21 листопада
Завантажити ще

Термінова евакуація з Херсону, Харківщини, Донецької області: кого та куди везуть

Термінова евакуація з Херсону, Харківщини, Донецької області: кого та куди везуть
Фото: t.me/dsns_telegram

З вівторка, 6 червня, у центрі уваги, зрозуміло, Херсон та найближчі села – підрив росіянами дамби Каховської ГЕС залишив без житла сотні людей. Але покидають рідні стіни і мешканці Харківської та Донецької областей.

Херсон та Херсонська область: подалі від великої води

На середину дня вівторка з Херсона евакуювали 1000 людей – потягом до Миколаєва, цей же маршрут продублювали автобусами. Також автобусами вивозять людей до Кривого Рогу, Кропивницького, Хмельницького, Одеси, Коблевого та Києва. Міністерство реінтеграції обіцяє, що евакуйовані будуть забезпечені всім необхідним, їм знайдуть безкоштовне тимчасове житло та забезпечать усі соціальні гарантії.

- Не можу сказати, що йде масова евакуація жителів – багато хто воліє залишитися і якось перечекати затоплення, дочекатися сходу води, щоб повернутися до свого будинку та оцінити пошкодження. Бояться руйнування, мародерів, у когось на руках нетранспортабельні родичі, не всі готові тягнути їх невідомо куди. Тому городяни збираються на пагорбах або сидять на верхніх поверхах будинків, - розповів колишній житель Херсона Олександр Ревзін, який зараз живе в Ізраїлі і підтримує зв'язок з рідним містом. За його словами, отримати оперативну інформацію про те, що відбувається, йому важко – у місті явно є проблеми з інтернетом та мобільним зв'язком, тому він орієнтується на повідомлення офіційних відомств і те, що йому встигли розповісти друзі-херсонці телефоном.

- Усі сподіваються, що день-два – і вода повернеться у своє русло, – резюмував Ревзін. – Поліцейські та рятувальники вивозять насамперед старих, хворих, сім'ї з дітьми.

Херсонщина. Поліція та рятувальники допомагають з евакуацією. Фото: t.me/mvs_ukraine/

Херсонщина. Поліція та рятувальники допомагають з евакуацією. Фото: t.me/mvs_ukraine/

За повідомленнями Херсонської військово-цивільної адміністрації, близько 16 тисяч осіб перебувають у зоні затоплення як у місті, так і у прилеглих населених пунктах біля берегової лінії річок Дніпро та Кошова.

У Херсоні відкрито гуманітарні центри та хаби для тимчасового розселення постраждалих від затоплення. Допомогу пропонують усі регіони: в Одесі готові розселити людей із зони лиха на 5-7 днів у номерах готелів, пансіонатів та санаторіїв, гуртожитків та хостелів. Притулки для тварин у Дніпрі та Одесі готові взяти домашніх, сільськогосподарських і навіть диких тварин на тимчасову перетримку або постійне місце проживання. Мешканці Одеської області, села Маяки, готові розмістити людей у ​​себе та навіть вивезти їх, якщо знадобиться, із Херсона.

Все це безперечно, безплатно. Якщо хтось вирішить поїхати подалі, то численні перевізники готові вивезти з Херсона через Львів до Варшави за 5000 грн будь-кого.

Усього з кінця минулого року з Херсонської області евакуювалися 23 тисячі людей.

Харківська область: змусили вивозити дітей

Тут проходить евакуація дорослих та дітей із зони бойових дій та через близькість російського кордону, на якому можливі різні провокації з боку РФ. Евакуація вже набула не добровільної, а примусової форми, оскільки залишати дітей у небезпеці не велить ні закон, ні совість. Тому важке, але правильне рішення ухвалив Координаційний штаб з питань обов'язкової евакуації, який очолює віцепрем'єр-міністр Ірина Верещук.

Евакуйовано 79 дітей із населених пунктів Куп'янського району, на черзі – Ольховатська, Петропавлівська, Великобурлуцька та Дворічанська територіальні громади.

– Евакуйовані мешканці отримали одноразову фінансову допомогу у розмірі 2000 грн на дорослого та 3000 грн на дітей до 18 років та осіб з інвалідністю, – запевнили у штабі.

За офіційними даними, з осені минулого року з Харківської області виїхали майже 25 тисяч людей.

Евакуація дітей із Харківщини. Фото: t.me/synegubov

Евакуація дітей із Харківщини. Фото: t.me/synegubov

Донецька область: і від війни, і від потопу

Тут евакуація проводиться у посиленому режимі із серпня 2022 року. За 9 місяців із небезпечних регіонів було евакуйовано близько 70 тисяч мешканців, серед яких 8 тисяч – це діти та 3000 – маломобільні громадяни. Однак ситуація біля лінії фронту постійно змінюється, супротивник використовує зброю різної дальності – і до евакуації готуються навіть ті, хто сподівався, що цього робити не доведеться.

З 1 червня оголошено обов'язкову евакуацію 239 дітей із семи населених пунктів Донецької області – звідти, де стало найнебезпечніше. Свої будинки залишають маленькі мешканці міста Залізного, смт Нью-Йорк та Південне, сіл Костянтинівка, Іванопілля, Миколаївка, Подільське. Два тижні тому після руйнування дамби Карлівського водосховища (за 40 км від окупованого Донецька) із селищ Галицинівка, Желанне-1 та Желанне-2 також було організовано евакуацію через загрозу як військових дій, так і підтоплення житлових будинків.

З 1 червня евакуація дітей до найнебезпечніших населених пунктів Донецької області – обов'язкова. Фото: ФБ поліція Донецької області

З 1 червня евакуація дітей до найнебезпечніших населених пунктів Донецької області – обов'язкова. Фото: ФБ поліція Донецької області

З Авдіївки, яку російські військові стирають з лиця землі вже десятий рік, вивезли практично всіх дітей, проте одиниці залишилися разом із батьками. Чому дорослі вважають за краще залишитися і жити в підвалах під постійними обстрілами без зручностей і елементарної гігієни, наражаючи дітей на смертельну небезпеку, – залишається загадкою і для волонтерів, які пропонують безкоштовний виїзд і поселення, і для військово-цивільної адміністрації міста. Забрати малюків силою у батьків неможливо: як мінімум один із них має виїжджати разом із дитиною.

- Ми виїхали минулого року – нас вивезли волонтери, довезли до Покровська, посадили на потяг, і ми далі самі вже діставалися до сина у Європі. Але у місті залишилися люди, і вивезти всіх ні в Авдіївці, ні в Херсоні, ніде не вийде! – стверджує колишній мешканець Авдіївки Юрій Володимиров.

Село Катеринівка, Донецька область. Поліцейські евакуювали 16-річного хлопця та його хвору маму. Фото: ФБ поліція Донецької області

Село Катеринівка, Донецька область. Поліцейські евакуювали 16-річного хлопця та його хвору маму. Фото: ФБ поліція Донецької області