітків »

«Хлопці/Дівчата. Як все влаштовано. Посібник з виживання для підлітків »

Фредерік Корекція Монтагю

Ранок, 2 021

Вік: 10-14 років

Ціна: 240 грн за обидві

Розпитувати батьків про те, що відбувається в той період, коли у тебе все всередині змінюється зі страшною швидкістю - соромно, стрьомно і якось не по-дорослому. А питати у ровесників часто теж соромно, до того ж відповіді далеко не завжди будуть правильними. Вихід - шукати інформацію з перевірених джерел, наприклад з книги, в якій автори, які не дивлячись на тебе бентежить поглядом, самі все розкажуть. І чому у тебе з'явилася купа прищів, і звідки взялися зайві волосся (і що з ними робити!), І чому твій настрій змінюється кожні п'ять хвилин. Для дівчаток - місячні, зростаюча груди і що робити, коли до тебе пристають. Плюс всілякі способи захисту і, звичайно, про кохання. Для хлопчиків - як бути, якщо всі думки тільки про це, як цілуватися як бог, подолати сором'язливість, тугу і сумні думки. Хоча неважливо, хлопчик ти чи дівчинка, краще прочитати обидві книги. Так зрозумієш краще не тільки себе і своє тіло, але ще і те, що відбувається з іншими (а це убезпечить від багатьох неприємних ситуацій).

І так, перехідний вік з тобою надовго - близько шести років. Так що краще бути підготовленим до безлічі несподіванок.

«Як помочь дівчінці-підлітку»

«Як помочь дівчінці-підлітку»

«Як помочь дівчінці-підлітку»

Мері Пайфер, Сара Пайфер Гілліам

Vivat, 2021

Вік: 9-14 років

Ціна: 280 грн

Сучасні медіа та соцмережі заганяють дівчаток часом в нестерпні рамки. Треба бути стрункішою! (В гонитві за цим і до анорексії недалеко). Нав'язують крутизну, яка найчастіше досягається прийомом усіляких препаратів, вганяє в залежність. Збільшилася і кількість сексуального насильства (можливо, про це просто стали більше говорити, але тим не менше - ці жахи залишаються і наносять психологічну травму на все життя). А перепади настрою, які легко доводять до тривожності, депресії і навіть думок про самогубство?

До того ж соцмережі, без яких не мислять своє життя підлітки, призводять до безсоння або недосипання, а це, в свою чергу, спричиняє порушення біоритмів, режиму харчування і сприяють вищезазначеним тривожних розладів. Але заборонити соцмережі - не вихід.

Психолог Мері Пайфер і її дочка Сара Пайфер Гілліам, адвокат у справах біженців, розбираються, як можна в цій ситуації допомогти дівчаткам, і призводять реальні історії з життя. З елементарних порад - не дозволяти брати телефон в ліжко. Або вчити фразі «Фейсбук - це не я справжня», або хоча б почекати з півгодинки, перш ніж відповідати на образливий коментар.

Новини по темі: Книги література