Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

2021-й, давай, до побачення! Підбиваємо підсумки року та будуємо плани на майбутнє

2021-й, давай, до побачення! Підбиваємо підсумки року та будуємо плани на майбутнє
Фото: pixabay.com

Навіть тих, хто став асом у складанні найрізноманітніших планів, другий коронавірусний рік навчив головному правилу: вони мають бути гнучкими! Фахівці стверджують: план, який неможливо змінити, – поганий план. Але сенс, звичайно, не в тому, щоб постійно знижувати планку і підганяти цілі під зроблене, а в тому, щоб у вас напоготові завжди був план Б на випадок, коли щось пішло не так. Зрештою, не план керує людиною, а людина - планом!

Другий важливий момент стосується реалістичності поставленої мети. Виконанню планів може завадити як зайвий оптимізм (мільйон доларів – вельми амбітна мета, але її досягнення потребує часу та сил), так і надмірний песимізм (якщо людина від самого початку впевнена, що в неї нічого не вийде, це лише віддаляє її від досягнення мети).

І, нарешті, сама реалізація планів вимагає додаткових дій та зусиль. Навряд чи хтось серйозно очікує, що він робитиме те саме, що й раніше, а прийде до нового високого результату.

Чи є у вас план?

У кожного з нас знайдуться друзі та знайомі, які і раніше особливим оптимізмом не відрізнялися, а другий рік з коронавірусом і зовсім кинув їх в апатію. Зрозуміти їх нескладно: втрата заробітків чи навіть роботи, що посилюється страхом за здоров'я близьких, навряд чи сприяє підвищенню настрою.

З іншого боку, серед нас є чимало людей, для яких коронавірус та пандемія стали новими можливостями. Одні за довгі місяці карантину звільнили квартиру від зайвих речей, інші зробили ремонт, треті знайшли нове хобі.

- Я, напевно, належу до тих людей, які з лимона роблять лимонад, тож 2021-й загалом склався для мене дуже непогано, - розповідає подруга. – Нарешті я знайшла головний плюс у віддаленій роботі – можливість подорожувати і при цьому працювати! Майже всю зиму я провела в Єгипті – з минулого грудня до початку квітня. І це було чудово – я терпіти не можу сніг та сльоту. Влітку я кілька місяців пожила в Європі, майже не змінюючи свій робочий ритм, а наразі відлетіла на Кіпр. У планах на цей рік у мене були подорожі, тож я досягла поставлених цілей!

Примітно, що в той час як психологи, коучі, фахівці з тайм-менеджменту наполегливо радять писати плани – на день, тиждень, місяць, рік, 3-5 років тощо, більшість людей ці поради ігнорують, вважаючи марною тратою часу. Такі люди наводять як приклад друзів і знайомих, які і без жодних планів живуть чудово: і заробляють, і подорожують, і ні в чому собі не відмовляють. У той час як інші начебто планують на роки вперед, тільки реалізувати нічого не можуть.

Що тут скажеш? По-перше, якщо ви не знаєте, чи ваш знайомий будує плани, це зовсім не означає, що у нього їх дійсно немає. По-друге, очевидно, що насамперед планування потрібне тим людям, у яких не виходить «вибудувати» своє життя. І, нарешті, по-третє, якщо плани не реалізуються рік у рік, не виключено, що людина просто неправильно планує.

Підбиваємо підсумки

Перед тим як складати плани наступного року, слід підбити підсумки минулого. Для цього існує чимало технік, які об'єднує одне загальне правило: підбивати підсумки року, що минає, потрібно, по-перше, чесно, по-друге - письмово.

Наприклад, одна з технік передбачає поділити все своє життя на ключові сфери: особисте життя (родина), здоров'я, фінанси, робота, соціальне життя, друзі, відпочинок тощо. Їх слід виписати у стовпчик і напроти кожної сфери відзначити, як ви оцінюєте кількість витрачених на неї зусиль за десятибальною шкалою. Поруч за допомогою тієї ж шкали вкажіть рівень задоволеності кожною з цих сфер. Якщо цифри збіглися (наприклад, навпроти особистого життя стоять оцінки 7 та 8), все добре. Якщо ж результат сильно відрізняється від витраченого часу (наприклад, на роботу витрачена десяточка, а ступінь задоволеності – 5 з натяжкою), саме час проаналізувати, що йде не так. Зрозуміло, що сфери із найнижчою задоволеністю стануть пріоритетними наступного року.

