Завантажити ще

Інженер ЗАЕС розповів про ситуацію на станції та можливі сценарії

Інженер ЗАЕС розповів про ситуацію на станції та можливі сценарії
Фото: REUTERS

На території Запорізької АЕС постійно знаходяться представники Росатому. Саме вони підказують російським військовим, куди стріляти так, щоб налякати, але не зашкодити реакторам та іншим критичним об'єктам. Про це українській службі BBC розповів інженер ЗАЕС на умовах анонімності.

- Вони [представники Росатому] завжди знають, коли буде обстріл. Вони завжди першими евакуюються з проммайданчику, якщо стає гаряче. Персонал Росатому під час обстрілів сидить у сховищах, а от деякі російські військові, коли, як вони кажуть, ЗСУ "обстрілюють " станцію, спокійно собі гуляють територією, знаючи, що стріляють вони. Саме представники Росатому кажуть своїм військовим, куди стріляти, щоб не було "боляче", але гучно. Вони ж впродовж двох-трьох місяців ходили "з екскурсіями" задля "обміну досвідом". Насправді вони вивчають нашу структуру, нашу станцію, щоб перевести її на свої закони, - розповів інженер.

Російські військові розбивають лінії електропередач, що зв'язують ЗАЕС з енергосистемою України. Це може призвести до катастрофи, схожої на Фукусіму, коли землетрус та цунамі зупинили можливість реактора охолоджуватися, що спричинило паровий вибух і витік радіоактивних речовин назовні.

- Найбільш вірогідний сценарій на ЗАЕС - це перебиття усіх ліній подачі напруги від ЗАЕС. Якщо станція не може видати потужність - вона зупиняється. Але ми не можемо просто виключити станцію. Потрібно дуже багато енергії, щоб живити насоси для охолодження реактора. Це перший сценарій. Другий сценарій: вони можуть підірвати машинний зал на працюючому енергоблоці. Технічно ми повністю готові до цієї нештатної ситуації. Ми знаємо, що робити, в нас є кошти для її ліквідації, - повідомив інженер.

Що стосується персоналу станції, то всі вони виснажені та налякані. Їжу купують з багажників машин на ринках. Зарплату платить Енергоатом на банківські картки, але банкомати у місті не працюють. Всі термінали по місту відключені, скрізь приймають тільки готівку. Люди знімають готівку у ділків, віддаючи їм 10% від суми.

З 5 серпня росіяни регулярно обстрілюють територію ЗАЕС. МАГАТЕ, основна міжнародна організація в царині ядерної енергетики, висловила стурбованість обстрілами та закликала військових з обох сторін проявити "максимальну стриманість" поблизу ЗАЕС. Доступу до об'єкта співробітники МАГАТЕ не мають. Президент України Володимир Зеленський назвав поведінку росіян ядерним тероризмом і закликав світ визнати Росію державою-спонсором тероризму.
 
 

Новини по темі: Війна України з Росією