У середу, 24 квітня, місто Дрогобич сколихнула моторошна новина – на вулиці Грушевського два алабаї загризли невеличкого песика. Трагедія сталася десь о 10-й ранку прямо на очах неповнолітньої дитини.
Згодом у мережі з’явилось відео: один із цих алабаїв знову несе у пащі невеличкого песика, а другий алабай біжить слідом. По собаках чітко видно, що у них є нашийники, але відсутні повідці та намордники. Господаря цих двох алабаїв на місці також не було, тварини чомусь гуляли без нагляду власника. Висновки очевидні – повна безвідповідальність господарів.
Багато хто сприйняв цей ролик як саме той, де і був загризений на смерть собачка. Але ні, це було відео ще одного інциденту. І той собачка вижив.
- Алабай з тою собакою в зубах побігав, люди кричали, сумками махали, то він його й відпустив. Собака живий. У нього була просто прокушена шкіра, - каже співзасновниця ГО «Щасливі хвости» міста Дрогобич Олена Петришин.
На тому відео також можна почути несамовитий крик жінки – це голос пані Олі. Цих алабаїв вона дуже добре знала, бо ходила їх годувати, вона дуже любить тварин. Бідолашна жінка тоді дуже перелякалась, у неї схопило серце - довелося викликати швидку.
На відео, яке ми з етичних причин не публікуватимемо, потрапила і трагічна історія.
- На жаль, невеличкий собачка на ім’я Чапа загинув. Алабай прокусив йому сонну артерію. І це сталося на очах у дитини. Дівчинка має зараз тяжку психологічну травму. Алабаїв потім забрали господарі, телефони вони повимикали, додзвонитись до них було неможливо, - каже Олена Петришин.
Як виявилось, власником двох алабаїв є місцевий бізнесмен Микола Лагодич, який у минулому відзначився скандальним інцидентом зі стріляниною з рушниці та керуванням автомобіля у стані наркотичного сп’яніння.
- Ці алабаї жили тут років з чотири вже точно. Він (власник) має територію на центральній вулиці міста. І там він зробив такий собі а-ля вольєр-загорожу. Вони звідти не втікали. Пізніше, наприкінці 2022 року, власники забрали алабаїв і перевезли до Трускавця, - розповідає про ситуацію у Дрогобичі Олена Петришин.
Там сім’я Лагодичів поселилась у приватному будинку в центрі міста, і алабаї жили з ними. На пару красивих і на вигляд абсолютно спокійних тварин зупинялися помилуватися туристи – псів було видно через не дуже щільний паркан. Втім, собаки поводилися неагресивно, але могли зреагувати, якщо хтось з роззяв вів із собою песика. Перші проблеми з цими собаками почалися саме там.
- Сталось так, що ці алабаї якось почали бігати по Трускавцю і одного разу задушили таксу. Власники загиблої такси написали заяву до поліції. Також була інформація, що від цих алабаїв страждали і безпритульні собаки. Але доведеним фактом є лише загибель цієї такси, про що свідчить заява до поліції, - каже Олена Петришин.
Швидше за все, саме тому Лагодичі перевезли алабаїв назад до Дрогобича. У місті вони з’явилися десь на початку травня.
- Те місце, де вони жили, це територія, яка не охороняється, - вона у вільному доступі. Господарі, коли привезли собак, не підготували належним чином вольєр, щоб собаки могли там жити, як і раніше. А саме - там була дуже слабенька хвірточка і сіточка (собакам було нескладно їх відкрити). Якийсь час собаки нормально там сиділи, але одного дня – 18 травня - мені зателефонували і повідомили, що алабаї Лагодичів знову бігають по вулиці.
Саме тоді стався перший інцидент з цими алабаями у Дрогобичі. Тоді один з двох алабаїв, а саме кобель, напав на доволі крупну безпритульну собаку, з якою у них зав’язалась бійка.
- Ту безпритульну собаку люди відбили. Жодна людина не постраждала. Ну і цей собака трошки отримав укусів. Лагодичі собак забрали, знову помістили у вольєр. У той же день я попросила господарів укріпити їхню загорожу. Були дзвінки до поліції на гарячу лінію, просили вжити заходів щодо господарів, щоб вони закрили собак і ті не могли вийти. Підходили до нас поліцейські, казали потім, що «ну це ж Лагодич, ніхто нічого не зробить». Жодних заходів правоохоронці не вжили, - каже зоозахисниця.
