14 червня
Завантажити ще

Торгівля гуманітаркою в «Епіцентрі»: винних пропонують карати, як за держзраду

Торгівля гуманітаркою в «Епіцентрі»: винних пропонують карати, як за держзраду
Фото: facebook.com/ldc.ukraine

Герої воюють, а негідники – збагачуються. "КП в Україні" вже писала, хто і як наживається на війні, приторговуючи гуманітаркою. І ось новий гучний скандал.

Днями СБУ повідомила, що викрила схему розкрадання та незаконної торгівлі гуманітарною допомогою, до якої входили бронежилети, на загальну суму 12 мільйонів гривень.

За документами ніхто не винен

12 500 гривень – саме такий цінник висів на бронежилетах, що продавалися в «Епіцентрі». Уважні волонтери придивилися до них і запідозрили недобре: нібито саме такі відшивалися громадською організацією і мали бути передані на фронт. Як же тоді вони опинилися у продажу? Ланцюжок можна простежити навіть за відкритими джерелами.

Манекен із цим бронежилетом сфотографували волонтери в «Епіцентрі». Фото: facebook.com/ldc.ukraine

Манекен із цим бронежилетом сфотографували волонтери в «Епіцентрі». Фото: facebook.com/ldc.ukraine

Почнемо з ЛОКу (Львівського оборонного кластеру), який позиціонує себе як «об'єднання на базі Харківського заводу, яке Міноборони України визначило головним координатором з виробництва бронежилетів під час війни». Співробітники ЛОК виготовили лише чохли для вищезгаданих бронежилетів.

- Унікальна внутрішня система ідентифікації, яку використовує ЛОК при виробництві бронежилетів, дозволила встановити: чохли справді нашого виробництва, - повідомили у ЛОК.

Представники об'єднання звернулися до СБУ та надали «дані щодо всіх контрагентів, провели звірку відвантажень, записів камер та обліку транспортних засобів та відповідальних осіб, які приїжджали для отримання продукції».

Коли розпочалося розслідування, то вийшли на Черкаську військову адміністрацію. Але керівництво ВДА запевняє, що вони теж ні до чого.

- Черкаська обласна військова адміністрація отримала у березні та квітні (двома партіями) від однієї з громадських організацій гуманітарну допомогу – тисячу тканинних чохлів для бронеплит (плитоносок), НЕ бронежилетів. Вони були передані на одне із комерційних підприємств Черкас. Це підприємство мало виготовити бронеплити для цих чохлів із спеціального металу, наданого ОВА. Далі готові засоби захисту, надані цим підприємством, у зазначеній кількості було передано до підрозділів ЗСУ. Жодного відношення ОВА до питання комерційної реалізації бронежилетів не має, - написав у своєму телеграм-каналі глава Черкаської ОВ Ігор Табурець.

Хто ж передав бронежилети до супермаркету? Мережа «Епіцентр» не робить із цього секрету і заявила - ще у квітні вони уклали договір на постачання бронежилетів із черкаським підприємством «Група Венето».

- Постачальник надав компанії всі необхідні документи на товар: товарні накладні, сертифікати випробувань та якості. Відповідно, ТОВ «Епіцентр К» правомірно закупив сертифікований товар із усіма підтверджуючими документами, - заявили у торговельній мережі. «Скандальні» бронежилети знято з продажу, а супермаркет загрожує «Групі Венето» судовими позовами щодо компенсації матеріальних та репутаційних втрат.

В Епіцентрі кажуть, що фірма «Венето» надала їм документи і наводять лист як доказ. Фото: facebook.com/epicentrkua

В Епіцентрі кажуть, що фірма «Венето» надала їм документи і наводять лист як доказ. Фото: facebook.com/epicentrkua

Що ж каже фірма «Венето»?

- З ініціативи засновників ТОВ «Група Венето», за вказаними фактами розпочато внутрішнє розслідування. Для встановлення істини службові особи компанії співпрацюють із правоохоронними органами. Про результати розслідування повідомлятимемо публічно. Ми віримо, що наші співробітники не можуть бути причетними до продажу гуманітарної допомоги. У разі підтвердження негативної інформації всі будуть притягнуті до відповідальності, – повідомили у прес-службі «Група Венето».

«Скандальні» бронежилети з продажу зняли. Фото: facebook.com/ldc.ukraine

«Скандальні» бронежилети з продажу зняли. Фото: facebook.com/ldc.ukraine

Розслідувати та засудити за півроку

У СБУ не повідомили, за якою статтею Кримінального кодексу відкрито кримінальне провадження за цим фактом. Швидше за все, фігурантам загрожує відповідальність за статтею 201-2 КК «Використання гуманітарної допомоги за цільовим призначенням в умовах військового стану». Ця стаття передбачає відповідальність у вигляді позбавлення волі до семи років із забороною обіймати певні посади до 3 років та конфіскацію майна.

За словами експертів, розслідувати цю справу можна у досить короткі терміни. Не повинно бути і тяганини при судовому розгляді.

– Розслідування може тривати до двох місяців, потім передача справи до суду. Думаю, судовий процес за такою статтею КК теж буде досить коротким, - каже адвокат Іван Ліберман і додає, що слід посилювати покарання за продаж гуманітарки у воєнний час чи оборонного призначення: - Звичайно, довічне не потрібно встановлювати. Але я б радив парламентаріям у рази посилити відповідальність за присвоєння та збагачення на гуманітарній допомозі.

У парламенті вже зареєстровано законопроект, який пропонує прирівняти розкрадання гуманітарної допомоги до держзради. І карати позбавленням волі до 15 років із забороною обіймати певні посади терміном до трьох років та конфіскацією майна.

Якщо цей законопроект ухвалять, то він набуде чинності наступного дня після його оприлюднення.