24 листопада
Завантажити ще

Колонія для колаборантів: їдять, сплять, сподіваються на обмін

Колонія для колаборантів: їдять, сплять, сподіваються на обмін
Фото: ФБ Державна установа «Кам’янська виправна колонія 101”

Услід за таборами для військовополонених в Україні створено спеціалізовану колонію – для зрадників, колаборантів, завербованих ворогом агентів та навідників. Під такий заклад передано Кам’янську виправну колонію №101 у Запорізькій області.

Чому виникла потреба в ізоляції такого контингенту від інших засуджених, чи мають вони якісь превенції і чи можуть бути віддані на обмін - у матеріалі Коротко про.

Можна і не бити, а просто нагадувати

Про те, що колаборантів вирішено тримати окремо, в інтерв’ю  Українському радіо повідомила в середині січня  заступниця міністра юстиції Олена Висоцька. Вона послалася на патріотичну позицію інших засуджених, які можуть загрожувати безпеці зрадників. Із-за ґрат доходять чутки, що таких там просто б’ють.

- Я не скажу, що це так, але можна і не бити. Можна морально нагадувати, хто вони такі. З ними не спілкуються, з ними нічим не діляться, на них дивляться з огидою і зненавистю. І це зрозуміло, бо у засуджених є рідні вдома, є жінки, діти, батьки, які страждають від ударів ракетами, а тут ти бачиш людину, яка допомагала ворогові їх наводити, - каже засновник та голова правління ГО “Захист в'язнів України” Олег Цвілий.

Кам’янська виправна колонія - це досить старий заклад. Як місце виконання покарань вона почала діяти з 1967 року. Рівень безпеки – середній. Установа призначена для чоловіків, які вперше скоїли важкий або особливо важкий злочин. Ст. 111 (державна зрада) та ст. 111-1 (колабораційна діяльність) належать саме до таких, отже, профіль колонії не змінений.

Не зазнала жодних уражень

Коли за ініціативою Мін’юсту ряд колоній в Україні було звільнено, законсервовано та призначено на продаж, Кам’янська виправна залишалася діючою. У приміщеннях був частково зроблений ремонт, тому споруда перебуває в хорошому стані. Тут є велика і світла їдальня, кухня з холодильниками, де засуджені можуть самі собі готувати їжу, баня, сектор для відпочинку та добре обладнаний медичний блок.

- У правозахисників ця колонія мала непогану репутацію. Траплялися, звичайно, інциденти, скарги від засуджених, але кричущих порушень прав ув’язнених не зафіксовано, - каже Олег Цвілий.

Навесні 2022 року засуджені з Кам’янської колонії з міркувань безпеки були евакуйовані вглиб України, так само, як і з десяти колоній у Запорізькій, Харківській та Донецькій областях.

- За той проміжок часу, коли колонія стояла порожня, вона жодного разу не зазнала уражень під час бомбардувань. На відміну від Оріхівської виправної колонії № 88, де місця живого не залишилось, - зазначає Олег.

За словами правозахисника, рішення заселити “Кам’янку” колаборантами було ухвалено кілька місяців  тому, а звозити засуджених почали десь півтора місяці тому. З репортажу ТСН видно, що всі новосели мають однаковий теплий одяг кольору беж, що виглядає так, ніби недавно пошитий.

29 січня для засуджених був проведений виховний захід на тему «Крути - невгасимий вогонь української волі». Фото: ФБ Державна установа «Кам’янська виправна колонія 101”

29 січня для засуджених був проведений виховний захід на тему «Крути - невгасимий вогонь української волі». Фото: ФБ Державна установа «Кам’янська виправна колонія 101”

Вже написали заяви

Якщо військовополонені мають певний пріоритет через свій статус, то утриманці закладу №101 перебувають на положенні звичайних засуджених. Жодних пільг у них немає, але і підстав для утиску також. За інформацією Коротко про, в колонії вже побували представники міжнародного Червоного Хреста, інших правозахисних організацій, які за цим стежать.

Режим дня включає триразове харчування з гарячими стравами, 8-годинний сон, години дозвілля та виховної роботи і право на 8-годинний робочий день. Праця для засуджених, нагадуємо, не є обов’язком. Колонія спеціалізувалася на обробці каменю, роботах з металом, але і до війни замовлень було дуже мало.

Середній рівень безпеки дозволяє  засудженим отримувати грошові перекази, мати одне короткострокове побачення з рідними на місяць і одне тривале побачення на три місяці.

За словами  Олега Цвілого, з колаборантами проводятся виховні заходи, зокрема, їх навчають української мови, розповідають історію України - про її визначні віхи.

- Звісно, є сподівання, що у когось щось клацне у голові, - каже правозахисник. – Але поки більшість засуджених не схильні до переосмислення своїх дій і чекають, щоб поїхати в Росію по обміну на наших полонених.

Практика свідчить, що колаборати – то останнє, що може цікавити їхніх колишніх кураторів, але сподіватися не заборониш.

- Першими в колонію стали прибувати ті, хто вже написав заяви на обмін або висловив бажання відбувати покарання зі “своїми”. Проти волі сюди, наскільки мені відомо, нікого не тягнули.

Також спецконтингент Кам’янської виправної буде поповнюватися після нових вироків по “тематичних” статтях. За відкритими даними, наразі розслідується понад 2000 кримінальних проваджень за ст. 111 (державна зрада) КК України та понад 6000 за ст. 111-1 (колабораційна діяльність).