Для алабаїв потягнути песика - розвага, але для маленьких тваринок така гра може закінчитись фатально. Стоп-кадр "24 каналу"
У соцмережах бурхливо обговорюють цей випадок. Люди розбились на три табори: хтось звинувачує алабаїв, хтось - власника-бізнесмена, а хтось - поліцію.
Поліція вирішила діяти радикально – відкрила стрільбу з пневматичної зброї, сподіваючись знешкодити алабаїв. Схоже, на власника вплинути не вдалось.
- Алабаї – порода, яка виводилась тисячоліттями для того, щоб оберігати стада від хижаків. Багато людей сприймають алабая за таку ж вівчарку, як і німецька, східно-європейська, бельгійська і тому подібні. Але це не так. Існують два типи вівчарок: є такі, що заганяють стадо по команді чабана, - вівчарки-пастухи. А є вівчарки-сторожі, і алабай - саме такий. Він охороняє стадо, супроводжуючи його. І для того, щоб це було ефективно, в ньому культивували дві якості – витривалість та незалежність. Він має ухвалювати рішення без участі людини і розуміти, якого звіра слід прогнати і як правильно себе поводити у певних ситуаціях. Завдяки цьому він є одним з найкращих охоронців приватних територій, - каже засновниця школи онлайн з навчання власників собак Sunny Dog Ірина Безугла. - Алабаї – територіальні, розумні і максимально адекватні собаки з точки зору охорони своєї території.
З приводу інциденту в Дрогобичі експерт каже наступне:
- Давайте подивимось на те, що ми бачили на вiдео. По-перше, там були два алабаї. А два алабаї – це вже зграя. Видно, що вони добре виглядають, їх добре годували. Також видно, що під час пробіжок вони розважались тим, що полювали на собак. Вони не хотіли їх вбивати, бо якби вони були націлені на це, то робили б це на місці. Вони вихоплювали собаку і бігли далі. Тобто те, що я бачу на відео, – це собаки, які таким чином себе розважали, - каже Ірина Безугла.
Відео, де правоохоронці стріляють по псах, викликало у кінолога запитання: чому собаки без намордників і не на короткому повідці? Чому їх вигулює жінка, яка фізично не здатна впоратись з силою цих собак вагою по 50-60 кілограмів?
- Якби собака був за міцною загорожею, якби у них був гарний вольєр – нічого цього б не сталось. Всі великі собаки мають бути під контролем. І їх повинна вигулювати та людина, яка здатна їх утримати, - каже наша співрозмовниця. - У моєму розумінні було б правильним ухвалити жорсткіший закон щодо вигулу собак - щоб їх вигулювали саме ті люди, які здатні їх утримати. Якщо алабая вигулює дівчина або підліток років 14 років – це "ні" категоричне. Які б вихованці не були добрі й хороші. Лише на повідцях. Якщо собака хоч кілька разів отримував зауваження від людей з приводу поведінки, у людних місцях він має бути у наморднику.
- Я б запропонувала, якщо у власника немає можливості забезпечити необхідні умови утримання, забирати собак до притулку, а далі влаштовувати їх до людей, які розуміються на цьому. Алабаї не винні, що за ними не стежать, не можуть їх виховувати, давати їм правильне фізичне навантаження. Їх можна приспати через транквілізатор, перевезти до притулку, а потім влаштувати до людей під договір, які правильно з ними далі працюватимуть. Сенсу вбивати їх немає. Але є сенс забрати їх у власників, - говорить Ірина Безугла.
Дрогобицькі правоохоронці притягнули до відповідальності власницю алабаїв.
«На місцеву мешканку складено адмінпротокол за порушення правил утримання собак, за що передбачено накладення штрафу до двохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян з конфіскацією тварин. А власники постраждалих собак можуть у судовому порядку вимагати відшкодування збитків», - зазначають у поліції Львівської області.
Також у поліції пояснили чому відкрили вогонь по собаках зі спецзасобів. Бо, за їхньою версією, собаки агресивно себе поводили і кидались на людей. І це було необхідно для того, щоб їх відлякати.