Друга техніка здається трохи простішою, хоча часу на таке підбиття підсумків, швидше за все, піде більше. Адже ви пам'ятаєте, що ми все робимо письмово? Для підбиття підсумків року треба відповісти на певний перелік питань. Наприклад, на такий:

1. Наскільки вдалося досягти мети 2021-го (якщо вона була поставлена)?

2. Яким є ваше головне досягнення року?

3. Які три найкращі рішення ви ухвалили цього року?

4. Які сфери життя не отримали уваги цього року та чому?

5. Що зробило вас цього року щасливим?

6. Яким вчинком ви найбільше пишаєтеся?

7. Назвіть три найяскравіші події року і визначтеся, хто був їхнім творцем: ви, інші люди, «так зійшлися зірки»?

8. Що прийшло у ваше життя, а що зникло з нього?

9. За що ви вдячні цьому року?

10. Яка подія викликала найсильніші емоції?

11. Який шанс ви прогаяли?

12. Які головні уроки ви зробили з цього року?

13. Чи трапилися з вами події, які змінили ваші погляди?

14. Чи з'явилися у вашому житті нові інтереси, стосунки та захоплення?

15. Чи вдалося вам цього року змінити своє життя на краще?

16. Чи вдалося вам цього року змінити життя іншої людини на краще?

17. Чого за підсумками цього року хочеться позбутися раз і назавжди?

18. Якою була головна перемога над собою цього року?

19. Що вважаєте головним провалом?

20. Рівно рік тому ви були більш-менш задоволені своїм життям?

Як варіант - можна не відповідати на ці запитання, а записати найбільш значущі події кожного місяця 2021 року. І якщо в одному місяці події лягли кучно, а інший «випав із життя», чесно дайте відповідь собі на запитання, чому це сталося, і зробіть відповідні висновки.

Після підбиття підсумків настав час писати плани.

Приступаємо!

У кожного з нас є якщо не життєві цілі, то як мінімум бажання – більше заробляти, частіше подорожувати, зайнятися спортом, проводити більше часу з друзями, переїхати до іншого району тощо. Будь-яку таку «хотілку» можна перетворити на ціль і скласти план.

Наприклад, та сама мета заробляти через рік у два-три рази більше при правильному підході перетворюється на список завдань з дедлайнами:

  • вивчити пропозиції на ринку праці за моєю спеціальністю, визначити свою реальну «вартість» як спеціаліста (дедлайн – 3 січня),
  • оновити резюме (4 січня),
  • повідомити про те, що я шукаю нову роботу, друзів, родичів, колишніх колег, підписатися на профільні групи у соцмережах (10 січня),
  • розмістити резюме на основних професійних сайтах (10 січня),
  • обрати кілька компаній як для зміни основної роботи, так і для можливих підробітків, відправити резюме (15 січня),
  • мінімум двічі на тиждень студіювати вакансії та розсилати резюме.

У класичному варіанті планування на рік передбачає дрібнішу розбивку з проміжними підбиттями підсумків – щоквартально або навіть щомісяця. Звичайно, все має бути зафіксовано письмово – на папері, пробковій дошці, у файлі, спеціальній програмі тощо. Практика показує, що «усні плани» не працюють: якщо ви склали план на рік подумки, вважайте, що його немає взагалі.

При цьому слід дивитися на речі реально та усвідомити: скласти досконалий план на рік практично неможливо. За 365 днів можуть відбутися такі несподівані події, які зведуть навіть найдокладніші плани нанівець – і нинішній рік це наочно показав. Тому основна мета плану – це не дотримуватися кожної літери, хоч би що трапилося, а поставити цілі, виділити пріоритети і рухатися вперед, враховуючи зовнішні обставини та коригуючи плани у процесі.

Через рік, підбиваючи підсумки 2022-го та фіксуючи досягнуті цілі, ви й самі здивуєтеся, наскільки сильнішим стало ваше бажання ставити нові завдання та вирішувати їх. Адже ніщо так не заряджає на грандіозні звершення, як наочність власного прогресу та успіху!